Tüp Bebek Uygulamasında Yumurta Toplama İşlemi Sonrası Cinsel İlişki

Bebek sahibi olmak istenmesine rağmen çeşitli nedenlerle hamileliğin gerçekleşmemesi durumlarında tercih edilen tedavi uygulamalarından tüp bebek yönteminde yumurta toplama işlemi sonrası cinsel ilişki detayları

Tüp Bebek Uygulamalarında Yumurta Toplama İşlemi

Yumurtalıklarda foliküller bulunmaktadır. Bunlar hedeflenen büyüklüklere ulaştıktan sonra uzman tarafından belirlenecek uygun dozda çatlatma iğnesi yapılacaktır. Bu iğnenin yapılmasından sonra üzerinden 34 – 36 saat geçmesini müteakip yumurta toplama aşaması yapılacaktır.

Gelişen teknolojiyle birlikte sağlık alanında gerçekleşen devrimler sonrasında yumurta toplama evresi kadının gerginlik yaşamayacağı, konforlu bir şekilde gerçekleştirilecektir. Tüp bebek yönteminde yumurta toplama işlemi kadının jinekolojik muayene esnasında yattığı pozisyonda gerçekleştirilmektedir.

Steril bir örtüyle üzerinin örtülmesinden sonra vajen temizliği gerçekleştirilir ve bölgeye lokal anestezi uygulaması yapılır. Anestezi işleminden sonra vajinal ultrasonografi işleminin yapılması aşaması gelir. Bazı merkezlerde hafif genel anestezi uygulamasıyla işlem yapıldığı da bilinmektedir.

Yumurta toplama işlemi esnasında nadiren komplikasyonlar gelişebilmektedir. Nadiren gerçekleşen komplikasyonlar arasında yumurtalıklarda kanama görülmesi, vajende kanama meydana gelmesi veya pelvik enfeksiyon gibi durumları sıralayabiliriz.

Tüp bebek uygulaması açısından yapılan yumurta toplama işlemi yaklaşık olarak yarım saat kadar sürmektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta işlem sonrasında bir süre dinlenmeniz gerektiğidir. Uzman tarafından herhangi bir sakınca görülmezse, aksi belirtilmedikçe dinlenme süresinden sonra tüp bebek merkezinden ayrılabilirsiniz.

Yumurta Toplama İşlemi Sonrası Cinsel Yaşam

Yumurta toplama işlemi tüp bebek uygulaması nedeniyle yapılıyor olması nedeniyle cinsel konuları doğrudan ilgilendirmektedir. Cinsellik özel bir konu olması sebebiyle ülkemizde yetişme tarzları nedeniyle tüp bebek uygulamasının yaptırıldığı doktora bile danışılan bir konu olmayabiliyor. İnsanlar tüp bebek uygulamalarının hangi aşamasında cinsel ilişkiye girip hangi aşamasında giremiyor olduklarını dahi utandıklarından soramıyorlar. Doktorlar ise nadiren de olsa siz sormadığınız için cinsel yaşamınız hakkında detaylar vermeyi unutabiliyor.

Tüm bu yaşananlar ışığı altında yumurta toplandıktan sonra veya öncesinde cinsel ilişki durumunuz hakkında detay öğrenebilmeniz için derlediğimiz bilgileri sunacağız. Öncelikle bebek sahibi olmak için halihazırda başvurduğunuz doktorunuza bu gibi konularda soru sormaktan çekinmemeniz gerektiğini tavsiye ederek başlamalıyız.

Tüp bebek uygulaması her yapıldığında başarı ihtimali yüksek olsa da kişilerde ilkinde gebelik oluşmaması gibi durumlar yaşanabilmektedir. Bu durum gebelik gibi çok farklı senaryolarla ilişkilendirilerek gerçekleştirilen durumun kişiden kişiye semptomlarının farklı olması gibi tüp bebek uygulamalarının sonuçlarının da farklı olması durumunu doğurmaktadır. Bu nedenle kişilerin tüp bebek uygulamalarında yaşadıkları süreçlere göre yumurta toplama dönemi öncesi veya sonrasında cinsel birliktelik veya perhiz durumları farklılıklar gösterebilmektedir. Bu konuda en detaylı ve doğru bilgiyi doktorunuzdan alabileceğinizi unutmadan, utanmanın önüne geçmelisiniz.

Yumurta toplama işlemi gerçekleştirilirken erkeklerden de sperm alınacağı unutulmamalıdır. Sperm kalitesinin yüksek olması için cinsel perhize yumurta toplama öncesinde başlanmaktadır. İnternet ortamında yapılan araştırmalar sonucunda kadınlara çatlatma iğnesinden hemen 2 gün öncesinden cinsel perhiz uygulanmasının gerekliliğini ortaya koyan vakalar yer almaktadır. Bunun haricinde doktorun tavsiyesiyle yumurta toplama işlemi baz alınarak o günden 2 – 3 gün öncesinde cinsel perhiz de verilebilmektedir.

Genel itibariyle yumurta toplama dönemi sonrası da hassas olması sebebiyle uzmanlar tarafından cinsel ilişki uygun görülmemektedir. Yumurta toplama işlemi sonrasında başlayan cinsel perhize hamileliğin sürecinin normal bir şekilde ilerlemesiyle ara verilmektedir. Tüp bebek uygulamasında yumurta toplama sonrasında yapılan cinsel perhizin bitimine kesinlikle uzman karar vermektedir. Yapılan testler sonrasında hamileliğin normal süreçte ilerlemesi gözlendiğinde bu size doktor tarafından açıklanacaktır. Her hamilelik süreci kişiden kişiye farklı ilerlediği için bu konuda doktorunuza utanmadan soru sorabilirsiniz.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 5,00
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle