Kadınlarda Yumurta Sayılarını ve Klitesini Artıran Beslenme Nasıl Olmalıdır?

hamile kalmak isteyen kadınların ilk olarak beslenme alışkanlıklarını düzene sokması gerekir. Beslenme yumurtaların sayısının artmasına olanak sağladığı gibi kalitesini de arttırır.

Kadında Yumurta Sayısını Artıran Bitkiler ve Yiyecekler

Beslenme konusunda yapılacak 3 aylık bir değişim ile yumurta sayısını ve kalitesini arttırmak mümkündür. Sadece yumurta açısından değil sperm kalitesi açısından oldukça önemli bir detaydır. Bu konuna dünya çapında araştırmalar yapılmış ve belli başlı beslenme önerileri sunulmuştur. Bu öneriler;

Karbonhidratlar; kan şekerinde sorun varsa, çok zayıf ya da çok şişmanlık mevcutsa hamile kalmak da kadın açısından oldukça zor olacaktır. Yumurta sayısını ve kalitesini arttırmak için kompleks karbonhidrat kullanılmalıdır. Özellikle tahıl gebe kalınması ve yumurta kalitesinin arttırma için birebirdir.

Protein; yumurta arttırmak için balıklar, baklagiller, bakliyatlar, çekirdek ve kuru yemişler kadın tarafından tüketilmelidir. Özellikle balıkların nasıl yapılacağı konusunda dikkatli olmak gerekir. Yağsız tavada ya da ızgarada yapılmalı ki fayda sağlasın. Bakliyatlar nasıl yapılmalı, yemek şeklinde tüketilmesi ama çok yağlı olmayacak şekilde pişirilmesi ile yumurta kalitesi artar.

Süt ürünleri; bitkiler kadar kadında yumurtalarının var olan kalitesini yükseltmek için süt ürünleri de fayda sağlar. Özellikle bu anlamda yapılan bazı araştırmalar süt ürünlerinin döllenme üzerinde önemli etkilere sahip olduğunu ortaya çıkartmıştır. Süt ürünlerinin kadın tarafından organik olanlarının tüketilmesi gerekir. Nasıl kullanılır konusunda da katkı maddesi karıştırmamaya dikkat edilmelidir.

Kadın vücudu için gerekli olan yağ asitleri çekirdeklerde, kuruyemişlerde, yağlı olan balıklarda bulunur. Bilim adamlarının yapmış olduğu araştırmalar özellikle bu yiyeceklerin anne karnında bulunan bebeklerin sinir sistemlerini, göz ve beyin yapılarını geliştirdiği ortaya çıkmıştır.

Yeterli düzeyde yağ asidi tüketimi yapmayan kişilerde hormonların çalışması ve üretilmesi olumsuz şekilde etkilenir. Bunun için de yağlı balıklar ve kuru yemişlerin nasıl tüketileceğini bilmek gerekir. Ne ile pişirilir, nasıl pişirildiği ne gibi önem taşımaktadır, bu detayların bilinmesi daha düzgün beslenmeniz için bir etkendir.

Erkeklerin de Beslenmesi Önemlidir

Bitkilerin ve yiyeceklerin döllenme üstünde büyük bir etkisi bulunur. Erkeklerde bu anlamda kendilerine dikkat etmelidir. Özellikle tüp bebek tedavisi gören çiftlerden alınacak olan spermlerin kaliteli olması gerekir. Kalitesini arttırmak adına yediklerine ve içtiklerine dikkat edilmelidir.

  • Erkeklerin özellikle sık şekilde sebze ve meyve tüketmesi spermlerinin harekete geçmesini sağlar.
  • Palamut ve somon tarzı yağlı balıklarda bulunan Omega 3 yağ asitleri ile sperm kalitesi yükselir. Bu balıkların içeriğinde bulunan maddeler kan dolaşımın hızlanmasına olanak sağlar.
  • Sarımsak da etkili olan ve tüketilmesi gereken bir yiyecektir. İçeriğinde bulunan selenyum ve B vitamini erkeklerin doğurganlıklarının artmasına olanak sağlayacaktır. Özellikle çiğ olarak tüketilmesi uygundur.
  • Afrodizyak etkisi bulunan balda doğurganlığın artmasını sağlar.
  • Erkeklerde doğurganlığın artmasını sağlayacak olan diğer besin maddeleri içinde kırmızı et, avokado, tahıl ve esmer pirinç bulunur.
  • Erkeklerde doğurganlığı azaltan ve babalık ile alakalı olan düşlerinin önüne geçen etkenler arasında sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi ve aşırı kafeinli içeceklerin tüketimi yer alır.
  • Uzmanlar her daim düzgün beslenen baba adaylarının var olan kötü alışkanlıklarından kurtulması adına uyarıda bulunmaktadır. Bu sağlık açısından da önemlidir.
Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (5 oy, ortalama: 3,20
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle