Yumurta Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Tüp bebek tedavi sürecinde anne adayının yumurta kalitesi ölçülmesi için bazı testler uygulanmaktadır. Bu testler sonucunda uygulanacak yöntem belirlenir.

Yumurtalık Rezervi Değerlendirilmesi

Kadının yumurtalık rezervi yumurtalıklarında bulunan yumurtaların sayı ve kalitesi açısından ifadesi anlamını taşır. Yani kadının doğurganlık kapasitesi, hamile kalma potansiyeli anlamını taşır. Yumurtalık rezervi yüksek olan kadınlarda hamile kalma şansı çok daha yüksektir. Bu şansın azalmasında en büyük etken yaş faktörüdür. Kadında 35 yaş sonrası yumurta sayısı hızlıca düşmeye başlar. Ve böylelikle yumurta kalitesi de bozulur. Yumurtalık kalitesi düşen bir kadında tüp bebek tedavilerinde bile hamilelik oluşma şansı azalmaktadır. Yumurtalık kapasitesinin değerlendirilmesi açıklanamayan kısırlık vakalarında, 35 yaş üzerinde, yumurtalıklarla ilgili ameliyat geçirenlerde ve tüp bebek tedavilerine cevap vermeyenlerde yapılır. Yumurtalık rezervinin azalması dolayısıyla yumurta kalitesinin düşmesi, yaşın ilerlemesine, sigara, obezite, kanser ile ilgili tedaviler, erken menopoz gibi nedenlere bağlıdır.

Yumurtalık rezervinin değerlendirilmesi için yapılan bazı önemli testler vardır ki bunların sonuçları tüp bebek tedavi gidişatında önemlidir. Adetin 3.günü FSH ölçümü yapılır. FSH hormonu yumurtalık rezervi hakkında genel bilgi veren hormondur. FSH ne kadar yüksekse yumurtalık kapasitesi o kadar kötüdür. 20 den yüksekse gebe kalma şansı yok denecek kadar azdır.

Tüp bebek uygulamasında bile uyarıldığı halde toplanacak yumurta sayısı son derece az olur. İkinci test ise E2 ölçümüdür. E2 FSH kadar önemli bir kriter değer olmasa da düzeyin 45 üzeri olması rezervin kötü olduğuna işarettir.

Yumurtalık Rezervi İçin Yapılacak Testler

CC testi; adetin 3 ve 10.günleri bakılır. Bu dönemde hastaya 100 mg klomen kullanılır. Ve bu günlerde FSH oranına bakılır. Eğer 10 dan yüksekse rezerv kötü demektir. İnhibin B seviyesi FSH hormonunu baskılayıcı özelliktedir. İleri yaşla birlikte bu seviye azalır FSH artar. Eğer 45 den düşükse over rezervi kötü demektir. AMH hormon testi yumurtalık rezervi azalmasıyla düşüşe geçer. Adetin 10. günü progesteron düzeyi ölçümü yapılır. Testin 3 üzerinde olması rezervin olduğuna işarettir. Ultrasonda yumurta sayılması genel olarak yumurtaların durumu hakkında doğru bilgi verir. Tüp bebek tedavileri de bu testler sonrasında bir şekil almaya başlar.

Yumurtanın kalitesi gebeliğin oluşmasında çok önemli bir kriterdir. Bu nedenle tüp bebek tedavilerinde kadının yumurta kalitesi ilk olarak değerlendirilen durumdur. Yumurta kalitesi yumurtanın görüntüsü ya da döllenebilme özelliğinin var olduğunun ifadesidir. Yumurta kalitesi kadında aydan aya değişen bir durumdur. Genetik faktörler olsun çevresel faktörler olsun etkileyici durumlardır. Günümüzde artık tüp bebek tedavisine başlamadan önce kadında tiroid bezi fonksiyonları da kontrol edilmektedir. Tiroidlerin çalışıp çalışmama durumları da gebelik oluşumu için etki etmektedir.

Yumurtalık yaşlanması yumurta sayısının azalması ile birlikte yumurtalardaki kalitenin azalmasıdır. Yumurtalık yaşlanması dışarıdan anlaşılan bir durum değildir. Ne adet düzensizliği ne de menopoz durumları yaşatır.

Yumurtalıkların durumu sadece ultrason eşliğinde bir uzman tarafından değerlendirilir. Ayrıca yapılan bazı testlerde yumurtalık yaşlanması hakkında bilgi veren değerlerdir. Yumurtalıkları yaşlanmış bir kadının tekrar eskiye döndürülmesi mümkün değildir.

  1. Yumurta kalitesini kesin olarak anlamanın net bir yöntemi hala yoktur.
  2. Yumurtalıkların görevi yaş ilerledikçe azalmaya başlar
  3. Kadınlar her ay adet döneminin 13.ve 17.günleri arasında şiddetli olmayan bir ağrı hissederler. Bu yumurtlama ağrısıdır.
  4. Yumurtlama sağlanabilmesi için ilaç tedavisi uygulanabilir.
  5. Yumurtlama erken menopoz durumlarında tamamen biter.
Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle