Yumurta Dondurma ve Dondurulmuş Embriyo Transfer Ücreti

Dondurulmuş embriyo işlemiyle çocuk sahibi olmak mümkündür. Ancak bu işlemi yapmadan önce sağlık kuruluşlarının belirledikleri fiyatlara bakmak gerekir.

Çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurabilecekleri birçok modern tıp yöntemi bulunuyor. Yumurta dondurma da bunlardan biri. Kadınlardan en verimli çağlarında toplanan yumurta ve hücreler dondurularak daha sonra embriyo olarak kullanılabiliyor ve bu sayede çiftler tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olabiliyorlar. Ancak yumurta dondurma maliyeti yüksek olabilen bir işlemdir. Bu yüzden başlamadan önce embriyo dondurma fiyatları arasında bir karşılaştırma yapmak faydalı olacaktır.

Yumurta Dondurma İşlemi Nedir, Nasıl Yapılır?

Yumurta dondurma, ilerleyen yıllarda çocuk yapmayı düşünen genç kadınların sıklıkla başvurdukları bir yöntemdir. Yaş ilerledikçe gebelik zorlaşacaktır, ancak vücudun sağlıklı olduğu çağda yumurtalar dondurularak ilerleyen yaşlarda tüp bebek sahibi olmak mümkün olabilir. Ayrıca bazı sağlık kuruluşlarında dondurulmuş yumurta tıpkı sperm gibi bağışlanabilmektedir.

Bu işlemi yapmak için öncelikle yumurtalıklar hormonlu bir ilaçla uyarılır. Uyarım yapıldıktan sonra yumurta ultrasonografi yardımı kullanılarak yumurta iğnesi ile toplanır. Toplanan yumurtalar, bir süre kimyasal solüsyonlarla bekletildikten sonra -196 derecesinde sıvı azot içeren tanklara doldurulur ve bekletilir. Burada bekletilen yumurtalar tüp bebek yapmak veya embriyo bağışı için kullanılabilir.

Dondurulmuş olan yumurta çözüldüğünde %90 ile %100 arasında bir canlılık verimi sağlanabilir. Bu yumurtalar erkekten alınan spermlerle mikroenjeksiyon yöntemi yardımıyla döllenir ve bu şekilde tüp bebek oluşur. Yumurta dondurma ile embriyo elde etmek çoğunlukla istenen sonucun alındığı bir metottur. Ancak sağlık kuruluşlarının dondurma ve transfer fiyatları arasında fark bulunmaktadır.

Yumurta dondurma işlemi yapmadan önce sperm kalitesinden de emin olmak gerekir. Yumurtalar sağlıklı olsa bile sperm kötü olduğu sürece verimli sonuç almak zor olacaktır.

 Fiyatları Belirleyen Unsurlar

Bilindiği üzere embriyo transferi ile tüp bebek elde etmek maliyeti yüksek olan bir işlemdir. Bu bakımdan embriyo dondurma işleminin de hatırı sayılır bir maliyette olacaktır. İşlem maaliyeti hemen hemen her kurumda aynı miktarlarda olsa da, hastanenin hizmetine ve kullanılan ilaçlara göre farklı işlem ücreti de alınabilmektedir.

Öncelikle embriyo dondurma işlemlerinde kullanılan ilaç ve solüsyonların pahalı olabileceğini gözden geçirmek gerekiyor. Bununla birlikte sperm transferi de maliyetli olabilir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda işlemin yüksek bir ücreti olması normaldir. Bu bakımdan yumurta ve sperm transferi işlemlerinden önce ciddi bir bütçe ayarlamak faydalı olacaktır.

Bununla birlikte bazı durumlarda tüp bebek işlemi sigorta tarafından karşılanabilmektedir. SGK anlaşması olan tüp bebek merkezlerinde sperm dondurma ücreti için de sigorta indiriminden yararlanılabilir.

Fiyatlar

Hastane Adı Hastane Özelliği Fiyatlar
EMBIO Medical Center Tüp bebek işlemi için özel hizmet veren bir klinik. 1.500 Euro
Kıbrıs Tüp Bebek 5 yıla kadar embriyo saklama olanağı. 3000 Euro
Nighthingale Hastanesi Uzun süre depolama olanağı da ücrete dâhildir. 5000 Euro
Acıbadem Tüp Bebek Merkezleri Birçok kişinin tercih ettiği kaliteli bir klinik. 2000 Euro
EuroFertil Tüp Bebek Merkezi Uzun süre saklama olanağı. 3000 Euro

 

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle