Tüp Bebek Tedavisinde Sperm Sayısı Kaç Olmalı

Doğal yolla bebek sahibi olamayan çiftler kısırlığın erkek mi kadın kaynaklı mı olduğunu ancak uzman bir doktor yapılan testlerle çözebilmektedir. Kadından kaynaklı ise, yumurtlama bozuklukları, tüp tıkanıkları; erkekten kaynaklı ise sperm sayısı, şekli, hareketliliği önem taşımaktadır.

Tüp Bebekte Sperm Bozuklukları

Tüp bebek tedavisi artık bütün kısırlık sebeplerinde başvurulan bir yöntem haline gelmiştir. Olması gereken ise kadında kanalların kapalı ya da tıkalı olması, erkekte sperm bozuklukları, ileri yaş ve açıklanamayan kısırlık vakalarında kullanılır. İleri derecede olmadığı durumlarda aşılama yöntemi çiftler için uygulanabilmektedir. Aşılama en fazla 6 defa denenmelidir. Çünkü aşılamada başarı oranı 3 deneme ile belli olur. Eğer aşılama 3 denemede de olumsuz cevap verdiyse doğrudan tüp bebek tedavisine geçiş olmalıdır. Açıklanamayan kısırlık durumunda da kısırlık 3 yılı geçtiyse tüp bebek denemesi uygun olandır.

Eğer yaş 35 yaş üzeri kesinlikle tüp bebek tedavisine geçilmelidir. Kadın faktörleri yanında tüp bebek tedavisinde erkek faktörleri de önem taşımaktadır. Tüp bebek tedavisinde sperm sayısı kaç olmalı sorusuna net cevap; 1 milyon ile 10 milyon arasında olmalıdır. Diğer yandan doğuştan sperm kanalları gelişmemiş veya sonradan iltihap durumları yaşamış olması sebebi ile kanalları tıkanan erkek hastalarda veya hiç sperm üretimi olmayan vakalarda da tüp bebek tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Hiç sperm hücresi bulunmayan erkeklere bazı yöntemlerle testislerden elde edilen spermlerle tedavi sağlanabilmektedir. Diğer yandan hiç sperm üretimi olmayan erkeklerde tüp bebek tedavisi yöntemi olmamaktadır.

Doğuştan sperm kanalları gelişmemiş veya sonradan iltihap durumları yaşamış olması sebebi ile kanalları tıkanan erkek hastalarda veya hiç sperm üretimi olmayan vakalarda da tüp bebek tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Kimler Tüp Bebek Tedavi Yöntemlerinden Yararlanamaz?

Ameliyat ile rahmi alınmış kadınlar hiçbir şekilde tüp bebek tedavisinden yararlanamaz. Zira bebek ana rahmi içeresinde geliştiği için rahim yoksa gebelik te oluşturulamaz. Menopoza giren bir kadın yumurtlama işlevini yitirdiği için doğurganlık dönemi sona ermiş olur. Ve hiç bir şekilde sperm alınamayan erkeklerde tüp bebek tedavi yöntemi uygulanamaz.

Erkek kaynaklı kısırlık sebepleri sperm sayısı, sperm şekli ve hareketliliğidir. Döllenmenin gerçekleşmesi için erkek menisi içinde kadının yumurtasını dölleyecek sayıda sperm olması gerekendir. Bu durumun belirlenmesi için erkek meni örneği verir ve spermler incelenerek tedavi öncesi bilgi sahibi olunur. Sperm sayısı 1 mililitrelik meni içinde belirlenen miktardır. Eğer toplam sayısı 39 milyonun altında ise doğal yolla gebelik zordur. Tüp bebek tedavisi için bu meni içerisindeki sperm sayısı sayılır ve alt sınır 15 milyondur. Sperm sayılarının bu belirtilen rakamlar dışında olması gebelik şansının hiç olamayacağı anlamına gelmez. Ancak başarı sayısı düşük olur. Gebelik elde etmek daha zor ve uzundur. Sperm sayısını arttırmak için herhangi bir gıda takviyesi söz konusu değildir. Bazı üroloji doktorları tıbbi birtakım ilaçlar önerebilirler.

Doktor tavsiyesi ile bu ilaçlar kullanılabilir. Sperm sayısı azalmada yaşam ve beslenme alışkanlıkları da sayıda azalmalarda etkendir. Yağlı, tuzlu ve hazır gıdalarla beslenen, kilolu erkeklerinde sperm sayılarının az olduğu bilinmektedir.

Erkeğin Sperm Sayısı Sıfır Olabilir Mi?

Sperm testinde erkek 3 ila 4 gün boyunca cinsel ilişkiye girmemelidir. Sperm örneği verilmeden önce idrarın tamamen yapılmış olması gerekir. Meni verecek erkek mastürbasyonla boşalmalıdır. Meninin boşalacağı kaba asla dokunulmamalıdır ve meninin tamamı kaba boşalmalıdır. En fazla yarım saat içerisinde testi yapacak uzmanlara verilmelidir.

Erkekte nadir de olsa sperm sayısı sıfır olabilir. Bunun adı tıpta azospermidir. Böyle durumlarda kanallarda tıkanıklık olduğundan menide hiç sperm bulunmaz. Cerrahi yöntemlerle alınan spermler tüp bebek tedavisiyle gebelik elde edilebilir.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle