Tüp Bebek Ebriyo Uygulamasında Tutunma İle Alakalı Kanaması Kaçıncı Gün Başlar

Tüp bebek embriyo transferi yapıldıktan sonra gebelikte döllenmiş olan yumurta rahimin duvar kısmına yerleşir. Sonrasında kanama olarak adlandırılan lekelenmeler az düzeyde meydana gelmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Tutunma Kanaması Kaçıncı Gün Başlar

Tüp bebek yapıldıktan sonra ve yerleşme dönemine girilmesinden sonra gebeliğe ilk işaret eden belirti kanama durumudur. Tüp bebek embriyo transferi yapıldıktan sonra gebelikte döllenmiş olan yumurta rahimin duvar kısmına yerleşir. Bu yerleşme süreci ve embriyo tutunması olanların durumu 6 ila 12 günü bulmaktadır. Bu süreç içinde tüp bebek tedavisi sonrası kanama ve tüp bebek sonrası kanama olur mu, lekelenme şeklinde meydana gelebilmektedir. Transfer şeklinde hamile kalanlar da kanamalar yerleşme döneminde birkaç gün sürebilir.

Gebelikte bu durum olmazsa olmaz değildir, hamile kalanlarda bu durumu hep yaşayacak diye bir kaide de bulunmaz. Transfer hamileliğinde kanama ilk haftada yerleşme olduğunda herkeste olur mu,  ilk hafta içinde her bayanda meydana gelmez. Embriyo tedavisinden sonra lekelenme olanlar bunu embriyo tutmazsa olarak da algılayabilir. Embriyonun yerleştirilmesinden sonra birçok bayan bu lekelenmeyi adet kanaması olarak da algılayabilir. Adet kanaması ile lekelenmeyi birbirinden ayıran en önemli özellik yoğunluktur. Adet kanaması olması durumunda ve olup olmadığını anlamak için yoğunluğuna bakılması ve ne kadar sürdüğüne dikkat edilmesi gerekir.

Bu anlamda adet kanamaları çok çabuk ayırt edilebilir. Yerleşme olanlar gebelikte adet kanamaları gibi kanamalar yaşamaz. Zaten yerleşme olanlar da ilk hafta içinde meydana gelir. Adet döneminde olduğu gibi değil açık renkli, pembe ve açık kahverengidir. Durum ilk haftada adet dönemindeki gibi olursa muhakkak uzmana başvurulması gerekir.

Tüp bebekte kanama olması normal mi, ilk üç ay içinde ve ilk haftada olması oldukça normaldir.

Lekelenmeler kaçıncı hafta meydana gelir, genelde 12 gün sonra olup ortaya çıkar. Tüp bebekte kanama normal mi, döllenen yumurtanın duvarda implantasyon yaşamasından kaynaklı olarak bu durumun olması oldukça normaldir. Genelde 6 gün ya da 12 gün sonra, yani ilk haftada olması normal bir durumdur. Olmaması ise gebelikte sorun olduğu anlamına gelmez.

Tüp Bebekte Kanama Olursa Ne Olur?

Embriyo işlemlerinin uygulanmasından sonraki haftada döllenme olur mu?  Yaklaşık olarak 10 gün sonra döllenme yalanır. Bunu yaşayanlar lekelenme adı verilen implantasyon kanamaları durumunu gebelikte yaşayabilir. Normal olan, hangi gün ve ne zaman başlayacağı belli olmayan bu kanamaları adet durumundan ayıran en önemli özellik hafif düzeyde olması ve düzensiz olmasıdır. Embriyo uygulaması ile meydana gelecek olan bu tarz detaylar hangi hafta içinde, hangi gün içinde ve ne zaman meydana gelirse gelsin hamile anne adayının uzmanını bilgilendirmesi gerekir.

Normal olarak algılanan durumlar bile bazı kişilerde gerçekten embriyo açısından ve hamile anne adayı için risk oluşturabilir. Kanamaların ne zaman olabileceği, olmaması durumda ne olacağı, bebekten mi yoksa normal süreçten mi kaynaklandığı, hangi hafta içinde olacağı, zaman konusunda neler yapılacağı ve doktora ne zaman haber verilmesi gerektiğini uzman tek tek anlatır. Hamilelikte uygulama dışında vajinal anlamda da lekelenmeler olur mu, zaman zaman meydana gelebilir. Gebelikte hangi hafta içinde olacağı belli olmayan bu durumlar farklı sebeplerden kaynaklanır.

Rahimde var olan değişiklikler zaman içinde rahimdeki kan akışının artmasına sebep olur. Bundan kaynaklı olarak da hamilelikte cinsel yaşamdan kaynaklı sorunlar yaşanabilir.  İlk hafta içinde cinsel yaşam sebep olurmu, hamilelikte ilk hafta içinde cinsel yaşam sınırlandırılmalıdır. İlk ayında vajinal anlamda oluşacak olan leke durumunda düşük de akla gelebilir.

Dış gebelik yani döllenen yumurtanın rahimin dışında bir yere implant olması durumudur. Karın ağrısı yanında leke de eşlik eder. Ciddiye alınması gerekli bir haldir. Dış gebeliklerde sağlıklı bebeğin ya da bebeklerin olması mümkün değildir. Muhakkak tedavi edilmesi gerekir. Aksi durumlarda anne adayına ciddi düzeyde zarar verir.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (5 oy, ortalama: 3,60
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle