Embriyonun Transfer Edilmesinden Sonra Dinlemek Gerekir mi?

Tüp bebek tedavilerinden embriyonun sağlıklı bir şekilde transfer edilmesinden sonra yatak istirahati yapmaya gerek yoktur. Önemli olan stressiz zamanların yaşanmasıdır.

Tüp Bebek Tedavisi: Transfer Sonrası Yatak İstirahati

Geçmiş dönemler yapılan tüp bebek tedavilerinde embriyo transferi yapıldıktan sonra tutunmanın sağlanması ve düşmenin olmaması adına kişilere embriyo sonrası dinlenme yani uzun sürteli yatak istirahati verilirdi. Bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda embriyo transfer işlemlerinden sonra kısa süreli ya da uzun süreli yatak istirahati, dinlenme ile elde edilecek olan gebelik oranlarının, kişilerin embriyo transfer işlemlerinden hemen sonra ayağa kaldırılması sonucunda meydana gelen gebelik incelenmiştir.

Başarılı bir şekilde devam eden çalışmalarında bazıların anne adaylarının bazıları embriyo transfer sonrası 30 dakika yatak istirahati etmiş, bazıları da hemen ayağa kalkmıştır. Bunun sonucunda anne adaylarında gebelik oranlarında önemli düzeyde farklar ortaya çıkmamıştır. Kişilerin embriyo transfer uygulaması sonrası ne kadar dinlenme yapacaklarına kendilerinin uzman ile birlikte karar verdiği farklı bir araştırmada da farklılıklar saptanmamıştır. Yine geçmiş dönemde uygulanan bir çalışma da da kişileri vakit kaybetmeden ayağa kaldırma uygulaması yapılmıştır.  Yatak istirahati ile dinlenme yapan kişilerde ve yapmayan kişiler arasında yine fark saptanmamıştır.

Son dönemde yapılan bir çalışmada da kısa süreli istirahat eden ile uzun süreli istirahat eden kişilerde gebelik sonuçları karşılaştırılması yapılmıştır. Bu araştırma sonucunda uzun süreli dinlenmede fayda sağlanmadığı gibi kısa süreli dinlenmede de embriyoların düşüş oranlarının fazlalaştığı ortaya çıkmıştır. Önemli olan nakil sonrası sürecin stressiz, endişesiz ve huzurlu şekilde geçirilmesidir. Bunlar başarıyı etkileyen faktörlerdir. Bu faktörler düzeltildiğinde başarı oranı yükselir ve sağlıklı gebelikler yaşanmaya başlanır.

Tüp bebek tedavisinde embriyo transfer uygulaması sonrası kısa süreli şekilde yapılacak olan yatak istirahati sonucunda başarı oranı artmamaktadır. Bundan dolayı gerek yoktur.

Tüp Bebekte Transfer Sonrası Dinlenme Nasıl Yapılmalıdır?

Tüp bebekte özellikle çalışan anne adaylarının transferin yapılmasından sonra izin almasına gerek bulunmaz. Birçok hasta ne kadar dinlenmeli konusunda talepte bulunmaktadır. Uzmanlarda nakil sonrasında ilk 12 günlük sürecin yavaş ve stresiz geçirilmesi üzerinde durmaktadır.  Bu dönemde anne adaylarının sosyal çevrelerini, iş yaşamını ve hayatını gözden geçirmesi gerekir. Stres yaşayabileceği ortamlardan ne kadar uzak durması gerektiğine karar vermelidir.

Stresli ortamdan uzak duramayacak olan kişilerin de dönemi evde geçirmesi ve istirahat etmesi uygundur. Ne kadar böyle vakit geçireceğine de uzman ile birlikte karar vermelidir. Tüp bebekte embriyonun transferinin yapılması ile kişilerin uzun süre yatması sonucunda hamilelik oranlarında artış olmaması oldukça mantıklıdır. Çünkü rahim içi boşlukları açılma potansiyeli var olan bir yerdir. Nakilin yapılması için endometriumun karşılıklı olarak dubarı anlık bir şekilde ayırır ve nakil ile birlikte kateter çıkarıldığında tekrar birleşir. Bundan kaynaklı olarak da embriyonun kalkıldığında tüp bebekte kaviteden düşmesi çok mümkün değildir.

Sonuç itibari ile nakillerin yapılmasından sonra ne kadar yatak istirahati yapılması ile alakalı olarak yapılmamalı sonucu ortaya çıkmaktadır. Ne kadar dinlenme yapılması gerekir yerine dönemin en kadar stresiz, sağlıklı ve mutlu geçirildiği önemlidir. Süreci sağlıklı bir şekilde tamamlamak isteyen kişilerin uzmanların söyledikleri detayların dışına çıkmaması ve ne isteniyorsa onu yaparak sağlıklı bebekler dünyaya getirmesi gerekir.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle