Tüp Bebek İşlemlerinde Hamilelik Haftası Hesaplamaları Ne Şekilde Yapılır?

Tüp bebek hamilelik hesaplama embriyo transferi tarihi göz önüne alarak hesaplanır. Normal gebelik sürecinde olduğu gibi son adet dönemi baz alınarak hesaplama yapılmamaktadır.

Tüp Bebekte Gebelik Haftası Hesaplama

Tüp bebek tedavisinde klasik ya da diğer yöntemler uygulaması sonucu meydana gelen gebelik haftası hesaplama şekli aynıdır. Tüp bebek hamilelik hesaplama embriyo transferi tarihi göz önüne alarak hesaplanır. Tüp bebekte hamilelik haftası hesaplama zamanında embriyonun transfer edildiği gün gebelik 15 gün şeklinde baz alınır. Normal yollar yardımı ile gebelik yaşayanlarda ise son regl döneminin tarihi baz alınarak hesaplama yapılır.

Gebelik hesaplama tüp bebek tedavisinde son regl dönemi içinde kullanılan ilaçlar etkisi olduğu için tam anlamı ile hesaplanmaz. Bu yanılmalara sebebiyet verir. Bundan kaynaklı da embriyonun transfer tarihi baz alınır. Embriyo transfer işlemleri 5 ya da 6 gün yapılır. Bundan kaynaklı olarak da gebelik 3 ya da 4 gün ileri olur. Embriyonun transfer edildiği zaman gebelik 2 haftalık olarak kabul görür ve üzerine geçen zaman hafta olarak sayılara hesaplanır.

Doğum zamanı da buna göre gün ve hafta olarak hesaplanmaktadır. Çiftlerin bazıları embriyonun transfer tarihi itibari ile gebelik sürecinin iki haftalık yani 14 gün sayılmasının neden bu şekilde hesaplandığını anlamakta zorluk çeker. Tüm gebelik süreçlerinde doğum zamanı ve hamilelik haftası son regl tarihi baz alarak hesaplandığından kaynaklı olarak tüp bebek tedavisinde de 2 hafta önce regl başlamış gibi kabul edilir. Bu şekilde hamilelik süreçleri 40 hafta olacak şekilde doğum zamanına kadar takip edilir.

Son regl günü transfer işlemlerinden 2 hafta önce bile olsa transfer işleminin tarihi baz alınarak hesaplama yapılır. Çünkü hamilelik haftası hesaplama tüp bebek tedavisinde net şekilde elde edilen embriyo bulunur. Bundan kaynaklı olarak da transfer işlemi önemlidir.

Ultrason İle Hamilelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Tüp bebekte gebelik tarihi hesaplama konusunda ultrason ile yapılacak olan hesaplamalarda hafta olarak aynı zamanı yakalamak zordur. Arada bulunan birkaç gün ya da birkaç haftalık fark sorun olarak kabul edilmez. Uzman her iki hesaplamayı da göz önüne alarak hamilelik için kaç gün olduğunu ve kaç hafta olduğunu netleştirir.

Normal hesaplama şeklinde göre gün olarak fark bulunuyorsa, ultrason desteği ile bakıldığında bebek büyük ya da küçük gözüküyorsa ciddi düzeyde sorun olup olmadığı ile alakalı olarak yine uzman desteği alınmalıdır. ultrson ile bakılsa da embriyo transfer işlemi ile hesaplansa da çiftler ay hesabı yapmaya meyillidir. Bunun en büyük nedeni tüp bebekte gebelik tarihi hesaplama açısından ay bazında hesaplamaların daha basit olmasıdır. Bir ay tam olarak 4 haftası kapsamadığı için yanılmalar fazlasıyla ortaya çıkar.

Bundan kaynaklı olarak hamilelik hesaplama tüp bebek tedavi işlemlerinde haftalık olarak yapılır. Ayrıca hamilelik döneminde ister ultrason ister transfer ile ay hesabı yapıldığında uzman kontrollerinde de yanılmalar meydana gelir. Bundan kaynaklı olarak da hamlelik ve doğum sürecinde kafa karışıklıkları meydana gelir. İster tüp bebek tedavisi olsun ister normal gebelik olsun haftalık olarak hesaplamalar yapmak baz alınır. Hiçbir uzman ay ya da gün hesabı yaparak bu süreci yürütmez.

Tedavi ile meydana gelecek olan hamilelik sürecinde de Çin takvimi uygulaması çiftler tarafından kullanılır. Gebelik haftalarının belirlenmesi sonrası Çin takvimi ile alakalı detaylara isterlerse Tv isterlerse online ortamdan bakabilirler.  Uzman bu konuda yardımcı olmaz, çiftler kendileri bakmalı ve belirleme yapmalıdır.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle