Tüp Bebek Uygulamalarında Erkekten Sperm Alma İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

Tüp bebekte alınacak olan sperm örnekleri için özel olarak tasarlanmış olan odalar bulunur. Bu odalarda bulunan özel kaplara örneklerin koyulması ve teslim edilmesi gerekir.

Tüp Bebek Tedavisinde Erkekten Spermler Nasıl Alınır?

Kadının yumurta toplama günü erketen sperm örneği almak da gerekmektedir. Bu işlem klinikte yapılır. Yumurta toplama işleminin öncesinde3 ya da 5 günlük bir cinsel perhiz gerekmektedir. Bu erkekten alınacak olan sperm örneği içinde gereklidir. Erkekten sperm örneği nasıl alınır, spermlerin örneği mastürbasyon vasıtası ile alınmaktadır. Babadan alınacak sperm örneği için hazırlanmış olan sperm odası bulunur. Sperm odası ve erkeğin kullanması için önce streil olan bir kap verilir. Alınan örneği erkek özel kap işçinde teslim ede ve sıvılaşması için beklenir. Sıvılaşma durumuna gelen meni hareketliliği, sayısı ve şekli açısından incelenir.

Örneği verme işleminden ve inceleme işlemlerinden sonra laboratuvarda belli başlı işlemlerden geçirilerek en kaliteli olan spermler seçilir. Tüp bebek başkasının spermi alınabilir, bu da tedavi aşamasında kullanılabilir. Başkasının spermleri verme işlemlerinin de alınan örneği kullanıp kullanmamak tamamen çiftlere kalmıştır. Tüp bebek tedavisinde bu aşamada sperm örneği alınır ama örneği kaliteli olmalı ve verme işleminin kabul görmüş olması gerekir. Mastürbasyon aracılığı ile örneği verme işlemlerinin yapılamamasında ve menisinde örneği bulunmamasından kaynaklı olarak da cerrahi işlemleri ile testislerde örneği arama işlemi yapılır.

Tese ismi verilen bu uygulamada bulma olasılıkları altından yatan sebeplere bağlı olaraktan % 25 ila % 60 aralığında değişir. Tüp bebek tedavisinde yapılacak uygulama genel veya lokal anestezi altında yapılır ve alınır. Hastaların bazılarında menide spermleri hiç gözlemlenmez.

Bu tarz kişilerde

  • PESA,
  • MESA,
  • TESA
  • TESE

 

tarzında cerrahi uygulamalar birkaç günlük süre zarfında yapılır. Uygulanacak olan işlemler ile genelde % 65 civarında canlı hücre bulunmaktadır. Alınan örneklerde spermlerin bulunmasından belli başlı hazırlama yöntemleri kullanılır. Bunlar bir kaç günlük süre zarfında ayrıştırılır ve mikroenjeksiyon için bekletilir.

Tüp Bebekte Spermleri Elde Etme Yöntemleri

Tüp bebek tedavisinde spermlerin iç olmaması durumuna azospremi ismi verilir. Tüp bebek tedavisinde bu durumda cerrahi uygulamalar için bir kaç günlük süre zarfından yüksek ihtimal sperm verme olasılığı doğmaktadır. Cerrahi işlemler ile nasıl arama yapılır, nasıl olmalı ve isimleri nelerdir?

  • Semen verme örneklerinde bulunmamasından kaynaklı olan ameliyat yoluna gidilir. Ameliyat olan kişilerde verme genelde sağlanır. Bu işlemlere Mikro TESE (Mikrodiseksiyon Testiküler Sperm Extraksiyonu), TESE (Testiküler Sperm Extraksiyonu) ve TESA (Testiküler Sperm Aspirasyonu) adı verilir.
  • Kanların tıkalı olmasından kaynaklı olarak tüp bebek tedavisinde testis dokusuna ve kanallara incecik bir iğne yardımı ile girilir ve verme işlemleri yapılır. Buna TESA veya ESA uygulaması ismi de verilir.
  • Tıkanıklığın olmadığı, testislerde az miktarda da olsun spermler olan kişilerde parça alınır ve arama yapılır. Nasıl yapılacak konusunda, nasıl ilerleyeceği konusunda uzman bilgi verir.

Buna benzer uygulamalarda nasıl hareket edilir, tedavisinde nasıl olmalı ve neler yapılmalıdır, tedavisinde kaç gün boyunca yatak istirahati yapılır tarzındaki tüm soruları netleştirmek gerekir. Bu soruların netleşmesi ile uygulama da kişilerde psikolojik açıdan kolaylaşır. Ayrıca birkaç gün boyunca sabırlı olmak önemli bir detaydır.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 4,50
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle