Tüp Bebek Tedavisi Sonrasında Doğan Bebeklerin Genel Özellikleri

Tüp bebek tedavileri sonrasında başarılı sonuç alınması halinde doğan bebeklerin normal gebelikler sonrasında doğan bebeklerle aralarında fark olup olmadığının detaylı bir şekilde ele alınması.

Tüp Bebeklerin Doğal Bebeklerden Farkları

Tüp bebek yöntemiyle gebe kalınmasının olumlu sonuçlanmasının ardından doğan çocukta diğerlerinden farklı değildir. BU nedenle herhangi bir tedavi uygulanmadan gerçekleşen gebeliklerdeki doğumları doğal bebek diğerlerini tüp bebek olarak ayırmak tam anlamıyla doğru değildir.

Tüp bebek tedavisini iki aşamada ele alacak olursak; birinci aşamasında gebeliğin gerçekleşebilmesi amacıyla yumurtalıkların uyarılması için uygulanan işlemler ve kullanılan ilaçlardan bahsedebiliriz. Buradaki detayların tümü yumurtanın spermle döllenmesinin gerçekleştirilmesi için uygulanmaktadır.

Tüp bebek tedavilerinin ikinci aşamasında ise çeşitli yöntemlerle elde edilen embriyoların rahme transfer edilmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Rahme transfer işleminden sonra doğuma kadar embriyonun anne adayının rahminde kalması için de çalışmalar yapılmaktadır. Hamilelik için tüp bebek tedavilerinde gerçekleştirilen bu işlemlerden sonrası normal gebeliklerle aynı devam etmektedir.

Süreci daha detaylı anlatmamızdaki tek neden tüp bebek tedavisi sonrası doğan bebekle normal şekilde gebe kalınması halinde doğacak bebeğin arasında hiç fark olmadığını net bir şekilde anlayabilmeniz içindir.

Tüp Bebek Tedavisi İle Doğanlarda Çocuk Sahibi Olmak

Tüp bebek tedavisi ülkemizde uzun yıllardır uygulanmaktadır. Uygulandıkları ilk yıllarda hakkında çıkan yanlış bilgilerin geçersizliği zaman içerisinde ortaya çıkarılmış olsa da hala yalan yanlış bilgilerin geçmişe nazaran az da olsa ortamlarda konuşulduğu, dijital ortamlarda soru olarak sorulduğu bilinmektedir.

Tüp bebek tedavisi normal yollarla bebek sahibi olmak istemelerine rağmen bunu gerçekleştiremeyen çiftlerin uzman kontrolünde tercih ettikleri bebek sahibi olmalarını büyük oranda sağlayabilecek tedavi yöntemlerinden birisidir. Büyük bir tedavi yöntemi olması nedeniyle hakkında söylentilerin dolaşması, yanlış bilgilerin kulaktan kulağa yayılması normal olsa da insanların görevi doğru bilgilere kısa sürede ulaşabilecekleri sayfamız gibi ortamları düzgün bir şekilde kullanmak olacaktır.

İnsanlar arasında dolaşan ve bizim artık hurafe olarak tanımladığımız soruların başında tüp bebek yöntemi ile dünyaya gelen bebeğin ilerleyen yıllarda çocuk sahibi olup olamayacağıdır. Bu soru çok sorulmakta ve insanlar tarafından yanlış olsa da bazen doğruymuş gibi aktarılmaktadır. Bunun yanında tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen bebeklerin normal gebelikle dünyaya gelenlere göre daha kolay hasta olduğu ve bazı riskler taşıdığı gibi yanlış bilgiler de halk arasında konuşulmaktadır.

Tüm bunların cevabını verebilmek için tüp bebek tedavisinin aşamalarından basit de olsa bahsetmekte yarar görüyoruz. Tüp bebek tedavisinde gebeliğin gerçekleşebilmesi için yumurtalar uyarılmaktadır. Yumurtaların uyarılması çeşitli ilaçlar ve farklı yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Yumurtaların uyarılmasından sonra ise yapılan işlem çeşitli yöntemlerle elde edilen embriyoların rahme transfer edilmesidir. Bu işlemin sonrasında ise rahimde embriyonun kalması için çalışmalar yapılmaktadır.

Bahsedilen aşamalarda başarılı olunması ve bunun doğuma kadar süreklilik kazandırılması sonrasında sağlıklı bir doğum gerçekleşebilmektedir. İşte yapılan bu işlemler uyarılma ve gebeliğin desteklenmesi gibi durumlar doğacak bebeğin farklı olmasına neden olmadığı gibi tüp bebek tedavisi ile doğanlarda çocuk sahibi olma durumuna ve farklı hastalıklara diğer bebeklere nazaran daha yatkın olma durumu kesinlikle söz konusu değildir.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle