Tüp Bebek Transferi Sonrası Oluşan Gaz Sorunları

Tüp bebek embriyo işlemlerinden sonra anne adaylarında görülen en büyük sıkıntı gaz sancısıdır. Gaz sancısından kurtulmak için beslenme konusunda dikkatli olmak gerekir.

Tüp Bebek Transfer Sonrası Gaz Nedenleri

Sağlıklı olan gebelikle sağlıklı olan kişilerde meydana gelir. Bunun içinde iyi düzeyde beslenmek gerekmektedir. Tüp bebek ile alakalı işlemlerden sonra uzmanın vereceği diyet ve beslenme listesi ile yaşama devam etmek sağlıklı gebelik için gereklidir.

Embriyo transferinden sonra protein ağırlıklı beslenmek bu uygulamadan kaynaklı olan kilo alımı, gaz, karın şişliği ve ödem gibi sorunların en az düzeyde yaşanmasına olanak sağlayacaktır. Özellikle bu süreçte verilen hormonların sonrası kabızlık ile gaz sorunları fazlasıyla oluşur. Bunların etkilerinin en az düzeyde yaşanması için lifli olan sebzelerin tüketilmesi gerekir. Embriyo transfer işlemlerinde sonra protein gibi yeşil yapraklı olan sebzelerin yenilmesi uygun olacaktır.

Ayrıca beslenme tüp bebek transferi döneminde su ile kesinlikle desteklenmelidir.

Tüp bebek uygulamaları ile alakalı dönemde uzmanın söylediklerini yapmak ve detayların dışına çıkmamak gaz, gaz sancısı ve kabızlık gibi sorunların önüne geçer. Sancı dayanılmaz boyutlara ulaştığında uzman desteği ve kontrolü ile ilaç kullanımı yapılabilir. Uzmanın bilgisi dışında bağırsak sorunlarını geçirmek adına bitkisel kürler de kesinlikle kullanılmamalıdır. Oluşan bağırsak sorunları tedavi ile alakalıdır.

Özellikle hareketsiz şekilde bu dönemi atlatan kişilerde sorun fazlasıyla yaşanır. Verilen hormon destekleri sonrası da bu sıkıntı doğmaktadır. Tüp bebek embriyo transfer işlemleri sırasında kullanılan ilaçlar da bağırsak sorunlarını ve diğer sorunları tetikleyebilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Gaz Sorunlarını Önleme

  • Embriyo transfer işlemlerinden sonra sık sık ve yavaş yavaş yemeye özen gösterilmelidir. Özellikle yiyeceklerin çok çiğnenmesi gerekir. Çok çiğnemesinden sonra sindirim sistemi daha iyi çalışacaktır.
  • Tüp bebek embriyo transfer işlemlerinden sonra sindirimin tamamlanabilmesi adına sık yiyecek tüketmek gerekir. Küçük ve sağlıklı besinler sindirimin kolaylaşmasına olanak sağlar.
  • Tüp bebek embriyo transfer işlemlerinden sonrası anne adayı için en önemli detaylardan bir tanesi de beslenmedir. Beslenmesi düzgün olan kişilerde gaz sorunları, kabızlık ve diğer sorunlar meydana gelmez. Bunun içinde lifli yiyecekler, protein destekli yiyecekler ve ara atıştırmaların tüketilmesi gerekir. Özellikle gaz oluşumuna sebep olabilecek olan içeceklerden, hazır tüketim gıdalarından ve yiyeceklerden uzak durmak önemlidir.
  • Bebek transfer işlemlerinden sonra zorlama oluşturmadan egzersiz yapılması gerekir. Bu süreçte egzersiz yapmak anne adayının rahatlamasına, bağırsak sisteminin daha düzgün çalışmasına ve doğumun kolaylaşmasına olanak sağlar. Özellikle kilo ile alakalı ve sindirim ile alakalı olarak sorun yaşayan anne adayları egzersiz yapımından sonra rahatlama yaşar.
  • Embriyo transfer işlemlerinden sonra anne adaylarında görülen en büyük sorun gaz sancısıdır. Gaz sancısı şiddetli düzeyde oluşuyorsa ayakları yukarı kaldırmak ve belli bir zaman bu şekilde kalmak sindirim sisteminin ve bağırsakların rahat çalışmasına olanak sağlayacaktır. Bu pozisyonun gün içinde birkaç kez yapılması gerekir.
  • Gebelik döneminin sonuna kadar rahat ve vücudu sarmayan kıyafetlerin kullanılması gerekir. Rahat olmayan ve vücudu saran kıyafetler karın kısmına baskı yapar ve bu baskı sorun yaşanmasına sebebiyet verebilir.
Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 1,00
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle