Tüp Bebek Transferi Nedir? Transferden Sonra Ortaya Çıkan Baş Ağrısı ve Çözüm Yolları

Tüp bebek transferinden sonra ortaya çıkan en önemli yan etki baş ağrısıdır. Bu süreci rahat bir şekilde geçirmek için doktorun sunduğu olanaklardan faydalanmanız yeterlidir.

Tüp Bebek Transferi

Tüp bebek uygulamasından sonra hastalarda bir takım yan etkiler oluşabilmektedir. Özellikle de embriyo transferinden sonra oluşabilecek baş ağrısı, bayanları korkutabilir. Ancak tüp bebek tedavisinde sadece baş ağrısı etkili olmayacağı için bu konu hakkında bir takım bilgilere de sahip olmanız gerekmektedir.

Yüksek riskli bir uygulama olan tüp bebek gebeliği, tekil ya da çoğul ayrımı olmaksızın erken doğum riskinin fazla olduğu bilinmektedir. Kadınlarda bu tedavinin üst yaş sınırı da 43 olarak kabul edilir. En verimli yaş ise 20 ile 35 yaş aralığıdır.

Tüp Bebek Transferinde Baş Ağrısı

Tüp bebek tedavisinde en önemli belirtilerden biri de baş ağrısıdır. Gebelik sürecinde henüz nedeni tespit edilemeyen baş ağrıları görülmesiyle başlayan süreç tedavinin başarılı olup olmadığını da gösterebilir. Tedaviden sora yapılacak olan kan testleriyle birlikte pozitif sonuç çıkması durumunda ilk aşama belirtileri ortaya çıkacaktır. Embriyo transferi sonra baş ağrısı gayet normal bir belirti olmakla birlikte bu süreçte doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir ilaç da kullanılmamalıdır.

Tüp bebek transfer sonrası baş ağrısı, uzman bilgilerine göre başarılı geçen bir embriyo transferinin sonucu olabilir. Ayrıca bu süreci halsizlik hissi de takip eder. Ayrıca soyunurken ya da giyinirken göğüslerde ortaya çıkabilecek hassasiyetler de transferin başarılı geçtiğini göstermektedir. Bunun yanı sıra vajinal akıntılar da ilk belirtiler arasındadır.

Transfer sonrası baş ağrısı genelde 6.hafta itibariyle kendini belli etmektedir. Bunun yanında oluşabilecek yan etkiler arasında ruh hallerinde değişiklik durumu da söz konusu olabilir. Yersiz durumlarda ağlayabilen kadınlar aynı şekilde anlık olarak sinirlenebilmektedir. Ruh halindeki bu ani değişiklikler aynı zamanda baş ağrısını da tetikler ve gebelik belirtileri başlamış olur.

Tüp bebek tedavisinden sonra kadınlar baş ağrısının yanında kabızlık sorunuyla da karşılaşabilmektedir. Bu durumlarda beslenme alışkanlıklarının değişmesi gerekebilir.

Tüp bebek gebeliği sonrasında progesteron hormonunda da artış yaşanır. Yine bu süreçte baş ağrısı görülebilmektedir. Uygulanacak yöntemler sayesinde bağırsaklarda ve safra kesesinde rahatlamalar sağlanabilir. Baş ağrısını engellemek için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar da bulunmaktadır. Çağımızın hastalığı olan stresten öncelikle uzak durmak gerekiyor. Ayrıca düzenli bir sağlıklı yaşam ve sigara tüketimin sona erdirilmesiyle baş ağrısı en aza indirgenebilir.

Tüp bebek tedavisini anlama ve doktorun tavsiyesine göre düzenli uygulamalar yaparak yine baş ağrısını en aza indirgeyebilir ve sağlıklı bir şekilde tüp bebek oluşum sürecine devam edebilirsiniz. Gebeliğin ilerleyen süreçlerinde baş ağrısı, gerginlik, bulandı, sıcak basması ve hassasiyet gibi şikâyetlerle karşılaşmamak için mutlaka bu süreci takip etmeli ve tüm sağlık uygulamalarını eksiksiz bir şekilde sürdürmelisiniz.

Transfer sonrası baş ağrısının yanı sıra karşınıza çıkacak olan diğer yan etkilerden korunmak için iş hayatınıza, dinlenme sürenize, ilaç kullanımlarınıza ve sigara tüketimine dikkat etmeniz gerekmektedir. Alkol ve sigara tüm sağlık sorunlarının ilk nedeni olduğu için baş ağrısını da tetikler. Bunun yanı sıra stresli bir iş hayatı da tüp bebek tedavisini olumsuz yönde etkilemektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer yöntem ise transfer işleminden sonra birkaç saat dinlenmek ve sonrasında devam eden günlerde yine belirli aralıklarla dinlenmek çok önemlidir. Yatarak istirahate gerek duyulmadığı için hekimin tavsiyelerine uyarak bu süreci rahatlıkla atlatabilirsiniz.

Tüp bebek transferi sonrası baş ağrısı ve nedenlerini bu şekilde sıralayabiliriz. Rahat bir süreç geçirmek istiyorsanız uygulamanın tedavisinde ve embriyo transferinden sonra bu durumlara dikkat etmeli ve çok rahat bir gebelik süreci geçirerek embriyo sağlığını da koruyabilirsiniz.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 4,00
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle