Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Nakli Sonrasında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Kişinin kendinde bulunan ve embriyoya zarar verebilecek dumanlı ya da alkollü içeceklerden uzak durması ve sosyal yaşamında da özellikle bu tarz ortamları tercih etmemeye dikkat etmeliyiz.

Tüp Bebek Tedavisinde Transfer Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oldukça zor ve pahalı bir yöntem olan tüp bebek tedavisi çiftlerin yoğun bir stres ve bunalımlı bir süreç geçirmelerine neden olmaktadır. Hasta açısından tedavinin bu derece sıkıntı verici olması nedeni ile özellikle hastalar embriyo transferi sonrası yapılması gerekenler hakkında bilgi talebinde bulunmaktadır. Bu anlamda kişinin kendinde bulunan ve embriyoya zarar verebilecek dumanlı ya da alkollü içeceklerden uzak durması ve sosyal yaşamında da özellikle bu tarz ortamları tercih etmemeye dikkat etmeliyiz. Embriyo transferi gerçekleştikten sonra yatak istirahatı yapılmalı mı;

Rahim içi boşluğu olarak bilinen Tıp dilinde Endometrial olarak tabir edilen boşluk açılıp kapanabilen bir yapıya sahiptir. Kaliteli embriyo kateter yardımı ile bu boşluğun içine transfer edilerek kateter dışarı çekildiğinde boşluğun oluşmasını sağlayan duvarların birleşmesi sonucunda kapanmaktadır. Embriyo transfer işleminden sonra yatak istirahatı yapılması ya da aktif hareket etme sonucunda farklılıklar oluşmadığı yapılan araştırmalarla ortaya çıkarılmıştır. Fakat hastanın aşırı duygusal bir hale gelmesi ve stres odaklı sorunlar yaşanmaması adına tüp bebek transferinden sonraki ilk bir saat yatırılması tavsiye edilmeli. Tedaviden sonra uzun süreli yatak istirahatı neticesinde hasta endişe ve stres duygusuna kapılabilmektedir. Bu sebeple istirahat sürelerine dikkat etmeli ve yapılmaması gerekenler arsında yer alır.

Bu konuda yapılan araştırma ve uygulamalar neticesinde istirahatın hastanın ruh halini göz önüne alarak istirahat etmesinde fayda bulunduğu literatürde de yer bulmaktadır.

Embriyo Transfer Sonrası Cinsel İlişki ve İzin Kullanımı

Embriyo transferi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler arasında en çok merak edilen konulardan biriside cinsel ilişkidir. Embriyo transferi sonrası cinsel ilişkiye giren eşler ile girmeyen eşlerin y gebelik belirtisinde artma ya da azalma görülmemiştir. İlişkide salınan sperm içerisindeki bazı bağışıklık maddelerinin döllenen embriyo üzerinde olumlu etkiler gösterdiği tespit edilmiştir. Fakat tüp bebek tedavisinde ve sonrası ilişkiye girildiğinde mekanik travmaların yaşanmamasına azami dikkat edilmelidir. Bu bağlamda gelişmiş yumurta yırtılması riskine karşı embriyo transferinden sonra ilişkiye girilmemesi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Embriyo transferi sonrası nelere dikkat edilmeli konusunda izin kullanımı da önemlidir. Bu dönemde izin alan ve dinlenen kişilerde başarı oranı daha yüksektir. İş ortamında yaşanacak olan olumsuz durumlar ve stres sorun yaratır. Transferden sonra nelere dikkat edilmeli kapsamında mutlaka belli bir süre dinlenilmesi stresten ve iş yoğunluğundan uzak durulması gerekir. Bunun ne kadar süreceği konusunda uzmandan bilgi alınmalıdır. Bunun için embriyo transferinden sonra nelere dikkat edilmeli konusunda tedavi gördüğünüz uzman size rapor yazacaktır.

Dinlenme döneminde olabildiğinde uzanmak, yatmak, evde kişinin kendini yormaması ve zorlamaması gerekir. Bu tutunma açısından çok önemlidir. Tutunmanın sağlanması adına yapılacak olan farklı detaylar konusunda da destek alınan uzman detaylı bir şekilde bilgi verecektir. Bu detayların uygulanması sizin bebek sahibi olmanız açısından çok önemlidir.

Fiziksel Aktivite

Embriyonun transfer edilmesinden sonra yapılacak olan kardiyovasküler yüklenmeler yaratıcı spor ve fiziksel aktiviteler, bu tarz aktivitelerin yapılmadığı gruplara göre düşük ve azala riskinin yükseldiği çalışmaları da meydana çıkartmıştır. Bu tarz aktivitelerin yapılması sonucu meydana gelecek olan mekanik sarsıntılar rahime tutunma döneminde olan embriyonun yerinden oynamasına sebep olarak sürecin tamamını oldukça olumsuz bir şekilde etkiler. Bu gebeliğin sonlanması sebep olacak en önemli nedendir. Bundan kaynaklı olarak embriyonun nakil edilmesinden sonra anne adaylarına yoğun anlamda spor yapmaları yasaktır.

Nakilden birkaç gün sonra hafif düzeyde yapılacak olan yürüyüşler ve hafif düzeydeki egzersizler sorun yaratmaz. Sorun yaşanması psikolojik anlamda da sorunlara sebep olur. Bunun içinde destek alınması gerekebilir. Tabii ki en büyük destekçi ailedir.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle