Tüp Bebek Transfer Sonrası 12. Gün Gebelik Testi ve Sonuçları

Embriyonun rahim içine transfer edilmesinden 12 gün sonra gebelik testi yapılır. Bu test neticesinde hormon seviyesinde oluşan değerlere bakılır.

Tüp Bebek Transfer Sonrası 12. Gün

Tüp bebek işlemlerinde en son basamak embriyonun rahim içine transfer edilmesidir. Embriyo transferi işleminden sonraki süreçte gebelik test işlemlerinin yapılmasıdır.

Uzun süre yapılan test sonuçları, yumurta toplama işlemleri ilaç ve hormon tedavilerinin hepsi transfer işlemi sonrası sonuçlanır. Tüp bebek tedavisi hangi yöntem ile yapılırsa yapılsın embriyonun rahim içine transfer edilmesinden 12 gün sonrası gebelik testi yapılır.

Transfer işlemleri yapılan embriyo B-HVG hormonu salgılama işlemlerini 12 gün içinde gerçekleştirir. Bu süreçte hormonun anne adayının karnına geçmesi beklenir. 12 gün öncesinde yapılacak olan test sonuçları ve hormon değeri doğru bir sonuç olmayacağından dolayı daha öncesinde yapılmaz. Zamanın dolması ile beraber hormon değerleri kan içinden ölçülerek bakılır. Tedavi başlamadan önce ve başladıktan sonra doktor ile koordineli bir şekilde yol almak gerekir. Tüp bebek transferinde sonuçları ve kan içinde yer alan hormon değeri için dikkatli olmak gerekir. Önemli olan dikkat edilecek olan detaylara dikkat etmek ve tedaviyi en başarılı şekilde sonlandırmaktır. Bunun yapılması gereken test ve tahliller yapılmalı, sonuçları doktora gösterilmelidir.

Doktorlar tüp bebek transferinde kan içinde çıkan hormon değerleri konusunda gerekli olan yorumlamayı ve değerlendirmeyi yapacaktır.

Beklenen Kan Değerleri

B-HCG değerleri hamile olmayan kişilerin kan değeri içinde 0.1 – 0.001 Aralığında bulunur. Hamilelik sonrası bu değerde yükselmeler oluşmaya başlar. Hamilelik ve tüp bebekte transferi sonrasında değer 10 hatta 100 ya da daha yükseklere çıkabilir. Bu değerler bebekte ve hamilelikte bir sorun olmadığı anlamına da gelmez. Test sonuçları ele alınmalı ve zamanı geldiğinde bebekte sonrası için sorun olup olmadığına dair ultrason görüntülemesi yapılmalıdır. Tüp bebek transferi sonrası boş gebelik, sağlıksız gebelik ve dış gebelik gibi durumlarda meydana gelebilir.

Kandan yapılacak olan gebelik testi kesin sonuç vermektedir. İdrar testi ile yapılacak olan gebelik testinin güvenilirliği düşük seviyelerdedir. 12 gün sonra bakılacak olan B-HCG testi haricinde verilen hormon değerlerine de bakılır. Bu değeler için ayrı testler ve tahliller istenebilir. Vücutta hangi seviyede salgılandığı ve ne düzeyde olduğu ile alakalı bilgileri içeren sonuçları doktor tarafından yorumlanmalıdır. Test sonuçları doğrultusunda var olan sorunlar için doktorlar gerekli tedavi planlaması şeklini belirleyerek hastası ile beraber yol alırlar. Hamilelik ile alakalı olarak yapılacak olan tahliller tedavi görülen hastanede ya da merkezde yapılmalıdır. Ultrason ile bakılma işlemleri gebelik testinden yaklaşık olarak 14 gün sonra yapılır.

Sağlıksız olan bir gebelik mevcut ise bu görüntüleme sistemi ile tanı koyulur.

Gebelik Testi Öncesi ve Sonrası Kanama

Test yapılmadan önce kanama oluşursa test yine 12 gün sonra yapılır. Kanamanın oluşması bebeğin tutunmadığına ya da sağlıksız bir durum olduğuna işaret etmez. Bu durumda bile hamilelik oluşabilmektedir. Test sonrasında oluşan kanamalarda mutlaka doktora bilgi verilmelidir. Yapılacak olan incelemeler sonucunda hamileliğin devam ettiği ya da düşük oluştuğu anlaşılır. Düşükte tedavi süreci başlar.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 oy, ortalama: 1,67
Loading...
Paylaşalım:
Yorumlarınız
  1. Ebru

    İnşaallah gebeyimdir ama korkmuyorda değilim

Yorum ekle