Sigara Kullanımı Tüp Bebek Tedavisi Sürecinde Nasıl Etkiler Meydana Getirir?

Tüp bebek tedavisinde sigara içerken tedaviye devam etmek ve bundan başarı beklemek zordur. Transfer sonrası kullanımı başarı etkisi konusunda olumsuz durumlara yol açar.

Tüp Bebek Tedavisinde Sigaranın Zararları ve Etkileri

Tüp bebek aşamasında olan ve transfer işlemi yapılan anne adaylarında mutlaka üreme ile alakalı sorun bulunmaktadır. Bu sorunların desteklenmemesi adına beslenme ve zararlı olan her şeyden uzak durmak gerekir. Tüp bebek tedavisinde sigara kullanımı yapan anne adaylarının yumurtalık kapasitesi beklenenden daha kötü çıkmaktadır. Tüp bebek tedavisinde sigara içenler gördükleri tüp bebek tedavisi sonucunu olumsuz alacaktır.

Tüp bebek tedavisi uygulamalarında bayan için yumurtalıklar ne kadar önemli ise erkekler için de sperm kalitesi bir o kadar önemlidir. Erkeklerde de tedavi aşamasında sigara kullanımı yapanlar etkisi, zararları ve yarattığı sorunları kısırlık ile görebilir. Tüp bebek tedavisi uygulanmaya başlayan kişiler halen sigara içmek konusunda ısrarcı ise beklediği şansı da yakalaması zordur. Sigaranın kullanımı sonucu etkisi ve zararları yumurta hücrelerinin döllenme şansını da azaltmaktadır. Yine embriyonun transfer edilmesinde ve tedavisinde sigara kullanımı devam ediliyorsa sonrası etkisi olarak embriyonun tutunma şansını da beklememek gerekir.

Tüp bebek tedavileri genelde kısırlık ile alakalı olan sorunlarda tercih edilir. Bundan dolayı da oldukça hassas ve özen gösterilmesi gereken bir dönemdir. Öncesi, sonrası ve transfer aşamasında her türlü detay tedavinin sürecini etkileyebilir.

Sigara içerken tedaviye devam etmek ve bundan başarı beklemek zordur. Transfer sonrası kullanımı başarı etkisi konusunda olumsuz durumlara yol açar.

Sigara Kullanımının Üremeye Etkisi Var mı?

Sigaranın kullanımı sonrası normal gebelik durumlarında bile östrojen hormonu oldukça kötü şekilde etkilenir. Kullanımı transfer sonrası, hormonlar üzerinde ve yumurtalıklar üzerinde kötü etkilere sahiptir. Bebeklerin oluşumlarını da kötü şekilde etkiler. Tüp bebek tedavisi ile 30 ile 35 yaşında olan ve sigara ile alkol kullanan anne adaylarının gebe kalma şansı % 20 oranında düşmektedir. Tedavinin başarısızlık ile sonuçlanmasına da sebebiyet verir.

Özellikle transfer sonrasın, yumurtalıkları ve üreme fonksiyonu fazlasıyla etkiler. Menopoza daha erken girilmesine de sebebiyet verecektir. Kullanım ile alakalı olarak bu güne kadar birçok araştırma yapılmıştır. Araştırma sonucunda gebeliğe ve doğurganlığa olumsuz etkilerinin olduğu ortaya çıkartılmıştır. Sigara kullanan kişiler ile kullanmayan kişiler arasında yapılan araştırmada da oran farkları çıkmaktadır. Ayrıca sigara içen bayanların içmeyen bayanlara göre daha geç uğraşılar sonucunda gebe kaldıkları gözlemlenmiştir.

Bunun en büyük sebebi yumurtalıklarda meydana gelen tıkanıklıklar ve tahrişlerdir. İçen bayanlarda erken dönemde menopoza girme sorunu da meydana gelir. Kullanımı yapan kadınlar gebe kalma şansını yakalasa bile kullanmayan kişilere göre daha çok düşük, doğum zorluğu, prematüre, bebek ölümü ve erken doğum gibi riskler ile karşılaşır. Bunların önüne geçmek ve önceden önlem almak da neredeyse zor bir ihtimaldir.

Tüp Bebekte Sigara Ne Zaman Yasaklanır?

Tedaviye başlamadan önce çiftler merkez ile ön görüşme yapar. Bu ön görüşme esnasında merkez kişilerin anamnezini alır. Burada görüşme detaylarının tamamı karşılıklı yapılır ve anne ile baba adayının bu görüşmede olması gerekir. Görüşmede çiftlere görüşme esnasında çiftlere yönetilen en önemli soru sigara kullanımı yapıp yapmadıklarıdır.

Uzun süreler boyunca sigara kullanan kişiler ve gün içinde çok sayılarda içicilik yapan kişilerin üreme organları ciddi düzeyde etkilendiği için farklı arayışlara girmişlerdir. Bu arayışlardan bir tanesi de tüp bebeğin tedavisidir. Bu aşamada uzman çiftlerden istediği beklediği tüm detayları sunar. Anne ve baba adayının üstüne düşen ise alkol ile sigaranın kullanımlarının bırakılması, yaşamında bulunan stresi kontrol altına almak ve daha düzgün şartlarda yaşam sağlamak olmalıdır.

Bunlar dışında uzmanların istediği ve dikkat edilmesi gereken daha birçok detay bulunur.

Tedavinin tüm aşamalarında çiftlerin üzerine düşen döllenmelere eksi yönde etki sağlayacak, bebeklerin tutunması ile alakalı azalım sağlayacak ve elde edilen gebeliği doğurma zamanı ve emzirme zamanı süresinde sigara kullanımı yapılmamasıdır.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle