Tüp Bebek Tedavisi Süreçlerinde Kilo Alımı Konusunda Neler Yapılır ve Süreç Nasıl İşler?

Tüp bebek tedavisinde kadınların yumurtalarını büyütmek ve yumurta sayılarını arttırmak adına verilen ilaçlar kilo alımına sebep olmaz. Bu süreç içinde vücutta bulunan su miktarında artışlar gözlemlendiği için kilo alınır.

Tüp Bebek Tedavisinde Kilo Alımı

Tüp bebek tedavisi yaptıranlar en çok tedavi sürecinde ve sonra kilo alımı olup olmadığını merak etmektedir. Kadınların yumurtalarını büyütmek ve yumurta sayılarını arttırmak adına verilen ilaçlar kilo alımına sebep olmaz. Büyümekte olan yumurtaların ortaya çıkarttığı hormonlar kadınların vücutlarında gereksiz bir şekilde suyun tutunmasına, vücutta ödemin oluşmasına ve nadir de olsa kadınlarda iştah fazlalığına sebep olabilmektedir.

Bu süreç içinde vücutta bulunan su miktarında artışlar gözlemlendiği için kilo alınır. Alınan kilolar yağ olur mu, su deposu olduğundan dolayı yağa dönüşmediğinden kaynaklı olarak kilo alanlar ilaçları bırakınca normal haline döner. Tüp bebek tedavisi öncesi kilonun önemi de büyüktür.  Hem sağlık açısından hem de ilerleyen sürecin sorun çıkartmaması açısından tedaviden önce muhakkak kilo verilir. Tüp bebek tedavisi için başvuran adayların çoğunda obezite ya da kilo ile alakalı olan sorun mevcuttur. Bundan dolayı vücut kitle endeksinde sorun olan kişilerin bunun önemi konusunda bilgilenmesi, nasıl hareket edeceğini bilmesi, nasıl kilo verilir konusunda yardım alması için destek gerekebilir.

Tüp bebek tedavisi için egzersiz ve diyet programları kişiye tedavinin önemi konusunda ve sorun nasıl ortadan kalkacağı konusunda yardımcı olacaktır. Kadınların kilo bakımından durumları ideal olan değerlere ulaştıkça tüp bebek tedavisi süresi kısalır, kullanılan ilaçlar da önemi azalır, sorun ortadan kalkar, ilaçlar kullanımı azalır ve tüp bebek tedavisi yaptıranlar da gebelikte düşük riski azalır. Ayrıca tüp bebek ile alakalı tedavi sürecine başlamadan önce kilo almamak için kullanılan ve yenilen besinlere dikkat edilmelidir. Baklagiller, balık, sebze ve zeytinyağı kullanımının tüp bebek tedavisinde önemi büyüktür.

Tüp bebek öncesi ve sonra B6 ile folik asit kullanımı yapılması, bunları içeren ilaçlar kullanılması konusunda dikkat edilmelidir.

Kilo Almamak İçin Ne Yapılmalıdır.

Tüp bebek uygulamasının ilk zamanlarında kullanılan ilaçlar su toplamasından kaynaklı olarak kilo aldırır. Gelişen teknoloji desteği ile geliştirilmiş olan ilaçlar kullanımdan sonra daha az yan etki gösterdiğinden dolayı önemi de büyüktür ve sorun yaratmamaktadır. Tedavi için kullanılan tüm ilaçlar yağa çevrilme yapmaz, su toplamasına ve ödeme sebep olarak sorun yaratır. Ödem olupta atmak isteyen kişilerin ilaçtan sonra bol düzeyde su içmesinin de önemi çoktur.

Kullanılan ilaçlardan sonra ve yapılan iğnelerden sonra ödemi atmak için dikkat edilecek farklı detayları da uzman belirtecektir. Tüp bebek dönemi için ve sonra kullanılan ilaçların yan etkileri bulunur. Bu etkiler gelip geçicidir. Nadir şekilde görülen yan etkiler de kısa süre zarfından kendiliğinden geçer. Sık şekilde karşılaşılmamak ile birlikte nadirde olsa akıtma yapılan bölgeler tahriş, kişilerde baş ağrısı, yorgunluk, göğüslerde hassasiyet ve sıcak basması da kadınlarda meydana gelen sorunlar içinde yer alır. Bunlar için sabırlı olmak gerekir.

Çünkü gelip geçici olan sorunlardır. Ayrıca yumurtaları büyütmek ve yumurta sayılarını arttırmak için kullanılacak olan ilaçlardan kaynaklı olarak aşırı düzeyde hassasiyet yumurtalıkların aşırı düzeyde uyarılması sendromuna yol açmaktadır. Eğer hafif düzeyde veya orta düzeyde yaşanırsa kişilerin vücutları tolere etmekte ve tedaviye gerek duymadan kendiliğinden geçmektedir. Nadiren de olsa belli başlı basit düzeyde ağrı kesiciler kullanılır ve gerekli görülürse istirahat gerekebilir. Yüksek düzeyde görüldüğü durumlarda karın boşluğunda yüksek düzeylerde ve aşırı düzeyde sıvı birikmesine, nefes alıp verme sorunlarına sebep olabilir.

Tüp bebek uygulamalarında yaklaşık olarak % 1’lik kısımda gözlemlenen şiddetli düzeydeki sorunlar anne adayının hastanede kalarak tedavi görmesi ile ortadan kalkar. Bunun için dikkatli olmak uzman kontrolü dışına çıkmamak ve söylediği tüm detayları yerine getirmek ile düzelecektir.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle