Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme

Tüp bebek tedavisi boyunca ve öncesinde beslenme ile alakalı alışkanlıklar düzene sokulmalıdır. Bu düzen tedavinin başarısını etkileyen bir faktördür.

Karbonhidrat, Yağ, Vitamin ve Mineral Alımı

Karbonhidrat; tüp bebek tedavisinin öncesin ve sonrası karbonhidrat ile alakalı olan beslenme azaltılmaya başlanmalı ve protein destekli yiyecekler ile beslenilmeye başlanması gerekir. Tüp bebek tedavisi süreci ve sonrası bu beslenme şekli ile devam etmek gerekir. Çünkü karbonhidratı yüksek düzeyde tüketen kişilerde tüp bebek tedavisi başarı oranı daha düşüktür.

Yağ; bebek tedavisi sürecinde kızartmalar bir kenara bırakılmalı haşlama, ızgara ve fırında yapılan yiyecekler tercih edilmelidir. Bu şekilde beslenme sağlık açısından da fayda sunacaktır. Özellikle kızartılacak olan besinlerin haşlanarak tüketilmesi embriyo transferi aşamasında ve sonrasında beslenme alışkanlığı olarak oturtturulmalıdır.

Vitamin ve mineral; embriyo transferi aşamasında C vitamini, balık, badem ve fındık tarzındaki ürünler başarı oranını arttırmaktadır. Özellikle C vitamini embriyo transferi tedavisi öncesi başlamak bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi konusunda yardımcı olacaktır. B vitamini de embriyo transferi tedavisi öncesi tüketilmeye başlanmalıdır. Yumurta, kuru baklagiller, brokoli, havuç, bezelye, balık ve kırmızı et tüketimi yapılmalıdır. Bu sebze ve meyvelerin düzenli ve haftalara yayılarak beslenme listesine transfer tedavisinde katılması gerekir.

Özellikle dondurulmuş olan gıdalardan uzak durulması gerekir ve beslenme şeklinin nasıl ilerleyeceği konusunda uzmandan yardım alınabilir.

Kilo, Çay, Kahve, Sigara ve Alkol Kullanımı

Kilo; embriyo transferi yaptıracak ya da dondurulmuş olan embriyo transferi yaptıracak olan kadın ve erkek adaylarının beslenmenin yanı sıra gebe kalmak için ideal kilo da olması gerekir. Kilosu fazla olan kadınların embriyo transferi konusunda şansı oldukça düşüktür. Bundan kaynaklı olarak da kilo vermenin önemi vardır. Kilo vermek adına un, şeker ve tatlandırıcılardan uzak durarak beslenmesi, dondurulmuş gıdalardan uzak durulmalı, sebze ve meyve tüketilmelidir. Beslenme şekli nasıl olacağı ile alakalı doktordan yardım alınabilir.

Çay, kahve, sigara ve alkol kullanımı;  transfer tedavisinde başarı elde etmek isteyen kişilerin öncesi ve sonrasında kahve ile çay tüketimini en aza indirmesi gerekir. Hatta transfer tedavisi boyunca özellikle kahve tüketimi ve dondurulmuş olan gıdalardan tamamen uzak durmak gerekir. Sigara ve alkol de transfer tedavisi yanı sıra genel sağlık açısından bırakılması gerekir. Nasıl bırakılacağı konusunda belli başlı merkezlerden yardım alınabilir. Zaten tüp bebek transfer uygulamasından 2 ay önce sigara, alkol ve dondurulmuş olan gıdalar kesinlikle bırakılmalıdır. Çünkü başarı konusunda oldukça büyük faktör olarak karşınıza çıkar.

Folik Asit, Uyku ve Balık Tüketimi

Folik asit; transfer tedavisi öncesinde anne adayının folik aside başlaması ve devam ettirmesi gerekir. Özellikle folik asit açısından zengin olan yiyecekler tüketilmelidir. Yalnız bu yiyeceklerin dondurulmuş olmaması gerekir. Hafta 3 kez kuru baklagiller, haftada 60 gr. Badem ya da fındık tüketmek gerekir. Transfer tedavisi boyunca pişirme ile alakalı olan yöntemler konusunda da dikkatli olmak gerekir. Kızartmadan kaçınılmalı bunun yerine haşlama ve az yağlı fırın yemekleri tercih edilmelidir.

Uyku; kaliteli ve dinlenmiş şekilde kalkılacak olan uyku bu süreçte önemlidir. Uykunun yanında düzenli şekilde yürüyüş yapmak gerekir. Her gün yarım saat yürümek yeterli olacaktır. Ayrıca gün içinde 3 litre su tüketimi yapılması gerekir.

Balık ile nasıl beslenmeli; omega 3 açısından zengin olan balık tüketimi hafta 2 gün yapılmalıdır. Balık kızartma olarak değil fırında ya da buğulama şeklinde yapılmalıdır. Kızartma yapacakların ise az yağ tercih etmesi gerekir.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle