Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Adet Gecikmesi Neden Olur

Tüp bebek tedavisi sonrasında kadında ağrılar ve birtakım yan etkiler adı altında septomlar görülebilir. Özellikle yumurta toplama işlemi sonrasında 1 hafta kadar kasık ağrısı olması normaldir.

Ağrı Kesiciler İle Ağrılarınızdan Kurtulabilirsiniz

Tüp bebek tedavisi sonrasında doktor kontrolünde ağrı kesicilerle giderilebilir ağrılardır. Şayet bu durum ateş ya da karında şişliğe dönerse doktora görünmek şart olan bir durumdur. Aynı şekilde tüp bebek tedavisi sonrasında embriyonun rahme tutunması savaşı esnasında pembe yada kahverengi akıntılar normal olmakla beraber yoğun kanama olursa bu durum kontrol edilmesi gereken bir durumdur. Tüp bebek tedavisi sonrası günlük yaşama özellikle beslenmeye çok önem verilmelidir.

Sürekli yatmaya elbette gerek yoktur ancak tutunmaya çalışan bir embriyo bir an için düşünülünce yapılan hareketlere dikkat etmemek düşüncesizlikten başka bir şey değildir. Unutulmamalıdır ki, bir kadın bebek rahme düştüğü andan itibaren artık bir anne adayıdır. Ve her hareketine, her yediğine içtiğine dikkat etmelidir. Bu annelik sorumluluğudur. Tüp bebek tedavisi sonrası adet gecikmesi sebebine gelince kullanılan ilaçlara bağlı olarak gebeliğin oluşmaması durumunda 1 ya da 2 ay adet döngüsünde değişiklikler yaşanabilir. Çoğu durumlarda kadının biyolojik yapısının düzene girmesiyle birlikte herhangi bir ilaç gerekmeden normal düzene girer. Ancak gecikme devam ederse mutlaka doktora başvurmakta yarar vardır.

Unutulmamalıdır ki, bir kadın bebek rahme düştüğü andan itibaren artık bir anne adayıdır.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Spor

Egzersiz her vücut için olmazsa olması bir durum olmakla beraber tüp bebek tedavisi içerisinde olan bir anne adayının hamilelik belirginliği süresine kadar ki zaman diliminde kıs a yürüyüşler, temiz bir havuzda yüzmek ideal egzersizler olarak tanımlanır. Ağır sporlardan kaçınılmalıdır.

Kadınlarda adet kanaması, üreme çağına gelen her kadında rutin yaşanan bir hormonal dengedir. 14 yaşlarında başlayan bu döngü hamilelik esnasında bir sekteye uğrar sonrasında menapoz dönemine kadar devam eder. Ancak bu durum bazen hormonal dengesizlikler sebebiyle de değişikliklere yol açabilir. Tüp bebek tedavisi sırasında da adet kanaması yaşanıp yaşanmaması embriyonun tutunup tutunmadığı hakkında bilgi verir aslında. Tüp bebek tedavisinde kadının yumurta kalitesini arttırmak adına ilaç verilir. Ve bu ilaçlar da içerik olarak doğal hormon dengesinde oynamalar yaparak adet siklusunu geciktirir. Ya da tüp bebek tedavisi ile gebelik gerçekleşmiştir ve bu sebeple adet kanaması olmuyordur. Sizde tüp bebek ilaçları adeti geciktirirmi diye düşüyor olabilirsiniz.

Eğer adet zamanı düzenli olan bir kadının neden geciktiği sorusuna ise cevap yaşadığı tedavi süresince üzerindeki strestir. Stres altında kalan her kadında adet gecikmesi problemi yaşanır. Tüp bebek tedavisinde gebelik oluşmadığı takdirde adet gecikmeleri genelde 2 haftaya kadar uzar. Bundan daha uzun süreli olanlarında doktor kontrolü şarttır. Regl durumları hava koşullarında bile değişebilen bir durum olduğundan bu kadar stresli bir süreçten sonra bu dengesizliğin yaşanması aslında olağandır.

Eğer adet zamanı düzenli olan bir kadının neden geciktiği sorusuna ise cevap yaşadığı tedavi süresince üzerindeki strestir. Stres altında kalan her kadında adet gecikmesi problemi yaşanır.

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme

Bol sıvı tüketimi öncelikli olmalıdır. Gazlı içecekler, hazır meyve suları, alkollü içeceklerden uzak durulması önerilir. Çay ve kahve tüketiminde aşırıya kaçılmaması gereklidir. Bu dönemde bitki çaylarına yöneliş çok fazla olduğundan bunlardan bazıları için zararlı olduğu bebek tutunmasında sorun yarattığı tespit edildiğinden doktor tarafından özellikle belirtilir. Protein ağırlıklı beslenmek her zaman tercih sebebi olmalıdır. Bol meyve sebze tüketimi C vitamini açısından önemlidir. Folik asit tabletlerinin desteği devam etmelidir.

  • Gereksiz stresten uzak durulmalıdır.
  • Düzenli ve sağlıklı bir yaşam tercih edilmelidir.
  • Sigaradan uzak durulmalıdır.
  • Tedavi düzenle uygulanmalıdır.
Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle