Tüp Bebek Tedavisi Yapılmadan Önce Yapılması Gerekenler Hazırlıklar İçinde Neler Yer Alır?

Tüp bebek uygulaması yaptırmadan önce yapılacak olan hazırlıklar ve dikkat edilecek olan detaylar arasında birçok faktör bulunur. Bunların hepsine dikkat edilmesi başarı oranını arttıracaktır.

Tüp Bebek Tedavisinden Önce Yapılması Gerekenler Hazırlıklar

Tüp bebek tedavisi öncesi dikkat edilmesi gerekenler ile alakalı olarak ayrıntıları bilmek gerekir. Çünkü tüp bebek öncesi bu detaylara dikkat edilerek hazırlık yapılması gerekir. Tüp bebek tedavisinden önce yapılması gerekenler içinde;

Merkez seçimi; tüp bebek öncesi ilk olarak tedavi yapılacak olan merkez seçimi yapmaktır. Tüp bebek öncesi hazırlık da merkez seçiminde merkezin elde ettiği başarı konusunda dikkatli olmak gerekir.  Başlamadan önce ve hazırlık aşamasında merkezin başarı oranı canlı doğum sayısı ile alakalı bir durumdur. Özellikle tüp bebek tedavisinde ne kadar başarı elde edilmiş, çözünmüş ve dondurulmuş embriyo konusunda başarı oranı nedir sorularına yanıt bulmak gerekmektedir. Bu anlamda olumlu yanıtlar alınıyorsa merkez seçimi konusunda olumlu bir bakış açısı elde edilebilir. Çiftler doğal olan yollar ile çocuk sahibi olmadıklarında oldukça hassas bir duruma düşerler. Bundan dolayı da merkezin psikolojik anlamda kişilere destek vermesi de önemlidir.

Yaş faktörü; tüp bebek öncesi nelere dikkat edilmeli konusunda yaş faktörü de dikkat edilmesi gereken noktalar içinde yer alır. Tedavi konusunda yaş önemli bir faktördür. Yaşın ilerlemesi ile kısırlık sorunu da fazlasıyla meydana çıkacaktır. Özellikle yoğun iş yaşamından kaynaklı olarak anne adayları bebek sahibi olma konusunda acele etmediklerinden dolayı ileri yaşlarda hamilelik yaşamak istemektedir. Bunun içinde bir hazırlık yapılmadığından dolayı kısırlık faktörü de sorun olarak karşımıza çıkar. Bu anlamda tüp bebek öncesi nelere dikkat edilmeli konusunda kısırlık ile alakalı tedavilere açık olmak gerekir. Özellikle tüp bebek öncesi yapılması gereken testler, kullanılacak olan antibiyotik ve haplar, zayıflama hapı, bitkisel yöntemler, diyet ve diğer detaylar önem taşımaktadır.

Ayrıca tedavi konusunda destek alacak olan kişilerin 35 yaşını geçirmemesi başarı oranının yüksek olması açısından da önemlidir. Çünkü 35 yaş üstü kadınlarda kısırlık haricinde yumurtalık sayılarında azalmalar ve yumurtaların kalitesinde bozulmalar meydana gelebilmektedir.

Histeroskopi, Sigara ve Alkol

Tüp bebek öncesi nelere dikkat edilmeli, cerrahi işlemler ve rahim içinde var olan boşluklar tedavilerde başarı oranının düşmesine sebep olabilir. Histeroskopi bu anlamda kişilere yardımcı olacaktır. Başarısızlıklara sebep olan faktörlerin saptanması ve ortadan kaldırılması açısından gereklidir. Tüp bebek öncesi yapılan testler arasında yer alan histeroskopi için belli başlı hazırlık gerekir. Bunun tamamlanmasından sonra ve uygulama ile kadın içi rahim değerlendirmesi yapılır. Özellikle endometrium yüzeyi ve kalınlığı konusu incelenmesi gereken detaylar arasındadır. Bu uygulamaya yerine alternatif olarak üç boyutlu ultrasonografi ya da HSG uygulamasına da başvurulabilir.

Alkol ve sigara; alkol ve sigara kullanımı tüp bebek tedavisine başlamadan 4 ay önce bırakılmalıdır. Bunun yerine tüp bebek öncesi bitkisel destek alınması gerekir. Sağlıksız olan bu etkenler yerine bitkisel olan karışımlar ve beslenme şekli sağlığı ve başarının olumlu yönde etkilenmesine olanak sağlayacaktır. Bunun yanı sıra sigarayı bırakmadan kaynaklı olarak alınan kilolarında geri verilmesi gerekir. Yani tüp bebek öncesi zayıflama ve diyet oldukça önemlidir. Diyet de aşırıya kaçmak da zararlara yol açar. Ayriyeten sigara kullanımı tüp bebek öncesi antibiyotik kullanımı açısından da zararlıdır. Kullanılan ilaçların etkisini engelleyeceği için zararlara sebep olabilir ve sorun yaratabilir. Kullanalar bu açıdan da dikkatli olmak zorundadır. Diyete başlamadan önce merkezde bulunan uzman ile detaylı bir görüşme yapılmalı ve beslenme şekli konusunda konuşulmalıdır. Ayrıca sigara ve alkolden kaynaklı olarak yumurtalar ile alakalı olarak testler, tetkikler yapılır.

Yumurtaların hazırlık aşamasında kaliteli ve sayıların düzgün çıkması da oldukça önemlidir.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Detaylar

Ateşli hastalıklar; geçirilen ateşli hastalıklar baba adaylarının spermlerini olumsuz şekilde etkilemektedir. Uygulamaya başlamadan bu tarz sorunlar yaşanmışsa muhakkak uzman olan hekime bu konuda ayrıntılı olarak bilgi verilmesi gerekir. Hatta bu anlamda gerekli kontrol, destek ve testler konusunda yardım alınmalıdır. Hazırlık döneminde yapılacak testler, kontrol için yapılan tetkikler işlemlerin başarı oranının neticesi konusunda etki edecektir.

Cinsel hastalıklar; cinsel bölgelerde meydana gelen siğil, iltihaplanma ve farklı oluşumlar mevcut ise mutlaka uzmana detay verilmelidir. Bu anlamda görülen tedavilerde anlatılmalıdır.

Cinsel ilişki; uygulama yapılmadan önce en azından 3 gün süre ile ilişkiye girmemek, sonrasında da 10 gün boyunca cinsel ilişkiye girmemek çok önemlidir.

Spor faaliyetleri; özellikle baba adaylarının işlemlerden 3 ay önce ağır olan sporları bırakması gerekir. Kadınların da ağır ve yorucu olan sporlardan uzak durması şarttır.

Sıcak ortamlar; sauna, hamam ve ısı değerleri oldukça yüksek olan alanlar erkeklerde sperm ile alakalı olan kalite durumunu etkilemektedir. Bundan kaynaklı olarak da tüp bebek tedavi öncesinde bu tarz ortamlardan uzak durulması gerekli olan detaylar arasında yer alır.

Beslenme; sağlık ve doğal beslenme uygulamada öncesinden, uygulama esnasında ve uygulama sonrasında dikkat edilecek en önemli etkenler arasında bulunur. Sağlıklı bir beslenme düzeni, diyet, bitkisel karışımlar, doğal besinler başarıyı arttıracak olan faktörlerdendir. Başarı sağlıklı bebeğe sahip olma konusunda beslenme çok büyük bir etkiye sahiptir.

Kadınlarda obezite durumu; aşırı düzeyde kiloya sahip olan kadınlarda tüp bebek tedavisi uygulaması olumsuz şekilde etkilenmektedir.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle