Tüp Bebek Tedavi Öncesi Kullanılan Vitaminler ve Faydaları

Tüp bebek uygulamasını yaptırmadan önce kullanılması gereken bazı vitaminler bulunmaktadır. Bu vitaminleri düzenli ve doktor kontrolünde kullanmanız gerekir.

Anne Adaylarının Gebelik Öncesi

Tüp bebek tedavisi öncesi bir kadının en önemli işi beslenme ve doktor kontrolünde tam dozunda alması gereken vitaminlerdir. Doğurganlığı arttırıcı herhangi bir yiyecek ya da içecek yoktur ancak tesirli olabilecek birtakım beslenme taktikleri olasıdır.

Bir kadının sadece anne olma öncesi değil her yaş döngüsünde vücudunun belli vitaminlere ihtiyacı vardır. Ancak bu ihtiyaç tüp bebek tedavisi içerisinde ya da gebelik oluştuğu takdirde hamilelik döneminde çok daha fazla olur. Tamamen vücudun direncini korumaya yardımcıdır. Gebeliğin sağlıklı oluşmasında ve sağlıklı gelişmesinde etkilidir. Bu dönemlerde doktor kontrolünde verilen vitaminlerin kullanımına dikkat edilmelidir. Bu vitaminlerin başında folik asit gelir. Folik asit takviye ilaç olarak kullanılır. Gebe kalmadan veya tedaviye başlamadan öncesi folik asit kullanımına başlamak ve gebelik sona erene kadar kullanmak fayda sağlamaktadır. Hamilelik planlayan ya da tüp bebek tedavisine karar veren bir anne adayına folik asit kullanımına başlaması önerilir. Folik asit bebekte anomalliklerin önlenmesinde yardımcıdır. Folik asit dışında tüp bebek tedavisi öncesinde bulunan anne adayına yemesi gerekenler ve yasaklar listesi zaten doktoru tarafından özenle verilir.

Anne adayı çok hassas olan bir döneme girmek üzeredir. Anne olma sorumluluğu işte bu dakikadan itibaren başlayacaktır. Anne adayında yapılan tetkikler sonucu ciddi bir vitamin eksikliği sözkonusu değilse besinlerden karşılaması tavsiye edilir. Zira fazla kullanılan vitamin zarar verme limitine döner.

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Beslenme Sebzeler Ve Meyveler

Tüp bebek tedavisi öncesi beslenmeye çok önem verilmelidir. Sebze ve meyveler hormonları daha iyi çalıştıracağı için tüketimine özellikle dikkat edilmelidir. Tüp bebek tedavisi öncesi beslenme haftalık bir beslenme olmadığından bu bir beslenme alışkanlığı haline dönüştürülmelidir. Tüp bebek tedavisine başlamadan en az 3 ay önce bu tarz sağlıklı beslenmeyle anne adayının tanışmış olması doğru olandır. Zira yumurta ve sperm kalitesinin artmasına destek veren yiyeceklerdir. Sağlıklı ve dengeli beslenme bu sebeple sadece anne adayını değil erkeği de ilgilendiren bir durumdur. Kereviz, havuç, roka, lahana, karnıbahar, armut, hurma, bakliyatlar yenilmesi gereken sebze ve meyvelerdendir.

Tüp bebek tedavisi öncesinde en önemli konulardan biri beslenmedir. Gerek kadın gerekse erkek için doğurganlığı arttırıcı bir takım tesir edebilecek veya pozitif etki yaratabilecek beslenme durumları olabilir. Tüp bebek tedavisi içindeki çiftlerin ihtiyaç duyduğu vitaminler,

  • E vitamini ki bunlar baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler,
  • A vitamini ki bunlar lahana, karnıbahar,
  • C vitamini portakal suyu
  • D vitamini somon ve süt ürünleri, kalsiyum, demir, çinko, folik asit ,omega 3, omega 6 dır.

Vitamin ve minerallerin yiyecekler vasıtası ile insan vücuduna girmesi doktorlar tarafından tercih edilendir.

Bu vitaminler içerisinde tek dışarıdan hap şeklinde alınan folik asit desteğidir. Tüp bebek tedavisinde olan anne adaylarının doktor kontrolünde kullanılma şartı ile bazı durumlarda multıvitamin desteğinin doğurganlığı arttırdığı da tespit edilmiştir.

Tüp bebek tedavisi öncesi vücudun ihtiyacı olan mineraller, kalsiyum, fosfor, demir, bakır, iyot, potasyum, sodyum ve magnezyumdur. Aynı şekilde erkeklerinde bu tedavi içerisinde iken uygun bir beslenme dahilinde olması sperm sayısı ve hareketliliği açısından önemlidir. C vitamini, A vitamini, folik asit ki bunlar yeşil yapraklı sebzelerden alınabilir, havuç, ıspanak, marul gibi sebzeler erkek için sperm hareketliliğini arttırma özelliğinde olduğu saptanmıştır.

  • D vitamini eksikliği yiyeceklerden daha çok güneş ışığından sağlanan bir vitamindir.
  • Ceviz, fındık, badem tüketimi anne adayı için tavsiye edilen besinlerdendir.
  • Süt ve süt gruplarından alınacak kalsiyum vücudun direncini sağlayacaktır.
  • Tüp bebek tedavisi içerisinde sıvı alımı büyük önem taşır. Su başlı başına alınması gereken sıvıdır.
  • Sigara ve alkol kullanımı tüp bebek tedavisi gören çiftler için olumsuz etki sağlar.

 

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle