Tüp Bebek Merkezleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Başarı Oranları

Tüp bebek merkezlerinin son yıllarda sayılarının artması nedeniyle çiftlerin seçim yaparken yaşadıkları zorlukları azaltmak adına tüp bebek merkezleri ve başarı oranları hakkında detaylar.

Tüp Bebek Merkezleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tüp bebek merkezleri seçimi tüp bebek tedavisi uygulamalarında başarılı sonuçlara ulaşabilmek açısından son derece önemlidir. Seçilecek merkeze iyi araştırılarak karar verilmesi çok önemlidir. Peki bu merkezler ne iş yaparlar, ne ye göre çalışırlar ve bilinmesi gereken daha birçok ayrıntıya değinmek konu hakkında bilgi almak isteyenler açısından faydalı olacaktır.

Tüp bebek merkezleri sağlık bakanlığının üremeye yardımcı tedavi (ÜYTE) uygulamaları ve üreme yardımcı tedavi merkezleri hakkında yayınlanan yönetmeliğe tabi olarak faaliyet göstermektedirler. Tüp bebek merkezleri her hangi bir hastane ya da tıp merkezinin içerisinde kurulabildiği gibi bunların dışında bağımsız gerekli şartları sağlayan ruhsatlı binalarda da kurulabilirler.

Merkezlerin görevi anne adayından alınan yumurta ile baba adayından alınan spermin uygun tıbbi yöntemler ile vücudun dışında döllendirilip, oluşan embriyonun yine tıbbi yöntemlerle anne rahmine yerleştirilmesidir. Tüp bebek merkezlerinde, merkezden sorumlu bir müdür ( baştabip bu görevi yürütebilir), ÜYTE sorumlusu, ÜYTE laboratuvar sorumlusu, üroloji uzmanı, anestezi ve reanimasyon uzmanı, en az bir biyolog veya laboratuvar teknisyeni, hemşire, sekreter, hasta kayıt personeli, yeteri kadar temizlik çalışanı ile güvenlik personeli bulundurulması zorunludur.

Tüp Bebek Merkezleri ve Başarı Oranları

Tüp bebek uygulama merkezlerinin geneline bakıldığında %40-60 arasında bir oranda başarı gösterdikleri bilinmektedir. Başarıyı etkileyen faktörlerin merkezin uygulaması, ekipman ve personel kalitesinin yanında en büyük etkenin bireyin durumu ve ona uygun seçilen tedavi olduğu unutulmamalıdır. Bu yazımızdan başarı oranları iyi olan ve sık tercih edilen bazı tedavi merkezleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 • Jinemed Kalamış Tüp Bebek Merkezi: 

  Dünyada açılan ilk tüp bebek merkezinin ardından Türkiye’de 1989 yılında ilk merkezi kuran sağlık kuruluşu olma özelliğini taşımaktadır. 4 farklı ülkede toplam 7 merkez ile hizmete devam eden kuruluş başarı oranıyla da sağlık sektöründe tercihler arasında gösterilmektedir.

 • Bahçeci Tüp Bebek Merkezleri: 

  20 yılı aşkın süredir İstanbul başta olmak üzere farklı birçok coğrafyada faaliyet gösteren başarı oranlarıyla dünya genelinde de adından söz ettiren merkezlerde kişiye özel tüp bebek yöntemleri uygulanmaktadır. Merkez geçmişinden bu güne otuz bini aşkın bebek sayısına ulaşmıştır. Hastaların %75’inin seçimlerinde öncelikli tercihtir.

 • Medicana International İstanbul Tüp Bebek Merkezi: 

  Merkez İstanbul Beylikdüzü’nde Medicana International İstanbul Hastanesi içerisinde yer almaktadır. 2008 yılında kurulmuş olan merkez 20 kişilik uzman kadrosu ile hizmet vermekte olup SGK anlaşmalıdır. Başarısız sonuç almış birçok hastanın adresi olan ve başarı oranı yüksek bir kurumdur.

 • Özel Ege Tüp Bebek Merkezi : 

  İzmir Kahramanlar’da bulunan tüp bebek merkezi,2000 yılından buyana ülkenin birçok ilinden gelen hastaların çocuk sahibi olma sevinciyle merkezlerinden ayrılmasını sağlamış başarısı dolayısıyla tercih edilen bir infertilite araştırma uygulama merkezidir.

 • Özel Ankara Tüp Bebek Merkezi:

  Ankara’da bulunan merkez 1995 yılından buyana üreme sağlığı alanında hizmet vermekte olup 2002 yılından itibaren de tüp bebek tedavisi üzerine kurulan ekibi ile çalışmalarına devam etmektedir. Merkez 2009 yılında yetkilendirilmiş bir eğitim kurumu olmuş ve aynı zamanda tüp bebek alanı ile ilgili klinik ve laboratuvar eğitimi vererek sektörde ki meslektaşların gelişimini de önemsediğini göstermiştir.

 • Acıbadem Tüp Bebek Merkezi: 1998 senesinde kurularak günümüze kadar hizmet vermeye devam etmektedir.  Bursa ve İstanbul ile birlikte toplam dokuz farklı ilde kurulmuş şubelere sahip olan Acıbadem Bursa Tüp Bebek Merkezi ve Acıbadem İstanbul Tüp Bebek Merkezi tedavi sırasında ele geçen fazla sayıda embriyonun dondurulması işlemiyle de ileri dönmeler için umut saklamaktadır.
 • Pembe Mavi Tüp Bebek Merkezi: 

  Bursa’da 10 yılı aşkın süredir tecrübeli ekibiyle tüp bebek tedavisi hizmeti vermekte olan merkez 7 gün 24 saat çalışmaya devam etmektedir. Bursa ilinde hizmet veren merkezin amacı tüm gelişmeleri takip ederek, tedavi yöntemlerinde en güncel uygulamalarla hasta memnuniyetini ve başarı oranını en yüksek seviyede tutmaktır. Bursa ilinde yaşayarak tüp bebek merkezi arayışında olanların mutlaka seçenekleri arasında yer almalıdır.

 • Antalya Tüp Bebek Merkezi:Antalya Konak’ta hizmet veren merkez 2000 yılında kurulmuş ve kuruluşundan bugüne kadar on bine yakın bebek doğumu ile başarı oranını yüksek tutmayı başarmıştır. Merkezde 2007 yılından bu yana da ISO 9001 belgesiyle toplam kalite standartlarına uygun yöntemler takip edilmektedir.
 • Novafertil Tüp Bebek Merkezi:

  2009 yılında Konya’da faaliyete başlayan merkez Konya dışında Samsun, Gaziantep illerin de ve yurt dışında da hizmet vermeye devam etmektedir. Konya ve çevresinde bulunan hastalara umut olma hedefiyle kurulan ekip başarılı kadrosuyla yurt içi ve yurt dışından gelen tüm hastalara kapılarını açmaktadır.

Başarılı Tüp Bebek Merkezi Önerileri

Tüp bebekte başarı oranı yüksek merkezler hakkında detaylı bilgiye yazımızın devamında ele aldığımız klinik derlemelerini okuyarak ulaşabilirsiniz. Tüp bebek tedavisinde başarı oranı yüksek başka merkezler hakkında düşüncelerinizi tüp bebek merkezi özellikleri yazımıza göre şekillendirebilirsiniz. Tüp bebek başarı oranı yüksek olan merkezlerden derlediklerimiz ile yazımıza devam edeceğiz.

 • Jinemed Sağlık Grubu – Kalamış Tüp Bebek MerkeziMerkezin başarısı yurt içinde ve dışında kendini ispat etmiş durumdadır. Dünyada 1978 yılın da  İngiltere’de ilk kuruluş olarak bilinen tedavi merkezinin arkasından 10 yıl gibi kısa bir süre geçtikten sonra Türkiye’de ilk merkezi açan ve tüp bebek tedavisiyle umut ışığı olan merkez Türkiye ve İstanbul’da ilklere imza atma gururu ile hizmetine devam etmektedir.

  4 ülkeye yayılmış 7 merkezi ile çalışmalarına devam eden kuruluş Türkiye’de bulunana neredeyse 100’ü aşkın sayıdaki bir çok merkez arasından sıyrılarak tercih edilebilirlik oranını ve de aldığı başarılı sonuçlar ile başarı oranını yüksek tutmayı başarmaktadır.

 • Bahçeci Sağlık Grubu – Tüp Bebek Merkezi 

  Başta İstanbul merkezli kurulan tedavi merkezi 20 yılı aşkın bir süredir farklı coğrafyalara yayılmış, bugün Kosova, Bosna-Hersek, Bağdat, Bakü gibi bölgelerde de bulunan merkezleri ile mutlu aileler oluşmasına katkı sağlamaktadır.

  Uyguladığı kişiye özel tedavi yöntemleri ve kullandığı son teknoloji ekipmanlarıyla aldığı başarılı sonuçlar yüz güldürmektedir. Bünyesinde bulunan 40 aşkın uzman embriyolog ile çalışmakta olan merkez üç aşamalı bilgi güvenlik protokolü ve barkodlama sistemini kullanarak hiçbir şekilde herhangi bir işlem karışıklığına olanak bırakmamakta olup en çok tercih edilen tüp bebek merkezleri arasında olmayı sürdürmektedir.

 • Pembemavi Tüp Bebek Merkezi 

  Bursa’da faaliyet gösteren sağlık kuruluşu, kadın hastalıkları, gebelik ve doğum, yenidoğan yoğun bakımı, çocuk sağlığı gibi bölümlerde de hizmet vermektedir. 2006 yılında bünyesine kattığı tüp bebek tedavi ünitesiyle Bursalıların göz bebeği olmuş başarılı bir merkezdir.

  7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden merkezde tüp bebek alanında mümkün olan en yeni uygulamaların takip edilmesi, güncel yaklaşımların benimsenerek uygulanması, en yüksek başarı oranlarının hedeflenmesi ve gelen hastaların mutlu ve bebekleriyle ayrılması prensibi kabul edilmektedir.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle