Tüp Bebek Tedavi Sürecinde Kullanılan İğneler ve İlçlar Yan Etki Meydana Getirir mi?

Tüp bebek tedavisi işlemlerinde kullanılan iğnelerin belli başlı yan etkileri bulunur. Bunlar kısa sürede kendiliğinden geçen yan etkilerdir. Bu dönemde gözetim altında olunması gerekmektedir.

İğnelerin Yan Etkileri

Tüp bebek tedavisinde kullanılan tedavi iğneleri, gelişmekte olan teknoloji ile beraber, artık saf, daha kesin, daha güvenilir ve uygulaması daha kolay bir şekilde üretilmektedir. Bu tedaviye olan güvenilirlik, yan etkileri daha az düzeyde ortaya çıkmasını ve ilaçların kişiler tarafından uygulanma özellikleri sayesinde daha kolay bir şekildedir. Her türlü ilaçta olduğu gibi tüp bebek tedavisinde kullanılan iğnelerinde yan etkileri bulunur.

Bu yan etkileri kısa zaman içinde kendiliğinden geçer ve geçici düzeyde etkilere sahiptir. Sağlık sorunu aşabilecek olan yan etkileri ise nadir bir biçimde meydana gelir. Bu tarz iğneler kullanılan bölgede nadir bir şekilde de olsa tahriş oluşturabilmektedir. Nadir olmakla ve sık yaşanmamakla birlikte duygusal hassasiyet, yorgunluk, sıcak basması, göğüslerde hassasiyet ve baş ağrısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüp bebek tedavisinde kullanılan iğneler hakkında endişe ettiren bir durumda kilo aldırıp aldırmayacağıdır. Yan etkileri bakımında kısa süreli olsa da iştah değişiklikleri meydan gelir.

Bundan kaynaklı olarak da kişilerin vücutlarında ödem ve buna bağlı olarak kilo artışları da gözlemlenebilir. Kilo artışı geçici bir durumdur ve beslenme konusunda aşırı düzeye kaçılmadıkça uzun sürede kilo artışı gözlemlenmez. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların kanser ve erken menopoz gibi yan etkileri olup olmadığı da merak edilir. Bu anlamda birçok detaylı araştırma yapılmıştır. Bunun sonucunda meme ve yumurtalık kanseri ile alakalı olarak ilişki gözlemlenmemiştir. Hiçbir şekilde doğum yapmamış olan kadınlar tedavi görmeseler bile yumurtalık kanserinin artış olduğu gözlemlenmiştir.

Ayrıca iğnelerin yumurtalıklarda bulunan yumurtaları erken dönemde tüketip menopoza sokması tarzında bire durumda kesinlikle söz konusun değildir.

Yumurta Geliştirici İğneler ve Yan Etkileri

Tüp bebek tedavisinde yumurtalıkların aşırı düzeyde büyümesi, kusma, karın şişliği ve bulantı tarzındaki sorunlara yol açacaktır. Yumurtalıkların aşırı düzeyde uyarılması ismi ile bilinen bu durum hafif, orta veya şiddetli olarak üç şekildedir. Yumurta geliştiği iğnelerden kaynaklı olarak hafif düzeyde rahatsızlıklar hissedilebilir. Gerekli olursa belli başlı ağrı kesicilerin kullanımı da yapılabilir. Orta dereceli belirtiler de karın şişliği, bulantı ve kusma olarak karşımıza çıkar. Bu durumda da yakın takip gerekmektedir. Tüp bebek tedavisinde kullanılan iğnelerden meydana gelen şiddetli yan etkiler nadir olarak gözlemlenir. Bu durumda kişilerin hastaneye yatması bile gerekebilir.

Ortaya çıkacak olan belirtiler genelde toplama işlemlerinden 4 ila 5 gün meydana çıkar. Hafif ve orta dereceli belirtiler kendiliğinden geçmektedir.  Embriyo nakli yapılmış ve hamilelik meydana gelmişse düzelmelerde gecikmeler oluşur. Yumurta geliştirme döneminde iğnelerden sonra tedavi sürecinde takip çok önemlidir. Hasta kişilerin ilaçlara verdiği yanıt fazla düzeyde ise ve hormon seviyesinde artış olmuşsa hormon seviyelerinin düşesi beklenebilir.

Hamilelik oluşması durumu zorlaştırabileceğinden kaynaklı, embriyoların nakil edilmeyip dondurma sistemi ile saklanması riskli olan kişilerde tercih edilen bir yoldur. Yumurtalıkların durumlarının eski haline dönmesinden sonra dondurulmuş olan embriyo nakil edilebilir. Bu şekilde gebelik şansı gelişir.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle