Tüp Bebek Tedavisinde Evlilik Şartı Var mıdır?

Tüp bebek tedavisi yaptırmak isteyenler kanunda belirtilen evlilik şartını yerine getirdikten ve 1 yıl bekledikten sonra tüp bebek uygulaması için başvuruda bulunabilirler.

Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlanır

Mutlulukla bir başlayan evliliğin meyvesi çocuklardır. Ancak günümüz şartlarında en çok yaşanan sorunlardan bir tanesi çiftlerin çocukları olmamasıdır. Çocuğun olmamasının birçok sebebi olabilmektedir. Bu sebepler tıbbi olabileceği gibi psikolojik etkenlerde olabilmektedir. Tıbben çocuk yapabilmek günümüz şartlarında mümkündür. Özellikle tüp bebek yaptırmak isteyenler bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Tüp bebek uygulaması birçok hastane ve kurum tarafından yapılmaktadır. Hatta devlette tüp bebek için destek vermekte tüm masrafları sigortadan karşılamaktadır. Tüp bebek için resmi olarak başvurmanız gereklidir. Tüp bebek yaptırmak isteyen çiftlerin nikahı yani evli olmaları gerekmektedir. Evli olmayan çiftler tüp bebek uygulamasından yararlanamamaktadır.

Tüp bebek tedavisine başlamak isteyenlerin beklemesi gereken bir süre bulunmaktadır. Bu süre sonunda ilgili kurumlara başvuru yaparak tedavi sürecini başlatabilirsiniz. Çiftler evlendikten 1 yıl sonra normal yöntem ile çocuk sahibi olamadıklarında tüp bebek için başvuru yapabilirler. 1 yıl önceden yapılan başvuruların geçerliliği bulunmamaktadır.

Tüp bebek başvuru yaptıktan sonra önce anne ve baba adayının durumları araştırılır. Neden çocuğun olmadığı araştırılarak testler yapılır. Bu testler sonucunda tüp bebek kararı verilir. Tüm bu şartlar neticesinde yararlanabilmeniz için resmi nikah olması gerekmektedir. Kanunla belirtilen resmi nikah şartlarını taşımıyorsanız tüp bebek uygulaması için başvuru yapamazsınız.

Kimler Tüp Bebek Yaptırabilir

Tüp bebek yaptırabilmeniz için evli olmanız yani nikah şartı aranmaktadır. Tüp bebek resmi başvuru şartları arasında evli olma şartı yer aldığından çiftler 1 yıl sonrası başvurabilirler. Tüp bebek uygulamasından evlendikten sonra bebek sahibi olamayan, kısırlığı tıbben kesinleşmiş olan kişiler başvuru yapabilirler. Bu başvuru aşamalarında doktor ilgili tüm testleri çiftlere yapmaktadır. Anne adaylarının yumurtalık testleri, baba adayının sperm sayısı doktor tarafından kontrol edilir. Eğer doktor sperm sayısını yetersiz görürse çiftleri tüp bebek uygulamasına yönlendirir. Anne adayında yumurta sayısı az veya verimsiz ise bu sefer de tüp bebek uygulaması tercih edilir.

Tüp bebek tedavisinde kanunda belirtilen resmi nikah şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Evlilik Şartı

Resmi olarak evli olan çiftler 1 yıl sonunda başvuru yapmak için ilgili kurumlara başvuru yapabilirler. Devlet veya özel hastanelerde tüp bebek uygulamasını yaptırabilirsiniz. Tüp bebek uygulamasında baba adayından alınan spermler annenin yumurtalıklarına enjekte edilir. Anne adayına gerekli görüldüğü zaman psikolojik destek de verilmelidir. Ayrıca tüp bebek uygulamasında mutlaka uzman bir kurumdan destek almanız gerekir. Gerekli testlerin yapılması ve tüp bebek tedavi süreci konusunda bilgilenmeniz de gerekir. Bu sayede bilgilenerek süreci daha güvenilir bir şekilde atlatabilirsiniz. Tüp bebek süresinde size verilen ilaçları da düzenli olarak kullanmanız gerekir.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle