FSH Hormonu Tüp Bebek Tedavisinde Değer Açısından Kaç Olmalıdır?

Tüp bebek tedavisi sürecinde ve normal gebelik sürecin hormonun büyük önemi bulunur. Bundan kaynaklı da öncesinde değerleri konusunda uzmanın dikkatli olması gerekir.

Tüp Bebek Tedavisi Sürecinde FSH Hormonu Kaç Olmalı?

FSH hormonu hipofiz bezi yardımı ile salgılanan bir hormondur. Hem erkeklerde hem de kadınlarda salgılanan hormon benzer olan bir yapıya sahiptir. Özellikle yumurtalık konusunda ciddi düzeyde işlevlere sahiptir. Yumurta gelişiminde önemli rol oynayan hormon beyinden salgılanır.  Yapılacak olan kan testi yardımı ile değerleri konusunda bilgi edinilir. Tüp bebek tedavisi sürecinde ve normal gebelik sürecin hormonun büyük önemi bulunur. Bundan kaynaklı da öncesinde değerleri konusunda araştırma ve testler yapılmaktadır. fsh değeri kaç olursa tüp bebek tedavisi başlanabilir,

Erkek: 1.7_12mlu/ml

Kadın: Ovulasyon: 6.3_24 mlu/ml

Foliküler faz: 2.9_12 mlu/ml

Luteal faz: 1.5_ 7.0 mlu/ml

Menopoz: 17_95 mlu/ml

Tüp bebek tedavisi sürecinde hormon adet görme konusunda sorun yaşayan kadınlar için önem taşır. Beyinden fsh hormonun yeterli düzeyde salgılanmaması ve değerleri konusunda alt düzeylerde veri elde edilmesi sonucunda kişilere dışarıdan düzenlemek için hormon haplarının takviye edilmesi gerekir. Eğer kişi tüp bebek tedavisi desteği gebe kalmak isterse hormonun yüksek seviyelere çıkması için iğne yapılması gerekir. Bu şekilde değeri normal olmalı ve uzmanlar bunu takip altına almalıdır. Yaklaşık olarak 35 yaşında fsh değerleri konusunda yüksek seviyeler meydana gelmeye başlar. Bu kontrol altına alınmaz ve değeri konusunda yüksek seviyeler devam ederse menopoza girilir.

Tüp Bebek ve FSH Hormon İlaçları

GnRH analog ve antagonistleri: yumurtaların gelişimi için kullanılan bu iğnelerde fsh hormonu takviyesi bulunur. GnRH  hormonları beyinden belli dönemlerde salgılanır. Değeri konusunda yüksek bir seviye meydana geldiğinde hipofiz bezine etki eder ve Fshın salgılanmasını sağlar. GnRH  hormonuna olumsuz şekilde etki eden ilaçların kullanımı mevcut ise zamanla fshın değeri konusunda düşüşler yaşanır.

Gonodotropinler: tüp bebekte yumurtalıkların uyarılması için kullanılır. İçeriğinde belli bir düzeyde fsh bulunur. İlaç içeriğinde kaynaklı olarak yumurtalar uyarılır ve olgunlaşması sağlanır. Sağlık ve kaliteli bir tüp bebek tedavisi için hormonların değerleri göz önüne alınarak uygulaması yapılır. Yüksek ya da düşük seviyelerde hormonların var olmasına dikkat edilmelidir.

Değerleri Düşürmek Mümkün Müdür?

Hormonun değeri konusunda yaşanacak olan yüksek seviyeler yumurtalıklarda azalmalara sebep olur. Bu da geri dönmesi zor olan bir durumdur. Yaşında ilerlemesi ile kadınlarda yumurtaların sayısının azalması gibi kalitesi de azalır. Bu durumu düzenlemek neredeyse imkânsızdır. Yumurta sayısını çoğaltmak ve kalitesini arttırmak adına hormonların seviyelerini yüksek ya da düşük tutmadan gebelik elde etmeye çalışmak en doğru tedavi şekli olacaktır. Bunun dışından yapılacak olan çabalar ve tedavisi tamamen boşa gidecektir. Kaç gün tedavisi süreceği ve değeri ne düzeyde olacağını ise uzman belirler. Kadınların bebek sahibi olabilmeleri için yumurta rezerv durumunu tek bu hormon göstermez. Bunun farklı testlerin değeri, değerlerinin kaç olduğu da önemlidir. Bunların tedavisi için farklı detaylar istenebilir. Fshnın değeri 25 gibi oldukça yüksek değeri içeriyorsa tüp bebekte gebelik yaşaması imkânsızdır. Bunun için tedavisi en doğru şekilde yapılmalıdır.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 5,00
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle