Tüp Bebek Tedavisinde Genetik Test Kimler İçin ve Nasıl Yapılmaktadır?

PGT işlemleri tüp bebek uygulamalarında karşılaşılabilecek gen düzeyinde bulunan sorunların ve kromozomal sorunlarının embriyo transfer işlemleri yapılmadan öncesi tespit edilmesini sağlar,

Tüp Bebek Tedavisinde Genetik Test Nasıl Yapılır?

Genetik testi tüp bebek tedavisi esnasında gelişmekte olan embriyo ile alakalı nakil yapılmadan öncesi genetik yapıları incelenme maksadıyla yapılacak uygulamadır. Genetik tüp bebek yaptıranlar, herhangi bir şekilde genetik anomali ortaya çıkmadan öncesi embriyo döneminde teşhis edilebilmektedir. Bu inceleme işlemlerine PGT’de denilir.

PGT uygulamaları bu anlamda tüp bebek uygulamalarında karşılaşılabilecek gen düzeyinde bulunan sorunların ve kromozomal sorunlarının embriyo transfer işlemleri yapılmadan öncesi tespit edilmesini sağlar, tekrar eden sağlık sorunları, tedavi başarısızlıkları, genetik anlamda bozukluk olan hamileliğin sonlanması ya da sağlık sorunu olan çocuğun hayata gözlerini açması sonucu karşılaşılacak olan psikolojik ve fiziksel sorunların önüne geçilmesi konusunda yardımcı olmaktadır.

Genetik olan sağlık sorunları erken dönem içinde embriyo da gelişmektedir. Özellikle bazı çiftlerde anomaliler sık ve ciddi seviyelerde görülür. Bunun sonucunda çiftler  “genetik olarak normal embriyo” yetersizliğinden kaynaklı kısırlık yaşayabilir. Bu tarz sorunların ne olduğu hakkında araştırmak yapmak ve soruları netleştirmek gerekmektedir.  Tüp bebekte genetik tarama testi embriyo nakli öncesi yapılır. Hastalardan alınan bilgiler ve hakkında yapılan araştırma neticesinde tedavinin başarısızlığını ya da erken hamilelik kaybını en az düzeye indirmek, sağlıklı gebeliklerin sayısını arttırmak adına kullanılır. PGT tarama testi ile alınan bilgiler inceleme yapılır, normal genetik yapıda bulunan embriyo seçilir ve transfer işlemleri yapılır.

Tüp bebekte genetik tarama testi yöntemi uygulamasını kişilerin sağlık sigortası karşılıyor mu, sgk bu anlamda desteğini cüzi bir miktarda yapar. Sağlık sigortası özel merkezlerin bazılarında ise bu işlemlerin tamamını karşılamaz. Bundan dolayı fiyat açısından pahalı bir hizmettir. Zaten sağlık sigortası dışında da genetik tarama testi yöntemi hastalıklarda aydınlatıcı araştırma yaptığı ve bilgiler ortaya çıkardığı için fiyat açısından pahalıdır. Fiyatları konusunda tedavi öncesi araştırma yapılmalıdır. Özellikle embriyo tedavisinde nakil öncesi inceleme ve araştırma yapıldığı içinde fiyatları şişkindir. Bu tarama testi ile alakalı olan yöntemi nasıl yapacağını, ne olduğunu, fiyat bakımından ne olduğunu, inceleme öncesi hakkında bilgiler vererek uzman anlatır.

Kimler PGT Adayıdır?

Tüp bebek tedavisinde klinik anlamda yapılan muayenelere, alınlar bilgiler ve inceleme eşliğinde ve kısırlık ile alakalı tanı konulan durumlara bağlı olaraktan PGT adayı olunabilir;

  • Embriyo kalitesi iyi olmasına rağmen 2 kereden daha fazla tüp bebek denemesinde başarısız olan kişiler ve genelde bunlar hakkında olumsuz incelemeler
  • İkiden daha çok erken dönemde gebelik kaybı olanlar
  • Embriyo tedavisi görecek olan anne adayının yaşının 37’den daha fazla olması
  • Kromozomal anlamda anormal düzeyde hamilelik gelişmesi
  • Eşlerden bir tanesinden yapısal anlamda kromozom anomalisi varsa genetik tarama yapılır.

Tarama tetkiklerinde “anöploidi taraması için PGT” ismi verilen yöntemi ile anormal olan embriyolar hakkında bilgiler alınır ve saptanır. Embriyoların nasıl seçileceği, hangisinin ne düzeyde kaliteli olduğu da bilgiler ve yönetimi eşliğinde ortaya çıkar. Bazı kişilerde toplanan bilgiler ve kullanılan nakil yönetimi ile alakalı olarak gende kistik fibrozis, talasemi ve gen sorunu bulunan embriyoların teşhisinde ve genetik sorunlar taşımayan yumurtaların seçilerek rahme nakil edilmesi şartı dâhilinde sağlıklı çocuk sahibi amacı ile kullanılmaktadır. Bu durum kısırlığın ortadan kaldırılması amacı ile değil yumurtaların genetik anlamdaki teşhisi için yapılır. Bu sistem yönetimi Tek gen hastalıkları için PGT” olarak bilinir. Tek gen hastalıkları PGT adayları:

  • Sağlık açısından geçmişinde ve ailesinde genetiksel anlamda hikâye olanlar
  • Geçmiş dönemlerde sağlık bakımından gene seviyelerinde kaynaklı olarak kaybedilmiş ya da hasta çocuğu bulunan çiftler
  • Mutasyon olarak tabir edilen gen hastalığını taşıyan çiftler PGT sistemi yönetimi ile tedavi edilir.

PGT fiyatları, nasıl yapıldığı, ne olduğu, sağlık sigortası kullanılıp kullanılmadığını konularında tüp bebek merkezlerinden detaylı şekilde bilgi almak mümkündür.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle