Tüp Bebek Tedavisinde SSK Desteği Ve Şartları

Tüp bebek yaptırmak isteyenlere SSK desteği bulunmaktadır. Bunun için bazı prosedürlerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde SSK Desteği Ve Şartları

6552 Sayılı Torba yasasının yürürlüğe girmesinden önce Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 2 tüp bebek tedavi denemesi karşılanırken, 6552 Sayılı torba yasa ile beraber SGK 3 tüp bebek denemesine tedavi masraflarını karşılamaya başlamaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Desteği ve Gerekli Evraklar 1. tüp bebek denemesinde çıkan masrafın %30′ u, 2. deneme sonucu masrafın %25′ i ve 3. denemesinde ise çıkan masrafın %20′ si Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Tüp bebek tedavisi için ayrıca ilaç masrafları da bulunmaktadır. İlaçlar için de Sağlık Kurulu Raporu aldıysanız ilaç için ek ücret olmamakla birlikte, eğer almamışsanız yüzde 20 oranında kendiniz bütçenizden ilaç katkı payı ödersiniz.

Gerekli Evraklar

  • Her birinden 2 şer adet olmak kaydıyla; kadın fotoğrafı, kadın nüfus cüzdanı fotokopi, kadın sağlık karnesinin fotokopi.
  • Adres ve telefon bilgileri.
  • Tedavi sırasında kullanılan ilaçların reçetesi,
  • Erkek için 3 adet farklı tarihlerde düzenlenmiş sperm sayısını belirtilen rapor, 2 adet evlilik cüzdanı fotokopisi (ilk üç sayfa )
  • Nüfus kayıt örneği (erkek ve kadın için)
  • SSK ve Bağ- Kur çalışanları için hizmet dökümü
  • SSK çalışanları için yeni tarihli vizite dokümanı
  • Emekli Sandığı çalışanları için hizmet süresi dokümanı
  • Yeşil kart sağlık güvencesi olan çiftlerde yukarıdaki belirtilen belgeler ve bunların dışında 26 TL rapor ücret alınmaktadır.

Tedavi İçin Yaş Koşulu Ne Olmalıdır?

Evli olmak koşulu ile daha önceki evliliklerinden çocuk sahibi olup olmadığına bakılmaksızın ve evlat edinilmiş çocukları haricinde, mevcut bulunan evliliğinde çocuk sahibi olmayan genel sağlık sigortalısı kadın ise kendisine, erkek ise bakmakla yükümlü olduğu karısına, en fazla üç deneme ile sınırlı olmak kaydıyla tüp bebek tedavilerine ait giderler kurumca karşılanır. Tıbbî tedavileri sonucunda normal tıbbî yöntemlerle çocuk sahibi olamadığının ve fakat yardımcı üreme yöntemi ile çocuk sahibi olabileceğine dair sağlık kurulu raporu hazırlanmış olması, 23 yaşını doldurmuş fakat 39 yaşından küçük, tedavinin yapıldığı merkezin kurum ile sözleşmeli olması gerekir. En az 5 senedir genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olunan kişi olup, 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının bulunması gerekir. Son üç sene içinde diğer tedavi yöntemlerinden olumlu netice alınamamış olduğunun Kurumla sözleşmeli sağlık hizmeti bunu belgelemelidir.

Tüp bebek tedavisine başlanan kadının bu uygulama tarihinde (embriyo transferinin yapıldığı tarih) 40 yaşından gün almış olması durumunda, bu tedavisine ait bedeller kurumca karşılanmaz.

Tüp Bebek Fiyatları

2017 yılı tüp bebek fiyatları ile genel tüp bebek fiyatları şu şekilde değerlendirilmektedir. Yurt dışından tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaç ve sarf malzemeleri tedarik edilmektedir. Tüp bebek fiyatlarını etkileyen en önemli faktörlerden biri dolar kurudur. Ayrıca fiyatlar, tüp bebek merkezlerinde verilen kaliteli hizmet başta olmak üzere birçok etkene bağlı olarak fiyatlar değişmektedir. Tüp bebek merkezlerinden fiyat alırken hizmetlerin hangilerinin fiyata dahil olduğu konusunda bütün detayları öğrenmeleri gerekmektedir. Tahlil ve ultrason gibi işlemlerin fiyata dahil olup olmadığı konusunu öğrenmeleri gerekmektedir. Ayrıca hekim tercihi yaparken yeterli ve geniş bir araştırma yapılmalı, daha önce tüp bebek kliniğinde tedavi olup başarılı olan çiftlerin önerileri alınmalıdır. Tüp bebek merkezlerinden çocuk sahibi olmak için yardım almaya karar verdiğinizde kaliteli ve çok güvenilir bir merkeze ihtiyacınız olacaktır. Yaşadığınız kentte hizmet veren tüp bebek merkezlerinin yeter ki kadar başarılı olduğunu düşünmüyorsanız, farklı kentlerdeki merkezlere gidebilirsiniz. En fazla tüp bebek merkezi bulunan şehirleriniz İstanbul ve Ankara`dır. İstanbul`da kaliteli ve güvenilir birçok merkez bulunurken, Ankara`da da çok yüksek kalitede birçok merkez bulunmaktadır.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle