Tüp Bebek Tedavisinde Devlet Desteği Var mıdır?

Tüp bebek tedavisinde devlet desteği bulunmaktadır. Bunun için belirli bir süre evli olmanız gerekmektedir. Bu destekten yararlanmanız için bazı prosedürleri yerine getirmeniz gerekir.

Tüp Bebek Tedavisinde Devlet Desteği Var mı?

Tüp bebek tedavisi bazı aileler için son derece masraflı olabilecek olan bir işlemdir. Aynı zamanda bu işlem her seferinde ilk deneme de sonuç vermemektedir ve birden fazla deneme yapmak gerekebilmektedir. Bu şartlar altında da masraflar artmakta ve anne- baba adayları üzerine de maddi anlamda bir külfet çökmektedir.

Burada da insanların aklına ilk olarak şu soru gelmektedir: devlet tüp bebek masraflarını karşılıyor mu?

Birden fazla deneme yapmanın gerektiği bu tedavi yönteminde durumu buna elverişli olmayan ve anne- baba olmayı çok ama çok arzulayan adayların bu sorunun cevabını merak ettikleri biliniyor. Peki acaba tüp bebek ücretini devlet karşılıyor mu? Tüp bebek tedavisi işlemlerinden faydalanmak isteyen sigorta kapsamındaki kişiler devlet yardımı ile tüp bebek tedavisi işlemlerinden faydalanabiliyorlar ancak bu işlemlerden faydalanabilmek için de belli başlı bazı durum ve istisnalar mevcut.

Döllenme işlemi gerçekleştirilen hücre ise kadının rahmine yerleştirilir ve bu şekilde gebelik işleminin başlatılması planlanır. Bu işlem esnasında aynı zamanda ilaçlar da kullanılmaktadır.

Hangi Koşullar Altında Tüp Bebek Tedavisi İşlemi Destek Görüyor?

Tüp bebek tedavisi işlemlerinden devlet desteği almak isteyen vatandaşlar sadece iki kez bu destek programından yararlanabiliyor ancak belirli bir miktar da ödeme yapma koşuluyla… Tüp bebek tedavisinde devlet yardımı belirli şartlar altında çiftlere veriliyor. Bu şartlardan bir tanesi ise sadece iki kez bu uygulamadan faydalanabilmektir. Uygulama devlet tarafından bazı koşullar da sağlandıysa ilaçlar ile beraber ilk uygulamada sadece %25’lik oran hariç, ikinci uygulama da ise %30’luk uygulama hariç olacak şekilde karşılanıyor.

Bu da demek oluyor ki çiftler uygulamanın ilkinde ücretin %25’lik kısmını, ikincisinde ise %30’luk kısmını ödemek durumunda kalıyor. Bundan sonra akla ilk gelen soru ise şu: tüp bebekte devlet desteği ne kadar?  Fiyat olarak vermek gerekirse 1200 TL’ye mal olan bir uygulamanın ilkinde çiftlerin 300 TL, ikincisinde ise 360 TL ödemesi gerekiyor. İki uygulamanın dışında devlet bu yöntemi ne yazık ki desteklemiyor.

 Kişiler Devlet Desteğinden Hangi Koşulları Sağlıyorlarsa Yararlanabilirler?

Bu destekten sigorta kapsamında iki uygulama ile sınırlı olmak koşuluyla yararlanabilmek için devlet bazı hususlar getirmiştir. Tüp bebek için devlet desteği almak isteyen kişilerin en az üç yıl boyunca resmi olarak evlilik süreci geçirmiş olmaları gerekmektedir. Üç senenin altındaki süreçlerde devlet, tüp bebek tedavisi ve ilaçlar için destek vermemektedir. Yine aynı şekilde devletin tüp bebek desteği vermek için bir diğer şartı da bayanın en az 23 yaşında en fazla da 39 yaşında olmuş olmasıdır. 40 yaşından gün almış bir bayana tüp bebek tedavisi için destek sağlanmamaktadır.

Aile fertlerinden birinin ikinci evliliği ise, bu ferdin bir önceki evliliğinden çocuk sahibi olmamış olması gerekmektedir. Eğer kişi bir önceki evliliğinden çocuk sahibi ise tüp bebek tedavisi ve ilaçlar desteğinden faydalanamaz. Bu işlemlerden faydalanabilmek için kişilerin tüp bebek tedavisi ve ilaçlar desteği için kapsamlı bir sağlık raporu almış olmalıdır. Bu sağlık raporu alınmadan kişi tüp bebek tedavisinden de ilaçlar desteğinden de faydalanamaz. Gerekli olan koşullar sağlandıktan sonra istenilen evraklar ile birlikte kişiler tüp bebek tedavisi ve ilaçlar desteğinden devlet kapsamında faydalanabilir. Tüp bebek yaptıracak olan çiftler psikolojik olarak da kendilerini hazır hissetmelidirler. Özellikle anne bu yolda isterse psikolojik destek de alabilir. Bu sayede başarı oranı daha da artacaktır. Baba adayının ise anneye karşı destek vermesi gerekir. Ayrıca mutlaka doktor tavsiyelerine tam uyulmalı, düzenli tedavi sürecine dikkat edilmelidir.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 2,00
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle