Yan Etkileri

Tüp bebek sonrası bacak ağrılarının olması normal olarak değerlendirilir. Çünkü yapılan iğneler ve ilaçlar bacaklarda ağrıya neden olabilir. Bu gibi durumda bacakları dinlendirmek yararlı olacaktır.

Tüp bebek tedavisinde kullanılacak olan ilaçların belli başlı yan etkileri bulunur. Bu yan etkilerin düzenli şekilde takip edilmesi ve gözetim altında tutulması oldukça önemlidir.

Tüp bebek tedavisi aşamasında öksürük ile alakalı sorun yaşayan kişilerin bol düzeyde sıvı tüketmesi özellikle gereklidir. Bu boğazın neminin ayarlanmasını sağlayacaktır.

Embriyonun transfer edilmesinden sonra meydana gelen mide bulantısı şikayetleri genelde ilerleyen dönemde birçok bayanda kendiliğinden geçer. Bu sayede rahatlama yaşanmaktadır.

Embriyo transfer sonrası anne adayında kanama görülebilir. Bu kanama normal olarak değerlendirilir ve herhangi bir olumsuz yönü bulunmamaktadır. Pembemsi olan kanama 2 veya 3 gün sürebilir.

Tüp bebeğin tutunmadığını ve tutunmaması konusunda belli başlı sebepler bulunur. Bu sebepler ve belirtilerin anlaşılması adına detayların oldukça net şekilde bilinmesi ve uygulanması gerekir.

Embriyonun tutunması için sağlıklı bir bünye gerekmektedir.Tüp bebek tedavisinde ve embriyonun transferi işlemlerinde beslenme konusu oldukça önemli olan detaylar içermektedir.

Tüp bebekte embriyo rahime kaç günde tutunur, yaklaşık olarak 12 gün içinde tutunur. Embriyo transferinden sonra tutunma kaç günde olur gibi detayların anlaşılabilmesi adına transferin yapılmasından sonra gelişim aşamalarının bilinmesi gerekmektedir.

Tüp bebek embriyo transferi yapıldıktan sonra gebelikte döllenmiş olan yumurta rahimin duvar kısmına yerleşir. Sonrasında kanama olarak adlandırılan lekelenmeler az düzeyde meydana gelmektedir.