Tüp Bebek Aşamasında ve Sonrasında Oluşan Kasık Ağrısı Sebepleri

Tüp bebek sürecinde ve sonrasında oluşan yan etkiler içinde kasık ağrısı bulunur. kasık ağrısının geçmesi adına uzman olan doktor tarafından ağrı kesici ilaçlar verilmektedir.

Tüp Bebekte Transferden Sonrasi Kasık Ağrısı Nedenleri

Tüp bebek yöntemi normal şartlar dâhilinde bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek transferi sürecinde belli başlı aşamalarından geçilmektedir. Kadın ve erkeklerin üreme ile alakalı olan hücreleri laboratuar ortamında döllendirme yapılır.

Sonra ortaya çıkan embriyo rahimin iç kısmına yerleştirilir. Sperm konusunda sorunu olan erkeklerde, sperm sayısı düşük olan erkeklerde, kısırlık ve diğer sorunlarda dondurulmuş olan embriyo transferi ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilir. Transferden sonra kaç gün gebe kalınacağı ise tedavi sonrası sürece bağlıdır. Çok fazla gözlemlenmese de embriyo transferinden sonra belli başlı yan etkiler oluşmaktadır. Bu yan etkilerin neden oluştuğu ve ne kadar süreceği konusunda uzman ile görüşmek gerekir. Transferden sonra çiftlerin istedikleri bebeğe kavuşması için yaşadıkları tüm detayları doktoruna anlatması gerekir.

Başarılı şekilde yapılan tüp bebek tedavi işlemleri sonrası oluşabilecek olan kasik agrisi azaltılabilmektedir. Kasık ağrısı yumurtaların uyarılmasında, kasıklarda ağrı yumurtaların toplanmasında ve kasıkta ağrı embriyo için yapılacak olan transferden sonra oluşur. Bu durum bazı kişiler birkaç gün boyunca sürer, bazı kişilerde batma olarak meydana gelir, bazı bayanları ise kasık ağrısı kesinlik sorun teşkil etmez. Embriyo transferinden sonra kasık bölgesinde oluşan ağrılar yaklaşık olarak 5 gün ila 7 gün aralığında devam etmektedir. Transferden sonraki süreçte ağrının neden oluştuğu, kaç gün süreceği, sonrası için neler olabileceği ve kaç gün devam tamamen kişiye göre değişmektedir.

Genelde kaç gün süreceği ve neden oluştuğu konusunda uzman doktor hastaları bilgilendirir. Özellikle embriyo transferi sonrası açık renklerde lekelenmeler oluşmaktadır. Bu lekelenmelerin geçmesinde bel kısmında ve tüp bebek yapan kişilerin kasıklarında ağrılar neden olacak etiler ortaya çıkar. Bu durum için uzman doktorların önermiş olduğu ağrı kesici ilaçlar birkaç gün boyunca kullanılmalıdır.

Yumurtaların Uyarılması, Toplanması ve Embriyo Transferinde Kasık Ağrıları

Yumurtaların uyarılması; tüp bebek ile alakalı olarak tüm işlemlerin yapılmasından sonra yumurtaların uyarılması ile alakalı aşamaya geçilir. Anne adayına bu süreçte belli başlı hormon ilaçları verilerek daha fazla yumurta olgunlaştırma işlemi yapılır. İlaçların belli başlı yan etkisi bulunmasa da bazı durumlarda yumurtalar aşırı düzeyde uyarılmaktadır. Bu uyarılmadan kaynaklı olarak da kasıklarda ağrılar oluşmaktadır ama bu süreçte oluşan sızılar kolay ve basit bir şekilde kontrol altına alınabilmektedir. Tedavi sürecinin tamamında anne adayı kontrol altında tutulmaktadır.

Yumurtaların toplanması; yumurtaların uyarılmasının hemen sonrası vajinal şekilde çekilen ultrasonografi yardımı ile yumurtaların toplanması ile alakalı sürece geçilir. Yapılacak olan bu işlemde lokal şekilde verilecek olan anestezi uygulaması yapılır ve bu sayede ağrı hissedilmez. Yumurtalar özel olarak tasarlanmış olan aletler ve iğnelerin desteği ile tüplerin içine alınacaktır. Yapılan işlemlerden sonra anne adayının kasıklarının bulunduğu bölgeler hafif düzeyde sızılar oluşur. Hafif olduğundan dolayı doktorun tavsiye ettiği ilaçlar yardımı ile kolay bir şekilde giderilir.

Embriyo transferi; erkeklerin verdiği spermlerin yardımı ile yumurtalar steril bir şekilde laboratuar ortamında birleştirilir ve buna embriyo adı verilir. Yumurtaların toplanmasının ardından 7 gün içinde rahim içine yerleştirilmeye hazır bir duruma gelir. Özel tüpler içinde birleştirilmiş olan yumurtalar bu tüpler ile rahim içine yerleştirilir. Embriyonun transfer edilmesi sırasında acı ve ağrı hissi oluşmaz. İşlemin gerçekleşmesinden sonra anne adayların biraz lekelenmeler olur. Lekelenmelerden korkmaya gerek yoktur ama doktora haber verilmesi gerekir. Lekelenmelerin ardından oluşan bel ve kasık ağrısı ise anne adayını rahatsız edecek düzeyde oluşabilmektedir. Ağrıların ortadan kalkması amacı ile doktora başvurulması gerekir. Doktorun vereceği ilaçların bu süreçte aksatılmadan ve zamanında kullanılması meydana gelen sorunun kısa süre içinde kaybolmasına olanak sağlar.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 oy, ortalama: 3,00
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle