Tüp Bebek Transfer Sonrası Karında Şişlik Nedenleri

Transfer sonrası kasıklarda ve sırtta ağrı yaşanabilir. Bunun yanı sıra göğüslerde şişlik gibi durumlar yaşanabilir. Fakat bunlar endişelenme gerektirmeyecek durumlardır. Tedavi sürecinde kullanılan ilaçlar bağırsak hareketlerini yavaşlatabileceğinden karında şişlik ve kabızlık gibi durumlarda yaşanması normal görülmektedir.

Tüp Bebek Transferi ve Sonrası

Kadınlarda bulunan üreme hücresi olarak bilinen yumurtalıklar ve erkek üreme hücresi olarak bilinen spermlerin doğal yolla hamile kalınamaması gibi bir durum karşısında yapılan işleme tüp bebek denir. Dış ortamda yani laboratuvar ortamında döllenme yapılması ve embriyo oluşumu ile işlemler tamamlanır. Döllenme işi tamamlandıktan sonra embriyo anne rahmine tekrar yerleştirilir.  Bu hamileliğin diğer hamilelikle hiçbir farkı yoktur ve gerek normal gerek embriyo transferiyle hamile kalındığında da aynı gelişim süreçleri izlenir.

Gebelik gerçekleştikten sonra başarı oranını ölçmek için kanda ölçülen gebelik değerlerinin yüksek oranda çıkması baz alınır. Ama bu oranların yüksek çıkması her gebeliğin sonuca ulaşacağı anlamına maalesef gelmemektedir. Çünkü test sonucunun yüksek çıkmasına rağmen gebelik olduğu gözlense de bazen kesenin içi boş olabilmektedir. Bu nedenle her tüp bebek tedavisinin doğumla sonuçlanacağı garantisi yoktur.

Tedavinin sonuçlanmasının ve embriyonun anne adayına yerleştirilmesinin ardından gelen dönem çok önemlidir.  Transfer işleminden sonra günlük normal yaşantınıza dönebilirseniz de ilk bir iki gün önemli olup hafif tempolu hareketler yapmanız önerilir. Yalnız bu istirahat süresini yanlış anlamamakta fayda vardır. Çünkü uzun süre yatmak hamilelik tutunma oranını artırmayacağı bilinmektedir. Sağlıklı bir anne adayı için uzun süre yatmak doğal bir durum olmadığından anne adayının daha fazla endişe ve kaygı duymasını sebep olacağından tedaviyi olumsuz yönde bile etkileyebilir.

Tabi ki her uygulamada olduğu gibi tüp bebek yönteminin tedavi amaçlı kullanılan ilaçların bazı yan etkileri olmaktadır.

Karında Şişlik Nedenleri

Transfer sonrası kasıklarda ve sırtta ağrı yaşanabilir. Bunun yanı sıra göğüslerde şişlik gibi durumlar yaşanabilir. Fakat bunlar endişelenme gerektirmeyecek durumlardır. Tedavi sürecinde kullanılan ilaçlar bağırsak hareketlerini yavaşlatabileceğinden karında şişlik ve kabızlık gibi durumlarda yaşanması normal görülmektedir.

Tedavi sürecinde kullanılan ilaçlar kilo alımına sebep olabilir ve uyarılan yumurtalar sebebiyle şişkinlik yaşanabilir. Gebe kalmanız ile birlikte sorunlar zamanla kaybolacaktır.  Transfer sonrası bazen kahverengi lekelenmeler de olabilir. Bu sizin hamile kalmadığınız anlamına gelmez. Çünkü ilk başlangıçta böyle ufak problemler yaşanabilir.

Karında şişkinlik ve ağrı yaşanması sık görülmektedir. Bazen kişiyi oldukça rahatsız eden bir durumdur ve bu tür belirtiler transfer sonrasından bir kaç gün içinde görülmeye başlar.Anne adayı tarafından farklı organlar ve yumurtalığın salgıladığı hormonlar minik kan hücrelerinin geçirgenliğini önlediği için bazı olmaması gereken bazı bölgelerde sıvı birikmesi yaşanmaktadır. Bu sıvı birikimi anne adayında şişkinliğe yol açar. Bu sıvı birikimi böbreklere giden suyun azalmasına neden olur.  Böyle bir durum ise vücudun sodyum-potasyum dengesini bozar. Şikâyetler fazlalaşır ve anne adayı bundan rahatsızlık duymaya başlar ise doktora başvurmakta yarar vardır.

Tüp bebek işlemi yapılırken aşırı derecede uyarılan yumurtalıklardan karın boşluğuna sıvı akışı olur buna bağlı olarak ise karın şişmesi ve idrar yapamama gibi durumlar normal seviyelerde gerçekleşebilir.

Karın şişliğine iyi gelen

İlaçlarınızı mutlaka zamanında ve eksiksiz olarak kullanmanız gerekmektedir. Tüp bebek transferi sonrasında, doktorlar tarafından hastalara gerekli tedavi yöntemleri anlatılmakta ve oluşabilecek tan etkilere karşı destek verilmektedir. Bunun yanında, beslenme düzeninize dikkat etmek de şişlik tedavisi açısından büyük önem arz eder.

Tüp bebek yöntemi oldukça zahmetli ve pahalı bir yöntem olarak bilinmektedir. Çünkü kullanılan ilaçlar ve bunun yanı sıra döllenmenin gerçekleşip gerçekleşmemesi gibi olasılıklar da anne ve baba adayında fazlasıyla gerginlik yaşanmasına neden olur.  Sonuç itibarı ile dışarıdan müdahale sonucu yumurtalıklar uyarılmaktadır. Bu da olası yan etkiler yaşanmasına sebep olur. Aşırı uyarılan yumurtalıkların sızıntı sebebiyle karında şişlik ve ağrı gibi yan etkiler yaşatması görülmektedir. Fakat bunlar normal olarak görülmekte olup şiddeti önemlidir.

Şişkinlik ve ağrı fazla rahatsız edici durumlara ulaşıyorsa mutlaka doktorunuzla iletişime geçmeniz önerilir.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (5 oy, ortalama: 5,00
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle