Tüp Bebek Transfer Sonrası Karın Ağrısı Nedenleri

Tüp bebek transferi yapılırken veya transfer edildikten sonra, çeşitli kasık ve karın ağrıları ile karşılaşılabilir. Genel olarak normal karşılanılan bu ağrıların birden fazla nedeni bulunabilir.

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek çiftlerin doğal yollarla gebelik sağlayamadıkları durumlarda hamile kalınması için uygulanan yardımcı bir üreme yöntemidir. Bu işlem belli bir zamana gerek duyulan ve üremenin vücutta değil de vücudun dışında laboratuarda döllendirilip sonrasında rahmin içine yerleştirilerek yapılması işlemidir. Başarı oranı oldukça yüksek olan bu yöntemde, oldukça dikkat edilmesi gereken bazı yan etkiler de bulunmaktadır.

Hem fiziksel açıdan hem de ruhsal açıdan anne adayının fazlasıyla yorulmasına sebep olan bir süreçtir. Heyecanla bebek beklemenin oluşturduğu gerginlik çiftler arasında gerginliğe de yol açmaktadır.

Büyük bir hevesle anne ve baba olmayı bekleyen kişiler başarı şansları artsın diye yaşam tarzlarında değişiklik yapmaya çalışırlar.

Tüp Bebek Tedavisinde Karın Ağrısı

Tüp bebek için hastalar öncelikle tedavi sürecine alınır. Bu süreç zarfında işlemler oldukça fazla olduğundan anne adayı mutlaka doktor tarafından sıkı bir kontrol altında tutulmalıdır. Tüp bebek yönteminde tetkikler yapıldıktan sonra yumurtaların uyarılması işlemine geçilir. Bu işlem aşamasında tüp bebek yapılan kişide çeşitli hormon ilaçları kullanılarak yumurtanın fazla sayıda olgunlaştırılması sağlanır.

Bazı anne adayların belirtisi kasıklarda meydana gelen ağrı ile olabilir. Bu durumda hastanın doktor ile temas halinde olması olası kötü bir durum karşısında çabuk önlem almada önemlidir. Anne adayının özellikle tedavi boyunca kendine dikkat etmesi hamileliğin başarı oranını oldukça etkileyen bir durumdur. Anne ne kadar sağlıklı olursa embriyonun tutunma oranı da yüksek olur.

Karın Ağrısının Nedenleri

Uyarılan yumurtalardan sonra tedavi sürecinde yumurta toplama işlemine geçilir. İşlem lokal anestezi ile yapıldığından bir şey hissedilmese de sonrasında hafif derecede olması beklenen karın ve kasık ağrısı yaşanabilir. Yaşanacak bu ağrılar normal karşılanmalıdır. Kullanılan ilaçların yan etkileri fazla söz konusu olmasa da yumurtanın aşırı uyarılması söz konusudur. Bu durumun yol açtığı fazlaca sıvı toplanması hafif dozda ve normal düzeyde kasık ve karın ağrısına sebep olabilir. Ama yaşanabilecek ağrı fazla olursa mutlaka doktora görülmelidir.

Yumurtaların toplanma aşaması tamamlandıktan sonra erkek spermi yumurtalarla birleştirilerek embriyoların oluşması sağlanır. Hazırlanarak anne adayına yerleştirilmek için hazır olan embriyolar özel tüpler ile anne rahmine yerleştirilir.  Gerçekleşen transfer sonrasında hafif bir kanama oluşabilir. Bu olayın uzun sürmemesi beklenir. Ayrıca bunun yanı sıra transfer işlemi sonrası annede kasık ve karın ağrısı da meydana gelebilir.  Böyle bir durumda doktorun tavsiye edeceği ağrı kesiciler kullanılır. Asla kendi başınıza ilaç kullanmayın üzüleceğiniz durumlar yaşamanıza sebep olmasın.

Karın Ağrısı Tedavisi

Bu süreç zarfında ağır kaldırmak kesinlikle yasaklanan bir durumdur. Çünkü embriyonun düşmesine sebep olabilirsiniz.  Kesinlikle anne adayı kendini yormamalı mümkün olduğunca yatak istirahatı yapmalıdır. En önemlisi ise doktor kontrolün de verilen ilaçların düzeninin oldukça iyi yapılmasıdır. Çünkü bu tarz ilaçlar embriyonun gelişimi ve rahimde tutunması için büyük ölçüde katkı sağlar. Beslenmeye de büyük ölçüde dikkat edilmelidir. Çünkü embriyonunda sağlıklı büyüyebilmesi için beslenmeye ihtiyacı vardır.

Karın ağrısının tedavisi için doktorunuza danışıp, hamilelik dönemine uygun bazı haplar kullanabilirsiniz. Fakat hamilelik dönemindeyken, kesinlikle doktorunuza danışmadan, hap kullanmayın.

Sonuç olarak, embriyo transferi esnasında ve sonrasında karın veya kasık ağrılarının yaşanması normal karşılanmalı, ağrılar çok şiddetli olursa doktora gidilmelidir.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 5,00
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle