Tüp Bebek Transfer Sonrası 11. Gün Belirtileri

Transfer işleminden 11 gün sonra embriyo oluşumu başlar. Bu oluşum aşamasında dinlenmeli ve doktor tavsiyelerine uymalısınız.

Tüp Bebek Transferi Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Yumurtalıkları çalışmayan ve anne olmak isteyen bayanlar ve spermleri az çalışan erkeklerin evlat sahibi olmak için başvurduğu tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olma olasılıklarını arttırıyorlar. Tüp bebek tedavi süresi boyunca erkekten alınan sperm örnekleri aşılama yolu ile kadının yumurtalıklarına transfer edilerek yapılan tıbbi bir işlem olmaktadır. Bu işlem için günlük olarak uzman ve hasta ilişki içerisinde olarak tanı ve tedavi için iş birliği içerisinde olur.

Transfer ve sonra yaşanılan süreçte doktor kontrolleri sürekli olarak doktorun verdiği aralıklar ile yapılmalıdır. Tüp bebek transfer sonrası tedavi gören bayan doktor tavsiyesi üzerine dinlenme istenilecektir. Ayrıca embriyo yerleşme süresinde bir sorun yaşanmaması için genellikle bütün bayanlara yorucu işlerden kaçınmalarını ve sürekli olarak dinlenmelerini isterler. Ayrıca anne adayının çok yüksek moralli olması ve transfer ve sonrasında stresten uzak durması çok önemlidir. Tüp bebek tedavisi pozitif geçmesi için bu durumlar çok etkilidir.

Kadının yumurtalıklarına enjekte edilen spermlerin tutması ve hamilelik olayının gerçekleşmesi için pozitif moral şarttır.

Tüp Bebek Transferinde 11. Gün Belirtileri        

Tüp bebek için yapılan test ve tahlillerden sonra uzmanının tavsiyesi üzerine size önerilen transfer işleminden korkmanıza gerek yoktur. Genellikle hiçbir ağrısı olmayan bu tedavi sonrası sadece bebek ve annelik olma duygusunu hissedin. Bu size çok fazla avantaj sağlayacaktır. Ayrıca transfer ve sonra yaşanılan süreçte negatif hiçbir düşünceye yer vermeyin. Unutmayın beyniniz sizi neye yönlendirirse onu yaşarınız. Bu sebeple negatif hiçbir düşünce size fayda getirmeyecektir.

Transfer sonrası sizden istirahat istenileceği gibi uymanız ve dikkat etmeniz gereken birkaç ayrıntıyı da uzman size belirtecektir. Bu ayrıntıların başında gebelik kesinleşmesi için hiçbir şekilde kanama görmemeniz lazım. Yapılan tedavi sonrası ilk on gün boyunca hiçbir şekilde idrar testi yaparak kendinizi sıkmamalısınız. Sebebi ise; transfer yapıldıktan sonra embriyo oluşması için belirli bir süre geçmelidir. Bu süre boyunca test olarak evde yapacağınız idrar testi negatif çıkabilir. Bu durumda sizi olumsuz etkiler ve bu aslında gerçek bir sonuç olmayabilir. Çünkü embriyo oluşumunu en az 10 veya 11. günlük süreçte tamamlar. Bu on bir günlük süreç boyunca idrar testi gibi test yaptırmak doğru olmaz.

Zaten bu on günlük süreçte kanama dışında hiçbir sorun olmaz ise uzmanınız evde sadece dinlenmenizi tavsiye edecektir. Embriyo oluşumu ve transferin başarılı olması için bu önemlidir.

Transfer Sonrası Yapılması Gerekenler

Bol bol dinlenme ve pozitif düşüncelerden sonra yapmanız gereken en önemli iş sağlıklı beslenme ve günlük yeteri kadar kalsiyum alımı. Tedavi sonra herhangi bir karın ağrısı belirtisi olmaması gerekir. Ayrıca kanama durumu içinde aynısı geçerlidir. İlk gün itibari ile geçen on günlük zaman sonrası yapılan idrar testi negatif ise bile siz bu durumu kesinleştirmek için kan tahlili yaptırmalısınız.

Eğer hamilelik gerçekleşmiş ise kanama olmaz ve kan sonucu negatif çıkmaz. Bunda sonrası normal hamilelik belirtileri başlayacaktır. Hamilelik belirtileri olarak en çok yaşanan bel ağrısı embriyo oluşumu sürecinde en çok görülen durumdur. Bu belirtiler embriyo oluşumunu tamamlayana kadar devam eder. Negatif sonuç çıkmayan ve kanama gerçekleşmeyen bir tüp bebek transfer sonrası belirtilerinden bir diğeri karın ağrısı ve kusama olmaktadır. Bu süreçte bebekte oluşumu için tutunmaya çalışır.

Ayrıca hamilelik belirtileri başlar ve hamilelik gerçekleşmiş olur. Bundan sonraki süreç bebekte oluşma süresi ve normal bir hamilelik geçirme süresi olacaktır.

Tüp bebekte tedavisi için fiyatları her uzman ve doktor ayrı bir fiyat belirler. Ayrıca devlet veya özel hastaneler içinde fiyatları konusunda tam kesin bir fiyat olmamaktadır. Bunların yanı sıra son yapılan düzenlemeler ile devlet tüp bebekte tedavi fiyatları olarak büyük düzenlemeler yapmış bulunuyor.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (6 oy, ortalama: 2,67
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle