Embriyo Transferinden Sonra Ortaya Çıkan 10. Gün Belirtileri

Embriyo transferinden sonra anne adaylarında farklı belirtiler meydana gelir. Bunların dikkate alınması ve buna göre doktora bilgi verilmesi gerekir.

Tüp Bebek Transfer Sonrası Oluşan Belirtiler

Tüp bebek ile alakalı yapılan tedavi sonrası gebelik ile alakalı merak edilen mutluluk verici sonuç 10. gün içinde yaşanmaktadır. Bu sonucu öğrenmek için idrar ya da kan testi yapılır. Yapılacak olan testte embriyo transferinin tutunup tutunmadığı b-hCG testi ile ortaya çıkar.

Aslında anne ve babaların beklentilerinin tam aksine gebelik durumu yumurta toplama işlemlerinden sonra genelde 7 gün içine gerçekleşir. Embriyo transferinden sonra 5. gün blastosist süreci gerçekleşmiş ise ve gerekli şartlar oluşmuşsa embriyo rahim duvarına tutunur ve bebek oluşumu başlar. Bebek olup olmadığını anlamak adına da 10 . gün içinde gerekli olan idrar ve kan testi uygulaması yapılır. İdrar ve kan testi sonrası çıkan sonuçların embriyo tutunmasını ortaya çıkartır.

Embriyo transferinden sonra 10. gün ve sonrası belli başlı belirtiler de meydana gelir. Bu belirtiler günlük ya da haftalık olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bebek anne karnında büyümeye başladıkça günlük şekilde farklı etkiler ve belirtiler ortaya çıkar.

Ayrıca tüp bebek embriyo transferinden sonra 8 hafta yapılacak olan ultrasonografik görüntülemede bebeğin kalp atışlarını ve keseyi görmek gebelik resmi bir hale getirir. Bu süreçten sonra anne adayı daha çok sevinir ve daha çok belirtiler yaşar

Tüp Bebek Transfer Sonrası 10. Gün Belirtileri

Lekelenme; embriyo transferinden sonra 10. gün belirtileri arasında en sık rastlanan sorun lekelenmedir. Tüp bebekte bu süreçte önemli olan kanama boyutu ve rengidir.  Tüp bebek sonrası ortaya çıkan belirtiler neticesinde kanama rengi siyah ya da koyu kahve ise bebek anne adayına tutunmuş anlamına gelir. Meydana gelen kanama belirtileri fazla düzeyde ise doktor ile görüşmek gerekir. Kanama sonrası 10. gün kasık ve bel kısmında belli düzeyde ağrı oluşur.

Bu belirtiler sonrası doktor bazı ağrı kesici ilaçlar verir. Ağrıları ortadan kaldırırken kanama ile alakalı sorun da ortadan kalkar ve anne adayı rahatlar. Bu süreçte doktor gerekli görürse idrar testi ve kanama ile alakalı farklı testler yapar. Bu anne adayında var olan diğer sıkıntıların ortaya çıkarılması için gereklidir.

Kramp; bazı anne adaylarında 10. gün sonrasında kramplar tüp bebek tutumu ile alakalı şekilde belirti olarak kendini gösterir.

Regl oluşmaması; embriyo transferinden sonra anne adaylarında regl ile alakalı kanama olmamışsa hamilelik testi yapımı istenir. Bu test idrar ya da kan testi olarak yapılır. Yapılan idrar ya da kan testi sonucunda gebelik olmamışsa ve kanama oluşmamışsa doktor ile görüşmek gerekmektedir. İdrar testi sonuçları da doktora götürülmelidir.

Kusma ve mide bulantısı; hormon değerlerinde oluşan farklılıklardan kaynaklı olarak kusmalar ve mide bulantıları oluşmaya başlar. Özellikle sabah saatlerinde bu sorunlar oldukça rahatsız edici boyutlara ulaşır. Bu süreçte mide bulantısı için kullanılacak olan ilaç bulunmaz ama doktor beslenme ile alakalı olarak farklı önerilerde bulunur.

Bu önerilere dikkat etmek oluşan sorunun hafiflemesi konusunda anneye yardımcı olacaktır. Yaşanacak olan tüm süreç boyunca doktorun bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (7 oy, ortalama: 4,29
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle