Tüp Bebek Ne Zaman ve Hangi Durumlarda Yapılması Gerekir?

1 yıl boyunca cinsel anlamda ilişkiye girdiği halde gebe kalamıyorsa kısırlık ve tüp bebek ile alakalı uzmanlığı olan bir doktor ile görüşmelidir.

 Tüp Bebek Ne Zaman Yapılır?

Gebe kalmak isteyen kişiler 1 sene boyunca cinsel anlamda ilişkiye girdiği halde gebe kalamıyorsa kısırlık ile alakalı uzmanlığı olan bir doktor ile görüşme yapılmalı. Uzman ile yapılacak görüşme ve muayene sonucunda tüp bebek tedavisi yapılır.

Yapılacak araştırmalarda ilk olarak erkeklere sperm tahlili yapılmaktadır. Bu tahlil erkekte bulunan sperm kalitesini ve sayısını ortaya çıkartacak olan bir tahlildir. Sonrasında anne adayı ile alakalı tahlil ve testler yapılır. Kadınların adet ile alakalı düzenleri araştırılır, ultrason yardımı ile rahimin iç kısmına bakılır ve yumurta rezervlerinin ne durumda olduğuna bakılır.

Gerek görüldüğü durumlarda anne ile alakalı olarak rahimin filmi ve hormonları ile alakalı testler yapılmalı ve değerler elde edilmelidir. Yapılacak olan tahlil ve tetkikler sonucunda anne ve baba adayının hangi durumlarda olduğu öğrenilerek tedavi planlaması uygulanır. Hangi durumlarda yapılma ve nasıl uygulanır aşamalarının tamamı uzman ile birlikte belirlenir. Gelişen teknoloji sayesinde tüp bebek tedavisi de gelişerek daha kolay bir hale gelmiştir. Bu anlamda anne ve baba adaylarının tüm beklentileri karşılanmaktadır.Kısa süre içinde hamile kalmak mümkündür. Sürecin düzgün atlatılması adına doktor ile sürekli olarak kordineli gitmek ve detayların kesinlikle dışına çıkmamak gerekir.

Özellikle bu dönemde beslenme ve agzersiz konusunda dikkatli olmak gerekir. Doğru beslenme uygulamanın daha düzgün şekilde ilerlemesini sağlayacak etkilere sahiptir.

Tedavi Hangi Durumlarda Uygulanır?

  • Anne adayında yumurtalık kanallarının ameliyat ile alınması sonucunda, hasar görmesi sonucunda ve tıkalı olduğunda doğal yollar ile gebe kalmak imkânsızdır. Bur durumda uygulama yapılır. Hasarı ya da diğer sorunların belirlenmesi için fiziksel anlamda ve görüntüleme sistemleri ile muayene yapılır.
  • Rahim içinde meydana gelen yapışıklık sonucunda yapılacak olan ameliyatlar sonrasında tüp bebek işlemleri gerekebilir.
  • Kadınlarda endometriozisin mevcut ise tedavi uygulanır.
  • Yumurtlama sorunu olan kadınlarda gerekli tedaviler yapıldığı halde yumurtlama işlemleri gerçekleşmiyorsa tüp bebek tedavisi uzman tarafından uygun görülebilmektedir. Bu sorun genelde polikistik over rahatsızlığı olan kadınlarda meydana gelir.
  • Baba adaylarında sperm kalitesi ile alakalı ve miktarı ile alakalı sorun mevcut ise tüp bebek tedavisi işlemleri yapılır. Erkeklerde mevcut olan kısırlık ile alakalı olarak artık gelişen teknoloji sayesinde oldukça düzgün tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.
  • Nedeninin ne olduğu belli olmayan kısırlıklarda da bu uygulama tercih edilir. Doğal olan cinsel ilişki ile gebe kalamayan kişilerde ideal bir tedavi seçeneğidir. Doğal yollar ile gebe kalmayı bekleyen kişiler uzun süre beklediklerinde gebe kalma şansını da azaltmaktadır.
  • Erkeklerde sperm ile alakalı bir belirti mevcut değilse embriyo tedavisi uygulaması tercih edilir. Sperm hücreleri mikro-enjeksiyon uygulaması ile testislerden alınır. Bu alımdan sonra da tüp bebek tedavisi uygulamasına geçilmektedir.
  • Tedavi sürecinde çiftlerin doktorun söylediği detaylara dikkat etmesi, bu detayları harfiyen uygulaması ve süreç zarfında kendini yormadan yaşamına devam etmesi gerekir.
  • Özellikle yaşı ilerlemiş olan bayanlarda tüp bebek ile alakalı olan uygulama yapılmaktadır. Doğurganlık ile alakalı olan durumlar ilerlemiş olan yaşlarda azalmaya başlar.35 yaşını geçen bayanlarda bu oran yavaş yavaş düşmeye başlayacaktır. Bundan kaynaklı olarak 35 yaşını geçen ve bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin zaman kaybı yaşamadan bu sürece başlaması gerekmektedir. Süreç uzadıkça hamile kalma şansı düşeceğinden dolayı erken dönemde başlamak fayda sağlar.
Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle