Mini Tüp Bebek Uygulaması

Tüp bebek tedavisinden istenilen sonucu alamayanlar denemektedir. Öncesinde anneye folik asit ile ilaç tedavisi yapılır. Sonrasında ise tek bir yumurta alınır ve dışarıda döllenerek anneye transfer edilir.

Mini Tüp Bebek Uygulaması

Çoğunluk ile mini tüp bebek uygulaması anne adayının regl döneminin 3. gününden sonra yapılmakta olan bir uygulamadır. Ultrason aracılığı ile annede kist olup olmadığına bakılır.

Anne adayına yalnızca folik asit vitamin hapları verilir. Hiçbir iğne yapılmaz ve bu işlemin ardından dört gün sonra, tekrardan ultrason aracılığı ile yumurtaların büyüyüp büyümediğine bakılır. Mini tüp bebek uygulaması tedavisinde, kişinin bu ilaçlar aracılığı ile, kendiliğinden gelişmekte olan yumurtaları gözlemlenir. Ardından ise yumurta kistinin boyu 13 mm olana kadar beklenir. Hedeflenen 13 mm ulaştığı an ise yumurtayı koruması için başarılı bir şekilde iğne ile ilaç enjekte tedavisi uygulanır.

Özellikle yumurtaların gelişmesi ve büyümesi için, doktorların uygun görmesine göre, 1 ya da iki tüp yumurta iğneleri enjekte edilmektedir. Bu kişiden kişiye değişiklik gösterse de, genel olarak 5 ya da 6 gün enjekte sonrası anne adayının tedavisi gerçekleşir. Sonrasında ise, hamile kalmak kaç isteyen kişiye, düşük miktarda anestezi verilir. Ardından kişiden başarı ile bir adet yumurta alınır ve laboratuvar ortamına götürülür. Seçilmiş olan yumurta aralarında yaşama ihtimali en yüksek olandır. İçlerinde en kaliteli olanı seçilir. Dölleme işlemi tüp bebeğin dölleme aşamaları ile aynı olmaktadır. Embriyonun gelişimi gözlemlenir. En uygun görülen zamanda ise annenin rahminin içine embriyo enjekte edilir.

Başarı oranı kaç kesin olarak açıklanmamaktadır. Fakat tedaviyi yaptırmak istediğiniz merkezde ortalama bir kaç başarı oranı söylenecektir.

Kimlere Yapılabilir

Tüp bebek tedavisi ne göre çok daha yeni bir uygulamadır.

  • Yaşı ilerlediği için yumurtalıklarındaki verim düşmüş, rezervi azalmış kalanlar olan kadınlarda,
  • Yaşı genç olmasına rağmen kısırlık sorunu yaşayan kadınlarda,
  • Tüp bebek tedavisinde umdukları başarı oranına ulaşamayan hastalarda
  • Diğer denemelerin hiç birinde hamile kalamayan kadınlarda uygulanmaktadır.

Mini tüp bebek tedavisi yöntemi başarı oranı kesin oranı ile açıklanmasa da, ortalama olarak % 8 ila % 9 oranı arasındadır. Bu tedavinin en olumsuz yanı bu husustur. Uygulaması son derecede güvenli ve kolay olsa da, hamile kalma ihtimali son derecede düşüktür. Tüp bebek ile hamile kalma girişiminde % 40 ila % 45 oranında başarıya ulaşılır. Hamile kalmak isteyenler ilk olarak tüp bebeği tercih etmelidir. Fakat bu yöntem ile de hamile kalamayan anne adayları sonraki ihtimal olarak maliyeti uygun olan mini tüp bebek uygulaması ni tercih edebilirler.

Uygulama Merkezleri

Bu uygulamalar çoğunluk ile çeşitli merkezlerde yapılmaktadır. Diğer şehirlerde de olmasına karşın en başarılı mini tüp bebek  uygulaması yapan, İstanbul, İzmir ve Ankara şehirlerinde bulunan merkezler.

Uygulama ortalama olarak 7 gün gün kadar sürer. Fiyatları ise yapan merkeze göre değişiklik gösterir. İzmir ve Ankara şehirlerindeki merkezler en çok tercih edilen merkezler arasındadır. Hamile kalmak isteyen anne adayları, fiyatlarına değil, merkezin kalitesine bakmalıdır. Bir çok kişinin başarısız sonuç ile geri dönmesinin sebebi kaliteden çok fiyata aldanmalarıdır. Kaliteli merkez seçimlerinde ise fiyat en son sırada tutulmalıdır. Diğer uygulamalara göre gebe kalma ihtimali daha az olsa da, uygulanması merkezlerin hassasiyeti ile daha da kolay olabilir. Ayrıca merkezin çalışmasına göre, gün bir kaç gün kısalabilir. Maliyeti diğer yöntemlerden daha caziptir. Maliyeti cazip olduğu için daha çok tercih edildiği görülmektedir.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle