Dünyada ve Türkiye`de İlk Tüp Bebek Denemesi Ne Zaman Uygulanmıştır

Birçok kadın doğal yollarla bebek sahibi olamadığı durumlarda tüp bebek uygulaması yapılarak ailelere bebek özlemi çekenlere bir umut olmayı başarmıştır. Tüp bebekte olumlu sonuçlar alındığı gibi bazı durumlarda olumsuz denemelerde de sonuçlanabilir.

Tüp Bebek Rüyası

Tüp bebek ifadesinin ilk yayıldığı dönemlerde hemen herkesin konu hakkında bilgi sahibi olmaması sebebiyle, bebeklerin nasıl olduğuna dair şaşkınlıklar süregelmekteydi. Oysa şimdi artık konu benimsenmiş ve çoğu aile bebeklerine tüp bebek yöntemi ile sahip olmaktadır. Tüp bebek yönteminde ilk 3 deneme sonrası başarı oranının gittikçe düştüğü ifadeleri yayılsa da deneme sayısı tamamen kadının yaşı ile alakalıdır. Ayrıca tüp bebek tedavisi maliyetli olduğundan buna maddi olarak ta hazır olmak gerekir.

Tüp bebek yönteminde hem psikolojik hem biyolojik olarak her başarısız denemeden sonra bekleme süresi vardır. Tüp bebek tedavilerinin tercih edilme sebebi, şayet kadında tüpler tıkalıysa normal yoldan hamilelik söz konusu değilse, sperm üretiminde ve hareketliliğinde problem varsa, çikolata kisti, yapışıklıklar varsa, nedeni açıklanamayan kısırlık söz konusuysa, tekrarlayan düşükler varsa, aşılama yöntemine cevap vermeyip gebelik sağlanamamışsa tüp bebek tedavisine başvurulur.

Tüp bebek tedavilerinde aşamalar vardır. Bunlar sırasıyla muayene, genel değerlendirme ve yapılacak tedavinin planıdır. Sonrasında kadının yumurtalıkların kontrolü ve uyarılması işlemi yapılır amaç fazla yumurta elde etmektir. Üçüncü aşama oluşan yumurtaların toplanması işlemidir. Dördüncü aşama labaratuvar ortamında sperm ile yumurtanın döllenmesi sağlanır. Ve son aşamada ise oluşan embriyo anne adayının rahmine transfer edilir.

Tüp Bebek Kısırlıkta Son Çare mi?

Evli çiftlerin yaklaşık %15 inde kısırlık vakası görülmektedir. Kısırlık tanısı konulduktan sonra yapılacak olan testlerle netleşen durumla birlikte tedavi aşamasına geçiş yapılması ile gebelik fırsatları yaratılabilir. Özellikle sebebi bilinmeyen kısırlık vakalarında tüp bebek neredeyse kesin çözüm olarak uygulanmaktadır. Özellikle 35 yaş sonrası kadınlarda çok fazla beklemek gereksizdir.

Dünyada ilk tüp bebek hangi ülkede dünyaya geldi İlk tüp bebek İngiltere de doğmuştur. İlk tüp bebek Louıse Brown`dur. İlk tüp bebek hangi yıl dünyaya gelmiştir.1978 yılında dünyaya gelmiştir. Fizyolog Robert Edwards ve jinekolog Patrick Steptoe’nun araştırması çift için bir umut oldu. Louıs 2.61 kg olarak dünyaya gelmiştir. 9 senelik bebek hasretinden sonra kavuşmuşlardır. Dünyanın ilk tüp bebeği olma sıfatını kazanmıştır.

1978 yılında dünyaya gelmiştir. Fizyolog Robert Edwards ve jinekolog Patrick Steptoe’nun araştırması çift için bir umut oldu.

İlk Tüp Bebek Doğumu

İlk tüp bebek 1989 senesinde Almanya’da Kıbrıslı Türk Doktor Oktay Hasan Tarafından doğumu geçekleştirilmiştir. İlk tüp bebek kim Dilek Katrancı‘dır. Ece Çokar ise, Türk doktorları tarafından başarıyla sonuç alınarak TÜRKİYE’DE yapılan ilk tüp bebek Türkiyedir. Türkiye`de ilk tüp bebek uygulamasını gerçekleştiren Prof.Dr. Erol Tavmergen dir. Türkiye`nin ilk tüp bebeği olarak Ege Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi’nde dünyaya gelen Ece Çokar, bugün 28 yaşındadır. O günkü şartlarda Ege Üniversitesi Tüp Bebek Merkezinde gerekli teknik altyapı yetersizliği dışında malzemelerde kısıtlı olmasına rağmen alınan başarı dikkat çekicidir.

  • Tüp bebek tedavisi yaklaşık adet gününün 1.gününden itibaren 20 gün süren bir süreçtir.
  • Yumurta toplamı işlemi hassas bir işlem olduğundan ve kadını stresli bir hale girmesini engellemek amaçlı anestezi altında yapılır.
  • Başarısız bir tüp bebek denemesinden sonra 1 döngü hem biyolojik hem psikolojik anlamda dinlenme uygun olandır.
  • Tüp bebek tedavisi yumurtalık rezervine göre 45 yaşına kadar denenebilir.
  • Stres tüp bebek tedavisine başlı başına etkileyen bir faktördür.
Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle