İlaçsız Tüp Bebek Yöntemi Uygulaması Nasıl Yapılır ve Kimlere Uygulanır?

İlaçsız tüp bebek tedavileri özellike kullanılan ilaçlardan kaynaklı sorun yaşayan kişiler adına yapılır. Yumurtaların toplanması ve labratuvarda olgunlaştırılması ile uygulanmaktadır.

İlaçsız Tüp Bebek Yöntemi

İlaçsız tüp bebek tedavisi yöntemi kapsamından olgunlaşmadan alınacak olan yumurtalar, belli başlı kriterler dâhilinde laboratuvar ortamında olgunlaştırılmaktadır. Yapılacak ilaçsız tüp bebek tedavisi yumurtaların olgunlaştırılmasında verilecek olan ilaçlardan hasar görebilecek olan anne adaylarının tedavilerini bu ilaçları kullanmadan yapması ve anne adaylarının vücutlarını korumasıdır.

Anne adaylarının bazıları normal tüp bebek yöntemi uygulamasından kullanılacak olan ilaçlara reaksiyon gösterebilmektedir. İlaçsız tüp bebek tedavisi yöntemi kapsamında ise kişiler bu ilaçlardan dolayı meydana gelebilecek olan her türlü riske karşı koruma altına alınır. İlaçsız tüp bebek tedavisi yöntemi adet döngüsü içinde kişilerde kendiliğinden gelişmekte yumurtaların alınması ile yapılır. Bu yumurtalar özel koşularda hazırlanmış laboratuvar ortamında bekletilir ve olgunlaştırılır.

İlaçsız tüp bebek tedavisi yöntemi kapsamında olgunlaşma izlenir ve yeterli düzeyde büyüklüklere ulaştığında genel anestezi uygulaması ile ve iğne aracılığı ile toplanır. İğne yardımı ile toplanan ve olgunlaşan yumurtalar baba adaylarının spermleri ile birlikte mikroenjeksiyon yöntemi ile tedavisi yapılır. Sonra elde edilmiş embriyo ilaç kullanılmadan anne rahmine yerleştirilir.

İlaçsız bebek tedavisi kapsamında hamile kalacak olan kişilere en az düzeyde hormon uygulaması yapılır. Bazı hamile kalacak adaylara ise hormon uygulaması hiç yapılmaz.

İlaçsız Tedavi Kimlere Uygulanır ve Avantajları

Tedavi süresince kullanılacak olan ilaçlara karşı hassasiyet yaşayan ve bu hassasiyet sonucunda akciğer ile karın bölgesinde sıvı toplanan kişilerde, endometriozis hastalarında, erkek kısırlıklarında ve ilaca tepkisi az olan kişiler uygulanır. İlaçsız uygulamalar kanser hastaları içinde uygundur. Hamile kalmak adına tüp bebek merkezleri tarafından uygulanan ilaçsız tedavilerin fiyatları normal işlem yapılacak uygulamalara göre daha pahalıdır. Maliyet yüksek olsa bile hamile kalmak için oldukça önemli bir adımdır.

Kişilerin maliyeti kısmında önceden araştırma yapması da gerekir. Maliyeti pahalı olsa bile birçok avantajı kişilerin ayağına getirir. Hamile kalmak adına kullanılan bu uygulama klasik yöntemlere göre daha basit ve hızlı şekilde ilerler. Yan etkisi bulunmayan işlemler 8 ila 10 gün içinde uygulanır. Maliyeti daha pahalı olsa bile hamile kalma süresince herhangi bir komplikasyon meydana gelmez. Hamile kalmak adına kalmak için kullanılacak olan yumurta geliştirme ilaçları için de sık şekilde yapılır.

İlaçların kullanımı kişilerin yaşlarına göre değişir. İlaçların kullanımından kaynaklı meydana gelebilecek olan her türlü yan etkiyi ortadan kaldıran bir uygulamadır. Bundan dolayı da bazı uzmanlar ve çiftler tarafından sık şekilde tercih edilir.

Dezavantajları Nelerdir?

Yumurtalar her daim istenilen şekilde ve biçimde elde edilemeyebilir. Bundan kaynaklı olarak da hamilelik oranları düşebilir. İlaçsız tüp bebek tedavileri genelde ilerlemiş yaşa sahip olan anne adaylarında uygulanmamaktadır. Uygulama ülkemizde ve dünyada belli başlı laboratuvarlarda yapılır. Bundan kaynaklı olarak da seçilecek olan laboratuvarın tam kapasite çalışması ve hizmet vermesi gerekir. Dezavantajları ile karşılaşmamak adına uzman ile bu konuda detaylı konuşmak ve akılda kalan tüm sorulara cevap bulmak da önemlidir.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle