Histeroskopi Sonrası Tüp Bebek Uygulaması

Histeroskopi ameliyatı sonrasında rahim içi düzenli ve gebe kalmak için uygun duruma geldiği için tüp bebek ile hamile kalma şansı oldukça yüksektir.

Histeroskopi Sonrası Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Histeroskopi sonrası tüp bebek uygulaması ile gebe kalmasının ihtimali oldukça yüksektir. Tüp bebek uygulamasının başarısız sonuçlara pek etkilemez. Tüp bebek işlemleri oldukça başarılı şekilde yapılır. Başarısız sonuçları aşağıdaki sebeplerden etkilenmektedir;

  • Rahimin içinde bulunan bebeğin yuva yapacağı bölgede miyom bulunuyorsa gebelik oluşmaz ama histeroskopi sonrası miyom alındığından dolayı tüp bebek ile gebelik oluşması başarısız olmaz.
  • Rahim içinde bulunan yapışıklıklar sebebi ile gebelik oluşmamaktadır. Histeroskopiden sonra yapılacak olan ameliyat ile bu yapışık durumlar açılır. Yapılacak olan ameliyatta adet günü ve âdetin ne zaman bittiği dikkate alınır. Bu şekilde bebeklerin yuvalanacağı bölge açılır ve gebelik şansı yükselir.
  • Rahmin iç bölgesinde gebeliğin oluşacağı bölgede polip bulunuyorsa da gebelik oluşmamaktadır. Histeroskopi ameliyatı ile bu polip olduğu yerden alınır. Ameliyat için adet günü, adetin ne zaman bittiği ve ne zaman başladığı önemlidir.
  • Bu cerrahi işlem ile rahmin iç kısmı basınçlı su yardımı ile doldurulmaktadır. Bu suyun belli bir kısmı karnın iç kısmına ve tüplere akmaktadır. Tüplerde enfeksiyon bulunuyorsa ve tıkaçlar mevcutsa tıkanıklar açılır. Cerrahi işlemin ne zaman yapılacağını ise doktor belirler.
  • Rahim içinde perde bulunuyorsa gebelik oluşmaz. Cerrahi işlem ile bu perdenin kalkılması işlemi yapılır. Perdenin alınması için adet günü dikkate alınarak yapılır.

Histeroskopi ameliyatı ile iki farklı etki ortaya çıkar. Bu etkiler ne düzeydedir, adet günü dikkate alınarak yapılan bir ameliyattır. İlk etki tüplerin normal hale gelmesidir. Tüpler normal düzeye geldiği zaman gebelik şansı artar. İkinci etkide bebeğin yuvalanacağı bölgenin uygun hale gelmesidir. Bu bölge uygun hale geldiği zaman da etkili tüp bebek tedavisi yapılır.

Tüp bebek tedavisi ne düzeyde etkili olur, hamile kalanların sayısı azımsanmayacak düzeyde yüksektir. Bu durum çiftlere oldukça büyük bir sevinç yaratmaktadır. Ayrıca tedavi sürecinin fiyatı ve ne kadar zaman içinde tamamlanacağı kişilere bağlıdır.

Ameliyat Nasıl Yapılır, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yapılacak olan operasyona adet sonrası zaman içinde gün verilmektedir. adet sonrası zaman içinde rahim ağzının kolay ve hızlı şekilde açılabilmesi adına ilaç kullanımı yapılmaktadır.

Adet sonrasında yapılacak olan ameliyat için ne düzeyde ilaç alınacağını doktor belirler ve genel anestezi altında yapılır. Rahim ağzının takip edilmesi ile ilerleme yapılır ve rahim içi gözleme işlemleri yapılır. Sonrasında gerekli olan ve hedeflenen işlemlerin yapılmasının ardından işlemlere son verilir. Yapılacak olan işlemler oldukça güvenilir ellerde ve uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Her türlü operasyonda olduğu gibi bu operasyonda da belli başlı komplikasyonların olma ihtimali bulunmaktadır. Bu işlemi yapacak olan uzman öncesi ve sonrası ile alakalı detaylı şekilde bilgilendirmeler yapar. Hastaların aklına takılan her türlü soruyu uzmanına sorması ve kendini aydınlatması gerekmektedir. Histeroskop hastanın rahimin iç kısmına yerleştirildiğinden ve yapılacak olan uygulama sırasında rahimin ağız kısmının delinme ihtimali bulunur. Bazen de laparoskopi yapılma ihtimali bulunmaktadır. Hastaların rahimlerinin iç kısmının gözlemlenmesi adına kullanılacak olan sıvı bazı durumlarda kişilerin vücutlarında birikmelere yol açabilmektedir. Meydana gelen tüm problemlerde ve komplikasyonlarda uzman detaylı şekilde müdahale gerçekleştirir.

Öncesinde ve sonrasında meydana gelecek olan sorunlar ile alakalı olarak operasyon olacak olan kişilere detaylı şekilde bilgilendirme yapılır.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 5,00
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle