Embriyo Transferinden Sonra Kasık Ağrısı

Tüp bebek tedavisinde oluşan ağrılar için dozajı düşük olan ağrı kesiciler doktor tarafından verilir. Düzenli şekilde kullanmak oldukça önemlidir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kasık Ağrısı Nedenleri

Tüp bebek tedavisi doğal yollar ile hamile kalma konusunda sorun yaşayan kişiler için kullanılır. Tüp bebek tedavisi işlemleri bazı aşamalardan meydana gelir. Rahmin içine yerleştirilecek embriyo sayesinde kısırlık, sperm sorunları, yumurtlama sorunları ve diğer sorunlar ortadan kalkarak başarı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Tüp bebek hamileliğinde ve tedavisinde belli başlı yan etkiler meydana gelir. Meydana gelen yan etkiler ve sonrası oluşacak olan sıkıntıların tamamı dikkate alınmalı ve uzman ile koordineli gidilmelidir. Erkek tedavinin uygulaması aşamasında sadece sperm vermek ile görevlidir. Sürecin geri kalan kısmında kadınlar ile alakalı durumlar söz konusudur. Başarılı şekilde gelişecek gebelikte yan etkiler diğer hamilelikte olduğundan daha azdır. Oluşan sorunlar içinde en belirgin ve rahatsız edici kasık ağrıları ve baş dönmeleridir. Kasık ağrıları normal olan hamilelikte olan kasık ağrısı bakımından daha fazladır.

Gebelikte kasık ağrıları yumurtaları uyarma için yapılan işlemler sonrası, embriyo transferi sonrası ve yumurtaların toplanmasında meydana gelerek devam eder. Hamilelikte meydana gelen zorlamalar ve ağır sporlar sonrasında kasın ağrıları olur mu, evet meydana gelir.

Neden kasık ağrıları olduğunu, normal mi, yoksa normal değil mi olduğunu, normal gebelikte oluşup oluşmadığını, neden olduğu ile alakalı diğer sebepleri doktordan öğrenmek mümkündür.

Hamilelikte Yumurtaların Uyarılması ve Toplanmasında Ağrı Oluşması Normal mi?

Yumurtaların toplanması aşamasında ağrılar neden oluşur, normal mi, tahlil ve tetkiklerinden yapılmasının ardından yumurtalıkların uyarılması gerekir. Bunun kadına hormon desteği olan ilaçlar verilir ve yumurta kalitesi ile sayısının arttırılması sağlanır.

Kullanılacak ilaçların bilinen yan etkileri olmasa da bazı durumlarda aşırı düzeyde uyarılma oluşabilir. Bundan kaynaklı olarak kasıklarda ağrılar oluşmaktadır. Meydana gelen ağrı kolay şekilde ve ilaç desteği ile kontrol altına alınabilir mi, alınır. İlaçların dozajının ve saatinin detaylandırıldığı gibi kullanılması gerekir. Uyarılma işlemlerinin bitmesinden sonra normal olarak yumurta toplama işlemlerine geçirilir.

Yapılacak olan uygulama neden lokal anestezi yöntemi ile yapılır, çünkü anne adayının acı duymaması ve rahat olması gerekmektedir. Toplanan yumurtalar özel olarak tasarlanmış olan aletler yardımı ile toplanmaktadır. Bu süreç ağrıya neden olacaktır. Bundan dolayı da doktorlar hafif olan ağrı kesiciler verir. Ağrı kesicilerin dozajının ve saatinin geçirilmeden kullanılması ağrıların daha kolay ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bu sayede ağrılara neden olan yumurta toplamanın yan etkileri de kolay bir şekilde sonlandırılır.

Embriyo Transfer İşlemleri Ağrıya Neden Olurmu?

Embriyo transfer işlemlerinde ağrılar neden oluşur, normal mi, normaldir. Özellikle kasık ve bel kısmında şiddetli düzeyde ağrılar oluşabilir. Bu durumda muhakkak doktorun vereceği olan ilaçların düzenli şekilde kullanılması gerekir. Zaten transfer esnasında hafif düzeyde kanamalarda oluşabilir ve bu kanamalar aynı gün içinde sonlanır. Tüp bebek ile alakalı olarak yapılacak olan tüm uygulamalarda yan etkiler kolay bir şekilde atlatılabilir.

Ağrılar ise şiddetli düzeyde yaşanabildiği gibi bazı kişilerde oldukça hafif şekilde de gözlemlenmektedir. Özellikle kasık bölgesinde meydana gelecek olan ağrılarda dozajı düşük olan ağrı kesiciler kullanılır. Ayrıca ayaklarının gün içinde birkaç kez yukarıya kaldırılması ve bu şekilde bekletilmesi tüp bebek transfer sonrası kasık ağrısı ağrının hafiflemesine de olanak sağlamaktadır.

Tedavi boyunca ağrıların hafiflemesi adına bitkisel olan ürünlerin özellikle doktorun haberi olmadan kullanılmaması gerekir. Aksi olan durumlarda başarısız bir tedavi ile karşılaşmak mümkündür.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle