Tüp Bebek Transfer Sonrası Akıntı Nedenleri

Tüp bebek embriyo transferi sonrasında bebeğin tutulumu esnasında az ya da çok miktarda akıntılar oluşabilir. Bu konuda doktordan bilgi alınması gerekir.

Pembe Akıntı Nedenleri

Embriyo transferi sonrası embriyonun anne adayının rahmine tutunması ile sarı, kahverengi ya da pembe akıntı oluşması normal karşılanmalıdır. Tutunma işlemi başlar ve bazı bayanlarda pembe ya da diğer renklerdeki akıntılar gelirken bazı bayanlarda da gelmez.

Embriyo transferinden sonra gelen kanama pembe değil de yoğun ve kırmızı renkli ise tedavi görülen hastaneye ya da doktorunuza vakit kaybetmeden haber vermeniz gerekir. Gebelik ile alakalı testin yapılacağı günlere yakın bir zamanda başlayacak olan adet kanamaları normal mi, bu normal ve doğaldır. Embriyo transferinden sonra adet kanaması olmaması ya da oluşması gebelik olmayacağı anlamı gelmemektedir.  Normal olan bu işleyiş sürecinde doktor ile iletişim halinde olunmalıdır.

Olumsuz şekilde karşınıza çıkacak olan pembe akıntılarda da ne zaman başladığını bilmek, nasıl oluştuğunu bilmek ve nedeni bilmek için doktordan bilgi almanız gerekir. Embriyo transferinden sonra pembe renkli çok akıntılar oluşabilir ve bu pembe akıntılar genelde aynı gün içinde sonlanmaktadır. Pembe akıntıdan kaynaklı olarak kasıklarda ve bel kısmında ağrılarda meydana gelebilmektedir.

Bu konuda doktora başvurarak ağrı kesici içilebilir. Yalnız anne adayının doktor izni olmadan ağrı kesici ya da bitkisel çaylardan içmemesi gerekir. Akıntılar bebekte herhangi bir hasar oluşturmaz.

Tüp Bebek Tedavisinde Akıntı Sebepleri

Progesteron hormonu kullanımı yumurta toplama işlemleri bittikten sonra doktorun kontrolü işle başlar. Hormon kas içi, rektal, vajinal ve oral olarak kullanılabilmektedir.

Embriyo transferi işlemlerinde kullanılması normal mi, bu süreçte kullanımı normaldir. Embriyo transferi için sıklıkla kas içi ve vajinal olan yöntemler tercih edilir. Kullanım şekli üzerinde yapılmış olan araştırmalar neticesinde oral olan kullanımın embriyo transferi konusunda gebelik şansını düşürdüğü ortaya çıkmıştır.

Diğer yöntemler kullanım kolaylığından kaynaklı ve embriyo transferi konusunda daha çok kolaylık sunduğu için daha sık tercih edilir mi, edilir. Özellikle vajinal olan rahim içinde daha yüksek olan düzeylerde başlar. Vajinal olarak kullanılan progesteron hormonu vajinada ne zaman akıntıya sebep olur ve akıntıyı oluşturması normal mi, kullanımdan hemen sonra vajinada irritasyon ve akıntıya sebep olur. Yalnız yan etkiler ne zaman oluşursa oluşsun anne adayları tarafından daha kolay kabullenir ve süreç daha kolay başlar. Ayrıca bebekte sorun oluşturmaz. Kas içinden yapılacak olan uygulamada akıntı normal mi, ne zaman başlar. Bu uygulama sık olmasa da alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Oluşturacağı apse ise ne zaman oluşur bilinmez. İki yöntemde de embriyo transferi ve bebekte sorun oluşmaz.

Transfer Sonrası Dikkat edilmesi Gerekenler

  • Yapılacak olan transfer sonrasında birkaç gün evde dinlenmek gerekebilir.
  • Devamlı olarak yatılmasına gerek yoktur. Sağlıklı yaşamak adına egzersizler yapılmalı ve hareket edilmelidir. Birkaç gün içinde çalışan anne adayları işine dönebilir. Yalnızca ağır iş ile uğraşan kişilerin ve kimyasal ile uğraşan kişilerin işi bırakması gerekir. Bu durum bebeğin tutulmamasına ve tutulan bebekte zararlara yol açabilir.
  • Gün içinde 3 litre civarında su tüketimi yapılmalıdır.
  • Verilen ilaçların tamamı düzenli ve aksatılmadan kullanılmalıdır. Bittiğinde yenisine başlanmalıdır.
  • Doktorun söylediği tüm şeylerin hepsine dikkat edilmelidir.
  • Beslenme düzeni kurulmalı ve bu düzenin dışına çıkılmamalıdır.
  • Bu süreçte oluşabilecek olan şiddetli ya da hafif ağrılar için doktorun önerdiği ağrı kesici ilaçlar kullanılmalıdır. Anne adayının kendi başına ilaç alması kesinlikle yasaktır. Başka ilaçların kullanımı yapacak olan kişilerin doktora danışması ve bilgi alması gerekir.
  • Bu dönemi sürekli olarak konuşmak ve kafaya takmak strese girmeye neden olur. Bundan dolayı psikolojik açıdan bu süreci iyi şekilde atlatmak gerekir. Bunun için gerekirse destek alınabilir.
Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 oy, ortalama: 4,33
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle