Embriyo Transferi Sonrası Meydana Gelen Mide Bulantıları Ne Zaman ve Nasıl Geçer?

Embriyonun transfer edilmesinden sonra meydana gelen mide bulantısı şikayetleri genelde ilerleyen dönemde birçok bayanda kendiliğinden geçer. Bu sayede rahatlama yaşanmaktadır.

Embriyo Transferi Sonrası

Embriyo transferinden sonra gebelik ile alakalı olan belirtiler, döllenmiş olan yumurtalar uygun denetimlerin yapılmasından sonra ve anne karnına transfer edilmesinden sonra başlar. Tüp bebek embriyo transfer edilmesinden sonra belirtiler kan testi ile meydana çıkar. Bu belirti kanda HCG hormon seviyesinin yüksek çıkmasıdır.

Hormon seviyesi yüksekliği 12 ila 14 gün içinde yükselir. Birçok bayanda bu dönemde mide bulantısı başlar. Tüp bebek tedavisinde hamilelik pozitif çıkarsa progesteron hormonu takviyesi yapılmaya devam edilir. Mide bulantısına rağmen testlerden 1 hafta sonra gebelik kesesinin görüntülenmesi ve bundan 1 hafta sonra da bebeğin kalp atışları ile hareketlerinin görüntülenmesi adına vajinal yol ile yapılan ultrasonografi muayenesi yapılır. Bu süreç içinde anne adayının düşük yaşamaması adına progesteron hormonu takviyesine devam edilir.

Bu dönemde hem anne adayında var olan belirtiler hem de tüp bebek tedavisi kapsamında bebeğin tüm hareketleri takip edilir. Bunların yanında özellikle tüp bebek embriyo transfer işlemlerinden sonra sabahları mide bulantısı ve kusma tarzında sorunlar yaşanmaya başlar. Transferden sonra bu sorun birçok bayanı huzursuz etmektedir. Sadece tüp bebek tedavisinde embriyo transfer işlemlerinde sabahları değil gebeliğin ilerleyen zamanlarında da kusma ve mide bulantısı sorunları gözlemlenmektedir. Yani ne zaman görülür, ne zaman sonlanır ve ne zaman biter konusunda bu süreçte sabırlı olmak gerekir. Tüp bebek transferi sürecinde anne adaylarının en çok konuştukları ve rahatsız oldukları sorun kusma ile mide de yaşanan bulantı sorunudur.

Tüp bebek tedavisinde transfer işlemlerinde mide bulantılarının yani sıra rahimin iç kısmında adet sancısına benzer olan ağrılar da başlar. Bu durum da gebeliğin belirtisi olarak da adlandırılmaktadır.

Yüz kısmında meydana gelen akneler ve lekeler gebeliğin bir başka belirtisidir. Bu süreç içinde birçok anne adayı idrara çıkmadan önce kasıklarında ağrılar meydana geldiği için şikâyetçidir. Ayrıca idrarda yanma hissiyatı da fazlasıyla meydana gelir.

Embriyo Transfer İşlemlerinde Diğer Belirtiler

Tüp bebek ile alakalı işlem gören kadınların özellikle ruh hallerinde farklı durumlar meydana gelir. Hormonların değişmesinden kaynaklı olarak yerli yersiz şekilde ağlamak, sinirlenmeler ve bağırmalar meydana gelebilmektedir. Tüm bunlar ve ruh halinde meydana gelen ani değişimler tedavi olan kadınlarda hamilelik belirtilerinin içinde yer alır. Belirtilerin ne zaman çıkacağı ve ne zaman sonlanacağı kişiden kişiye göre değişir.

Bu dönemde kabızlık yaşayan kişilerde bulunur. Özellikle beslenme konusunda bulunan alışkanlıkların değişmesi ve kullanılacak olan ilaçlar da bu duruma sebep olabilir. Kabızlık ne zaman başlar ya da ne zaman sonlanır gibi bir detay da vermek oldukça zordur. Hamilelik sürecinde progesteron hormonunda artışlar gözlemlenir.

Bu artışlar ve hormonlar kadınların düz kaslarında oldukça büyük bir rahatlama sağlar. Dolayısıyla tedavinin tüm sürecinde salgılanan ve destek olarak alınan harman bağırsaklarda, safra kesesinde ve idrar yollarında rahatlama sağlayacaktır. Sürecin tamamında yaşanan sorunların ve rahatsızlıkların önüne geçmek için uzmandan ek tavsiyeler alınması gerekir.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle