Embriyonun Rahime Nakil Edilmesinden Sonra Meydana Gelen Sancılar Neden Olur?

Embriyonun rahime transfer edilmesinden sonra hamilelik yaşayacak olan annelerde sancı ve kasık ağrısı tarzında belirtiler ortaya çıkmaktadır. bunlar normal sürecin bir parçasıdır.

Embriyo Transfer Sonrası Adet Sancısı Neden Olur?

Tüp bebek embriyo transfer işlemlerinden sonra da normal gebelik döneminde olduğu gibi belirtiler meydana gelir. Bu süreç içinde anne adayları küçücük belirtileri bile gözden kaçırmadan süreci tamamlamak ister. Özellikle ilk on beş gün tüp bebek tedavisinde çok önemlidir. Embriyo transfer işlemlerinden 12 gün sonra kan testi ile sonucun ne olduğuna bakılır. Bu dönem içinde adet sancısı tarzında ve mide bulantısı tarzında sorunlar yaşanmaktadır. Yaşanan bu sıkıntılar embriyonun tutunma çabası ile alakalıdır. Tüp bebek embriyo transferinden sonra adet sanıcısı tarzındaki ağrı ile birlikte vajina bölgesinden akıntı gelmekte ve rahimde yumuşama meydana gelir. Transferden sonra bunlar gebeliğin belirtileridir. Burada önemli olan adet sancıları ile gebelik sancılarını karıştırmamaktır. Adet sancıları da gebelik sancısı tarzında gelir ve şiddetli düzeyde rahatsızlık verir. Tüp bebek embriyo transferi tedavisinden sonra adet günü hesaplaması iyi yapılmalıdır. Bu hesaplama sayesinde gebelik sancısı ile adet sancısı ayrımı yapılır.

Tüp bebek embriyo transfer uygulamasında 10 günden sonra bebek ile alakalı olan test yapılır. Kan değerlerinde var olan yükselmeler ve ultrasonografi incelemesi ile gebeliğe ilk adımlar atılır.

Tüp Bebek Transferi Sonrası Sancı ve Kanama

Bebek sahibi konusunda sıkıntı yaşayan kişiler için tüp bebek transfer işlemleri bir umur kapısı olmuştur. Transferin yapılmasından hamile olup olmadığınız uzman tarafından yapılacak olan muayene ile ortaya çıkacaktır. Tüp bebek tedavisinde hamilelik belirtileri ilk 12 ile 14. Gün içinde başlar. Sancı ve kanama ile alakalı problemlerden etkilenmemek adına sürecin çok dikkatli ve detayları önemseyerek geçirilmesi önemlidir. Belirtiler kasık ağrısı şeklinde bile meydana gelse anne adayının uzman ile temas halinde olması gerekir. Ortaya çıkacak olan hamilelik belirtileri sancı, kanama ve farklı şekillerde meydana gelir. Bu durum kişiden kişiye göre de değişkenlik göstermektedir. Tedavi sonrasında gebelik konusu üstüne araştırma yapan uzmanlar gebelik testlerinin pozitif çıkmasından yaklaşık olarak 1 hafta sonra bu konuda incelemelerde bulunmuştur. Transferden sonra gebelik belirtilerinin ilk olarak ortaya çıkması adına bebeğin de kalp atışlarının olması gerekmektedir. Yaklaşık olarak nakil sonrası 15 günlük süre zarfını kaplayan nakil sonrasındaki belirtiler bebeklerin sağlıklı gelişim gösterip göstermeyeceğini de belirleyen en önemli incelemedir. Hamilelikten kaynaklı olarak ortaya çıkan belirtilerde kasık ağrısı ve kanama yoğun ve sık şekilde yaşanmaktaysa uzmanlar anne adaylarına dinlenmeleri için yatak istirahati verir. Döllenmiş olan yumurtaların rahime nakil edilmesinde sonra meydana gelecek olan detaylar tamamen yumurtanın kalitesine bağlıdır. Kişilerin bu dönem zarfında hareketlerine beslenme şekillerine dikkat etmesi gerekir. Özellikle beslenme konusunu düzene sokamayan kişiler yine bu konuda yardımcı olabilecek bir doktordan da yardım alabilir.

Tüp bebek transferi sonrasında meydana gelecek olan hamilelik belirtileri özellikle tedavi esnasında dikkat edilmesi gerekli olan detaylara bağlıdır. Bunlara dikkat etmek hamilelik sürecinin direkt olarak etkilenmesine de yardımcı olur. Başarı sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesine de yardımcı olacaktır.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (5 oy, ortalama: 4,40
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle