8. Gün Tüp Bebek Transferi Sonrası Yapılacak Olan İdrar Testi Detayları Nedir?

Tüp bebek transfer işlemlerinden sonra gebelik oluşup oluşmadığına dair testin 8 gün değil 12 gün yapılması en doğru şekilde netice verecektir.

Tüp Bebek Transfer Sonrası 8.Gün İdrar Testi

Tüp bebek transfer işlemlerinde en son süreç embriyo transferidir. Embriyo transferinden sonra gebelik gelişip gelişmeyeceği ile alakalı olan döne başlar. Tüp bebek embriyo transferi yapılmasından sonra var olan süreç ailelerin en heyecanlı olduğu dönemdir. Uzun bir dönem boyunca yapılan ilaç tedavileri, yumurta toplama işlemleri ve embriyo transferi yapılacak olan idrar  ya da kan testi ile sonuçlanacaktır.

İdrar tahlili yapılacağı zamana kadar geçen süre içinde gebelik belirtileri kendini gösterebilir. Tüp bebek embriyo transfer işlemleri hangi yöntem ile yapılırsa yapılsın sonrası gebelik testi 8 gün ya da 12 gün sonrasında idrar testi ile yapılmaktadır. Anne rahminin içine transfer edilen embriyo B-HCG hormonunu salgılamaya başlar sonra bu hormonun idrar ve kanda belli olması da 8 gün ile 12 gün aralığını bulur. Genelde 8 gün sonrasında uygulanacak olan idrar testi doğru sonuçlar vermeyebilir. Embriyo transferi uygulamasından sonra tüp bebek tedavisini yönlendiren doktorlar 12 gün beklemeyi önerir ve 12 gün sonra idrar testi ister. İdrar testi net sonuç vermezse kan testi yapılır.

B-HCG hormonu gebe olmayan bayanlarda oldukça düşük değerler ile ortaya çıkar. Bu değerler yapılacak olan test sonrası belli olur. Tüp bebek transferinden sonra değerlerde farklılıklar olmaya başlayacaktır. Tüp bebek transfer işlemlerinden sonra da dış gebelik ya da boş gebelik ile de B-Hcg hormonunda yükselmeler oluşur.

Hatta gebelik ile alakalı olan belirtileri de embriyo transferi sonrasında yaşamak mümkündür.

Kan mı İdrar Testi mi Gereklidir?

Embriyo transferi işlemlerinden sonra gebelik testi konusunda kaliteli şekilde hizmet veren hastanelerde ve laboratuvarlarda test yapılmalıdır. İdrar testinin yanı sıra kan testi yapılması daha iyi sonuçlar verecektir. Tüp bebek transferi yapıldıktan sonra da normal gebelik belirtileri ve süreçleri işeler. Transfer uygulamasından sonra ortaya çıkan belirtileri ve hamilelik testinin sonuçlarını anne adayı kendisi yorumlamamalıdır. Transfer uygulamasından sonra ortaya çıkan belirtileri ve alınan testlerin sonuçlarını hekime göstermek ve yorumlatmak gerekir.

Embriyonun transferi sonrasında meydana gelecek olan belirtileri dikkate almak gerekir. Bazen bu belirtileri ile anne adayları bebek tutunması olarak yorumlasa da belirtileri sonucunda bebek tutunması meydana gelmeyebilir. Bunun içinde embriyonun transferi sonrası kan testlerinin yapılması gerekir. Yapılacak olan tahlillerin tamamının zamanları gelince yapılması uygundur. Önceden yapılacak olan tahliller ve testler detaylı ve kesin sonuçları kesinlikle vermez. Hamilelik testi için beklenmesi gereken 12 günlük süre zarfında kanama olması durumunda bebeğin tutunmadığı ya da sağlıksız olduğu düşünülmemelidir. Kanama olması durumunda bile normal hamilelik tespiti yapılabilir ve hamilelik süreci gayet normal bir şekilde ilerleyebilir.

Bu dönemde önemli olan doktorun dediklerini uygulamak, detaylara dikkat etmek ve her şeyi zamanında yapmaktır. Bu tedavi döneminin tamamında sabırlı olmak, stres altına girmemek ve kendini üzecek olan her türlü detaydan uzak durmak gerekir. Bebeğin tutunması adına bunlar etkili olacak olan detaylardır.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 oy, ortalama: 3,67
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle