Embriyo Transferinin 6. Gün Belirtileri İçinde Neler yer Alır?

Embriyo transfer işlemlerinden sonra meydana her türlü belirti sonucunda mutlaka doktor ile görüşmek gerekir. Bu sürecin değerlendirilmesi açısından gereklidir.

Tüp Bebek Transferinin 6. Gün Belirtileri

Anne ve baba adayı olmak için can atan kişiler tüp bebek tedavisini yani embriyo transfer işlemlerini fazlasıyla tercih eder. Embriyo transferi işlemleri doğru ellerde yapıldığı sürece başarılı olan sonuçları elde etmeyi sağlar. Bu tedavi süreci öncesinde ve sonrası anne ve baba adaylarının sabır içinde beklemeleri ve süreci doğru şekilde atlatmaları gerekir.

Anne adayına yapılacak olan embriyo transferi sonrası hamilelik ile alakalı olarak belli başlı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler arasında 6. gün belirtileri dikkat çekmektedir. Hem tedavi sürecinde hem de belirtiler ortaya çıktığında doktor kontrolünde yola devam etmek önemlidir. Günlük olarak belirtiler takip edilmeli, not edilmeli ve embriyo transferinden sonra doktor bilgilendirilmelidir. Embriyo transfer işlemi yapıldıktan sonra 3 günü ile 12 günü belirtileri ortaya çıkmaya başlar.

Embriyo transferi sonrası oluşan sorunlar ve ortaya çıkan belirtileri sonucunda anne adayının olumsuz etkilenmemesi adına transferin yapılması ile sağlığına ve beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Bebek tutunmasının gerçekleşmesi için ve belirtileri daha hafif atlatmak adına sağlığa dikkat etmek önemlidir. Tü bebeğin transferin 6. günü ortaya çıkan belirtiler kişilere göre değişir.

Bundan kaynaklı olarak da transferin sonrası ortaya çıkan belirtiler dikkate alınarak doktor ile koordineli gidilmelidir. Hatta belirtiler günlük olarak takip edilmelidir. Transferin sonrası oluşan 6. gün belirtileri ve diğer günlerin belirtileri sonucunda doktorlar gerekli görürse istirahat bile verebilir.

Meydana Gelen 6. Gün Ve Diğer Günlerin Belirtileri

Tüp bebeğin transferin yapılmasından sonra 6. gün ve sonrasında oluşan belirtileri bebek tutunması ile alakalı ya da bebek tutunmaması ile alakalı olabilir. Bebek tutunması ile alakalı olarak 6 günün sonrası ilk olarak anne adayının göğüslerin hassasiyet oluşur. Tüp bebek transferin sonucunda göğüslerde oluşan hassasiyet soyunurken ve giyinirken belli olur. Vajinadan gelen akıntılarda artışlar meydana gelir. Baş ağrısı ve halsizlikte gebelik süresince oluşan belirtiler içinde yer alır. Baş ağrısının yanı sıra oluşan bel ve kasık ağrıları için doktor ağrı kesici ilaç verir.

Bu ilaçların düzenli kullanılması sonrasında ağrılar azalır. Özellikle 6. günden sonra sabahları oluşan mide bulantıları anne adayını fazlasıyla rahatsız eder. Özellikle mide bulantısı ilk hafta çok rahatsız edici boyuta ulaşır ve sabahları meydana gelir. Bebek tutunmasından sonra rahim içinde sancı oluşur ve koyu renkli kanama oluşur. Bunlar bebeğin tutunduğunun göstergesidir.

Bu aşamada oluşan tüm belirtilerden doktorun haberdar edilmesi gerekir. Belirtiler konusunda dikkatli olmak gerekir. Ağrı düzeyinin artması sonucunda doktora haber vermek gerekir. Doktorlar bu anlamda anne adayına belli başlı test, görüntüleme ve tahliller yaparak durum hakkında değerlendirme yapar.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (7 oy, ortalama: 4,14
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle