Tüp Bebek Transferi Sonrası Oluşan 4. Gün Belirtileri Nelerdir?

4. gün sonrası oluşan gebelik belirtileri içinde mide buluntısı ve kusma, adet görememe, memelerde hassasiyet ve lekelenme yer almaktadır. Bunun için doktor ile koordineli gitmek gerekir.

Embriyo Transferi Sonrası 4 Gün Belirtileri

Tüp bebek işleminde annenin yumurtaları ile baba adayının spermleri özel laboratuvarlarda birleştirilir ve embriyo transferi ile anne rahmine yerleştirilir. Embriyo transferi uygulamasının başarılı bir şekilde oluşabilmesi için 2 hafta geçmesi gerekir. Bu süreçte embriyo transfer edildikten sonra 2 ila 4 gün içinde anne adayında belli başlı gebelik ile alakalı belirtiler ortaya çıkar.

Embriyo transferinin yapılmasından sonra yaptıranlar da görülen belirtilere gebelik belirtileri adı verilir. Annenin bu dönemde vücudunda ve hormonların farklılıklar oluşacağı için belli başlı belirtiler 4 gün itibari ile kendini göstermeye başlar. Tüp bebek embriyo transferinde başarı sağlamak adına anne adayına hormon tedavisi uygulaması da yapılır.

Tüp bebekte embriyo transferi uygulaması adına yapılan bu işlemlerde belli başlı sorunlar ortaya çıkartacaktır. Bebekte tutunma oluşmasa bile hormonları tetiklediği için gebelik ile alakalı olan belirtiler meydana gelir. 4. gün sonrası oluşan belirtiler içinde mide buluntısı ve kusma, adet görememe, memelerde hassasiyet ve lekelenme yer almaktadır.

Bu belirtiler dikkate alınmalı ve doktora bilgi verilmelidir. Doktor ile koordineli şekilde tüp bebek embriyosu transferi işlemlerine devam etmek sürecin daha başarılı şekilde devam etmesini sağlarken bebekte tutunma ile alakalı başarının da ortaya çıkmasını sağlar.

Tüp Bebek Embriyosu Transferi Sonrası Meydana Gelen Belirtiler

Kusma ve mide bulantısı; tüp bebek embriyosu transferi sonrası bebek tutunma ile alakalı belirtiler birkaç gün sonra meydana gelir. Bunlardan bir tanesi de özellikle sabahları oluşan kusmalar ve mide bulantılarıdır. Anneleri fazlasıyla rahatsız eden bu durumda doktordan yardım alınabilir. Tüp bebek embriyosu transferinden 4 gün sonra hamile bayanları zorlamayacak olan en büyük sorun budur. Hamileliğin ilk dönemleri annelerin en sık kustukları zaman 14 günü içeren zaman dilimidir.

Adet günü adet olamama; adet döneminin üstünden 12 geçmesinden sonra doktor anneden gebelik testi istemektedir. Bu süreçte gebelik oluşmasa bile adet görmeyen anne adayında gebelik belirtileri oluşabilir. Bu durumda doktordan yardım alınır.

Göğüslerde başlayan hassasiyet; bu süreçte kullanılacak olan ilaçlar gebelik belirtileri ile alakalı olan etkileri de oluşturmaya başlar. Bunun en belirgin olan belirtilerinde bir tanesi 4 gün başlayan göğüs hassasiyetidir. Özellikle dokunulduğu zaman hissedilir. Özellikle bu belirti tüp bebek yaptıran bayanlarda bu şikâyet fazlasıyla oluşmaktadır.

Leke oluşması; yapılan transfer uygulamasından 4 gün sonra sık şekilde karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de meydana gelen lekelenmeler ve kanamalardır. Bu aşamada en önemli detay lekelenme ve kanamanın ne kadar sürdüğü ve ne düzeyde olduğudur. Meydana gelen kanama adet döneminde görülen lekelenmelerdeki renk ile aynı olabileceği gibi siyah ya da koyu kırmızı renkte olabilir. Bu konuda tedaviyi takip eden doktor detaylı bir şekilde bilgilendirilmeli ve ayrıntılar söylenmelidir. Lekelenmelerden kaynaklı olarak kasıklarda ve bel kısmında ağrılar oluşur.

Bu ağrıların artması durumunda doktor kontrolünde ağrı kesici ilaç kullanılmalıdır. Doktor bilgisi dışında ilaç kullanımı yapmak önüne geçilmeyecek olan durumların oluşmasına sebebiyet verecektir.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 3,00
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle