Dondurulmuş Embriyo Transferinde Tercih Edilen İlaçlar

Dondurulmuş embriyo transferinde fitil veya kapsül şeklinde ilaçlar tercih edilmektedir. Bu süreçte doktorunuz yönlendirmeyi yapacaktır.

Dondurulmuş Embriyo Transferi

Tüp bebek için tedavi sürecinde verilen ilaçlar sebebi ile yumurtalıklar başta hızlı çalışsa da sonrasında bu süreç yavaşlamaya başlar. İşte tamda bu süreç için yapılan bir yöntem olan dondurulmuş embriyo ile yumurtalıkta bulunan taze embriyoların daha sonra kullanmak üzere bir süre dondurulması sağlanır.

Bu yöntem tüp bebeğe göre daha az tutuğu düşünülse de genel olarak tüp bebek kadar olasılığı yüksek olan bir yöntem olmaktadır. Uzman doktor tarafında dondurulmuş embriyo gerekli zaman üstünden geçtikten sonra dondurulmuş embriyo transferi için tekrardan kullanıma hazır hale getirilir. Bu süreç içinde kullanılan ilaçlar ve amaçları bulunmaktadır. Bu ilaçlar ile hem embriyo dondurulur sonrasında ise uygun zamanda kullanıma hazır hale getirilir.

Dondurulmuş Embriyolar İçin Tedavi Süreci Ve İlaçlar

Embriyo transferinde uzman tarafından belirlenen embriyoların hazırlık sürecinde anne adayı için belirlenen ilaçları ve yöntem bulunmaktadır. Anneye birkaç şekilde tedavi yapılır. Bunlar

  • Kapsül yada hap şeklinde ilaçlar
  • Vajinal fitil

Gerekli durumlara iğne yani enjeksiyon olarak tedavi yapılır. Bu süreçte uzman tamamen annenin hormon yapısı ve yumurtalıkların çalışma durumuna bağlı olarak bir tedavi periyodu oluşturtacaktır.

Sonrasında yapılacak olan işlem ise sağlam dondurulmuş embriyo annenin yumurtalık ve rahmine ultrason makinesi yardımı ile rahim duvarına 1.5 santim kadar itilerek yerleştirilir. Yapılan işleme genel olarak dondurulmuş embriyo transferi adı verilir. Sonrasında ise anneyi başka durumlar beklemektedir. Bu durumların başında gelen ise gebeliğin oluşmuş olup olmadığını bekleme süresi olmaktadır. Dondurulmuş embriyo transferi öncesinde nasıl ki kullanılan ilaçlar var ise sonrasında da uzmanın belirleyebileceği ilaçlar olabilir. Bu tamamen operasyon esnasında uzmanın belirleyeceği tedavi şekline bağlı olmaktadır.

Dondurulmuş Embriyo Transferinden Sonra Gebelik Ne Zaman Belli Olur Ve Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Transfer sonrası anne adayları için hem heyecanlı hem de sabırla beklemesi gereken bir süreç başlayacaktır. Yapılan embriyo transferinden sonra anne adayının kendini çok yormaması ve kesinlikle stres yaşamaması gerekmektedir. Stres yaşamak bu durumu olumsuz sonuçlandırabilir. Bunun yanı sıra anne adayı bol bol dinlenmeli ve heyecanını bastırmalıdır. Ayrıca yorucu ve ağır işlerden kaçınmalıdır.

Bir diğer ve önemli bir ayrıntı ise anne adaylarının ilk 13 gün boyunca gebelik testinden uzak durması olacaktır. Bunun sebebi embriyo transferinden sonra gebelik kesinleşmesi için 13 gün sonrasının beklenmesi gerekmektedir. Transfer sonrası gebelik testi yaptığınız zaman eğer sonuç negatif ise hemen endişe etmeyin.

Belki de teste bir sorun vardır. Tam güvenilir bir tahmin elde etmek istiyorsanız o zaman kan testi yaptırmalı ve emin olmalısınız. Genel olarak bu tedavi yönteminin de çok başarılı olduğu ve birçok anne adayının bu yöntem ile hamile kaldığı bilinmektedir. Burada kurumun da verdiği hizmet önemlidir. Bundan dolayı alanında uzman hekimler ile çalışılmaya özen gösterilmelidir. Bu sayede başarı kazanılabilir. Ve anne adayının da kendisini psikolojik olarak hazırlaması da önem taşıyan noktalar arasında yer alır.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle