Dondurulmuş Embriyo Transferinden Sonra Hamilelik Belirtileri

Dondurulmuş embriyo tedavisi gören kişilerin bu aşamadan sonra en çok merak ettikleri konu hamile kalınmışsa buna yönelik belirtilerin neler olduğu, yaptırılacak testler ve kullanılacak ilaçlardır.

IVF Embriyo Transferinden Sonra Gebelikte İlk İşaretler

Bir çift bir çocuk sahibi olmakta güçlük yaşarsa, başarılı bir hamilelik elde etmek için çeşitli yardımcı üreme teknolojileri mevcuttur. Bu yöntemlerden yapılması yaygın olan biri, bir kadının yumurtasının laboratuvardaki eşinin spermiyle döllenmesi ve in vitro fertilizasyon (IVF) olarak adlandırılan embriyonun uterusuna implant edilmesini içeren iki aşamalı bir işlemdir. Başarılı implantasyonun ilk işaretleri ve erken gebelik genellikle işlemden yaklaşık iki hafta sonrasına kadar ortaya çıkar.

En Önemli İşaretler

Embriyo rahim duvarı içerisine yerleştirildiğinde, astarındaki küçük kılcal damarların hasar görmesi sonrasi kanama ortaya çıkabilir. Bu kanama; embriyo transferi sonrasında gözlenemeyecek veya kanama bulunamamasına rağmen lekelenmeye veya az miktarda kanama oluşmasına neden olabilir. Bir kadın, embriyo implante ederken kanama dışında bazı küçük kramplar yaşayabilir. Öte yandan, birçok kadın ne kanama, ne de kramp yaşamaktadır. Yardımcı teknolojiden ya da doğal olarak ortaya çıkan bir gebelik olsun, gebeliğin diğer erken belirtilerinden biri de kanama yaşamadan es geçilmiş bir adet dönemidir.

Diğer İşaretler

Adayın göğüsleri şişebilir veya yumuşatılabilir veya dokunduğunda ağrıtabilir. Bazen, hassasiyet birkaç hafta sonra azalır, ancak göğüsler büyüdükçe ve destekleyen bağlarda baskı uygularken hamilelikte daha sonra normale döner. Birçok kadının bu belirtiye sahip olmamasına rağmen, hormonlardaki ani yükselme de ilk haftalarda baş ağrısına neden olabilir. Bazı kadınlar da mide bulantısı ya da sabah bulantısı yaşayabilir, ancak bu işaret hamileliğin ilerleyen zamanlarında hiç bir şekilde ortaya çıkmayabilir de.

Hafif Değişiklikler

Embriyo transferinin başarılı olduğuna dair bazı işaretler son derece ince olabilir. Örneğin, aday kendisini biraz yorgun hissedebilir, ilk hafta veya ikinci haftada bu belirtiler ortaya çıkabilir. Başarılı bir embriyo transferi sonrasında adayın vücudunda özel bir şeylerin olup olmadığının açık bir belirtisi yoktur. Özellikle embriyo uterus duvarında yüksekten yukarıya yerleştirilirse ve başka gebelik bulguları gelişene kadar kramp veya lekelenme ihtimali bulunmayabilir, bu daha sonra gebe olduğunu doğrulamak için test beklerken potansiyel olarak stresli bir durum ortaya çıkarabilir.

Yapılan Testler

Genel olarak, IVF uygulanan ve embriyo transferi yapılmış bir çift, tamamlandıktan yaklaşık bir veya iki hafta sonrasına kadar prosedürün başarısından emin değildir. İmplantasyonun gerçekleşip gerçekleşmediğini belirleyen ilk test, embriyo çevreleyen hücreler tarafından üretilen insan koryonik gonadotropin veya HCG denilen bir hormonun ölçümünü içerir. Bu ölçüm genellikle ilk hafta veya iki ayda idrar ve kan testi yoluyla yapılır, ancak sonraki aşamaya kadar sonuçsuz kalabilir ve her birkaç günde bir tekrarlanabilir ve ultrason muayenesi gibi diğer testler eşlik edebilir.

Kan Testi

Embriyo transferinden on iki gün sonra hamile olunup olunmadığını öğrenmek için kan gebelik testi yapmalıdır. Eğer embriyo implantasyonu meydana gelirsebu durumda annenin kanında beta-hCG hormonu saptanabilir. Bu hormon, gebelik testinde aranan şeyin ta kendisidir.

İdrar Testi

IVF tedavisi sonrası idrar gebelik testi yapılması önerilmez. İdrar testinde, idrar değerlendirilmesinde hatalı olumsuz sonuçların çok olmasıdır. En hassas gebelik testi, idrar yerine idrar testinden daha duyarlı olan embriyo tarafından üretilen beta hCG (beta insan koryonik sentetik folikül uyarıcı hormon) varlığı için yapılan bir kan testidir.

Ultrason

Bazı normal gebeliklerde hCG seviyesi oldukça düşüktür ancak buna rağmen sorunsuz biçimde bebek doğurur. Yapılması gerekenler içerisindeki bir diğer unsur da ultrasondur. Ultrason bulguları hamilelik sonuçlarının hCG düzeylerine kıyasla çok daha fazla kestirimcidir. İlk ultrason taraması gebelik kesesi ve yolk kesesi varlığını doğrulamak için yaklaşık 2 hafta sonra yapılır.

Kullanılan İlaçlar

Dondurulmuş embriyo transferi sonrası kullanılan ilaçlar;

Doğum kontrol hapı ile çakıştığında verilen GnRH agonisti (Lupron gibi) veya midluteal (gün 21) vb ilaçlar.

Günde iki kez oral yoldan kullanılan ilaçlar içerisinde etkin olan Estradiol valerat 2 mg başlatılır. Uterin astar kalınlığının izlenmesinden sonra bu dozun arttırılması gerekebilir.

Endometriyum yeterli bir kalınlığa sahip olduğunda, kullanılan ilaçlar içerisine progesteron içeren ilaçlar da eklenir.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle