Anne Adayları Dondurulmuş Embriyo Transfer Öncesi Nelere Dikkat Etmeli

Her kadın anne olmak ister bu günümüzde bazı kadın ve erkek için zorlu bir dönemdir. Bu dönem her iki taraf için de önemlidir. Günümüzde çoğalan bu sorun her insanın aklına ilk gelen tüp bebek tedavisi ile daha kolaydır. Biz bu dönemi hem anne adayı için hem de yerleştirilecek embriyo için daha sağlıklı duruma gelmesini sağlıyoruz.

Dondurulmuş Embriyo

Dondurulmuş embriyo günümüzde daha çok yaygın hale gelmiştir. Her anne adayı tüp bebek tedavisinde kendine dikkat etmelidir. Kendine dikkat eden bir anne adayı rahat ve kolay bir gebelik geçirir.  Anne adayı olası kötü durumlardan kendini koruduğu takdirde embriyo ve anne kolay bir dönem geçirir.

Anne Adayının Korunmak İçin Yapacağı Şeyler Nelerdir?

  • Sağlıklı ve dengeli beslenmek
  • Fazla  ayaküstünde kalmamak ve ağır iş yapmamak
  • Doktorundan  habersiz ilaç almamak ya da içeriğini okumadan ilaç  kullanmamak
  • Ani eğiliş ve kalkışlardan kaçınmaktır.

Anne adayı bunlara dikkat ettiği sürece gebelik ve gebelik oluşumu daha rahat geçecektir. Bu süreç anne için zor bir süreçtir. Annenin bu süreçte sinir, sıkıntı ve stres den uzak durması gerekmektedir. Dondurulmuş embriyo transferi öncesi yapılması gerekenler anne adayı kendini bu gebeliğe hazırlamalıdır ve hazır hissetmelidir. Gebelik anne adayının regl dönemlerinde belli olmaktadır. Embriyo  anne adayına regl döneminde verilir. Bunun sebebi rahim regl döneminde daha alt bölgeye iner embriyo bu dönem de anne rahmine koyulur. Gebelik annenin 2 veya 3 regl döneminde sonra belli olur.

Bu süreç anne için zor bir süreçtir. Annenin bu süreçte sinir, sıkıntı ve stres den uzak durması gerekmektedir.

Dondurulmuş Embriyo Çözülmesi 2 Şekilde Olur

  • Hızlı(vitrifikasyon)
  • Yavaş (Slow-freezing)

Bu iki işlem de aile isteğine göre belirlenmektedir. Embriyo dirençli ise 2 yıl sağlam kalabilir ama eğer embriyo sağlıksız ve güçsüz ise embriyonun bir an önce çözülmesi gerekmektedir. Bu dönemde embriyo yarı yarıya oranla canlanır. Bu işlem spermlerin dirençliliği uzundur fakat sperm kalitesi ile meydana gelen sorunlar da vardır. Genel olarak spermler dondurulduğu için  çözülmesi 2 veya 3 hafta sürmektedir. Anne adayının bu çözülme sürecini hızlandırması ve yavaşlatması herhangi bir aksi soruna pek yol açmaz.  Spermler dondurulmadan önce kalite kontrol yapılıp kalitesiz spermler den ayrılmaktadır. Bu durum  ortadan birçok sorunu kaldırmaktadır. Anne adayına konulan bu embriyolar sağlıklı şekilde verilmektedir.

Transfer Öncesi Bunlara Dikkat Edilmeli

Dondurulmuş embriyo transfer öncesi yapılması gerekenler anne için çok ama çok önemlidir. Anne adayı ne kadar rahat bir dönem geçirirse bu süreçte embriyo oluşumu bir o kadar kolay olur. Bu dönemde annenin ruh sağlığı ve vücut sağlığı bizler için ve embriyo için çok önemlidir. Doktorlarımızın embriyo verilen ve çözülümüne başlanmış anneler için verdikleri belirli günlerde kontrollerine gitmeleri gerekmektedir. Bu kontroller annenin regl dönemlerinde olmaktadır. Embriyo çözüldükten ve oluşumu başladıktan sonra  ki dönemlerdeki kontroller regl döneminde olmamaktadır.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle