Tüp Bebek Tedavisinde Çoğul Gebelik Nasıl Anlaşılır ve Riskler Nelerdir?

İnsanların yaratılışlarının doğasında olan ve kesinle yaşamaları gereken bir deneyim olan bebek sahibi olma konusu insanın doğasında vardır. Ancak zaman zaman çiftler çocuk sahibi olmakta sıkıntılar yaşıyorlar. Tüp bebek ise bu soruna çare olmaktadır. Tüp bebekte çoğul gebelik ise çiftlere çifte mutluluk yaşatmaktadır. Peki çoğul gebelik nasıl anlaşılır belirtileri nelerdir.

Tüp Bebek ve Çoğul Gebelik

Bu tür problemlerin yaşandığı anlarda ise herkesin hiç kuşkusuz başvurdukları yöntemlerin başında ise tüp bebek tedavisi yer alıyor. Bu yöntem ile çok büyük oranlarda çiftlerin bebek sahibi olma istekleri karşılanabiliyor. Hamile kalmayı başaran anne adaylarının karşılarına bazen farklı durumlar çıkabiliyor. Bu farklı durumlardan biride tahmin edildiği üzere çoğul gebelik, normal yöntemlerin yanında tüp bebekte oranları azda olsa  görülebilen bir durumdur.

Çoğul gebelik herkesin bildiği üzere çiftleri ilk duyduklarında mutluluklarının katlanmasına neden olan halk dilinde ikiz, üçüz ve dördüz diye adlandırılan tek seferde birden fazla bebeğe gebe kalma durumuna verilen bir ad. Kuşkusuz herkesi fazlası ile mutlu eden bu durumun aslında anne ve bebek sağlığına verdiği  zararlarda herkes tarafından bilinmesi gereken bir gerçek. Normal gebelik durumunun yanında da aynı durumun tüp bebek tedavisinde de görülebilme ihtimali vardır. Doğum her ne şekilde olsun çoğul gebeliğin annede ve bebekte oluşabilecek sağlık problemlerine etkisi ne yazık ki büyük.

Özellikle bebekte ciddi sonuçlar doğurabilecek çoğul gebelik durumunda, fark edildiği andan itibaren derhal uzmana başvurularak gerekli yol haritasının belirlenmesi çiftlerin en büyük sorumluluklarından biridir.

Tüp Bebek Çoğul Gebelik Belirtileri Nelerdir

Anne baba adaylarının çoğul gebelik durumunun ciddiyeti ortada iken akıllarına gelen ilk soru kaçınılmaz olarak çoğul gebelik belirtileri nelerdir? Olarak karşımıza çıkar. Bu durumun yanında tüp bebek yöntemiyle hamile kalanlarında tüp bebekte de çoğul gebelik durumu söz konusu olduğu için kesinlikle dikkatle üzerinde durmaları öneriliyor.

Gebe kalındığı ilk andan itibaren çoğul gebelik belirtileri de normale göre kendini hemen belli etmeye başlar.

Yapılan araştırma ve daha önceki durumlardan edinilen tecrübelere göre  belirtilerin nasıl gerçekleştiği konusunda uzmanlar tarafından bir liste hazırlanmış ve insanlara sunulmuştur. Bu listede yer alanlara bakmak gerekirse

Çoğul gebelik durumu annede mevcut ise ilk olarak hormon salınımı tek bir bebeğe oranla daha fazla olacağı için sabah bulantıları ve kusmalarda istemsiz olarak artış görülme riski yüksektir.

  • Diğer normal doğum belirtileri dışında büyük oranda abartı gözlenebilir
  • Alınan kilolarda ortalama miktarların üstünde bir artış görülür
  • Ceninin normalden  fazla hareketleri anne tarafından hissedilebilir.

Çoğul gebelik  belirtileri şuanda geliştiren teknolojiler dâhilinde  gebelik başlangıcından ortalama 6 hafta sonra anlaşılır olduğu için uzmanlar net bir şekilde durumu fark edebiliyorlar.

 Tüp Bekte Çoğul Gebelik Riskleri

Çiftlerin hep istedikleri bebeğe bir türlü sahip olamamaları tüp bebek yöntemine başlanırken onların akıllarında çoğul gebe kalabilir miyim? Sorusunu sorma durumunu ortaya çıkartabilmektedir. Bu soru uzmanlara yöneltildiğinde ortak cevap olarak bütün doğum çeşitlerinde insanın yaratılış olarak tek bebeğe hamile kalmak için tasarlandığı hatırlatılarak kesinlikle önerilmemektedir. Beraberinde getireceği risklere bakılması gerekirse çoğul gebelikte şunlar görülmektedir.

  • Çok büyük oranda erken doğum gözlenebilir.
  • Bebeklerin gelişimlerinde daha anne karnındayken sorunlar ortaya çıkabilir
  • Düşük oranı çok yüksektir

Bu ve bunlar gibi anne ve bebekte gözlemlenen riskler sebebiyle çoğul gebelik fark edildiğinde hassasiyetle konunun uzman yardımıyla incelenmesi gereklidir. Bu durumun ortaya çıkmaması için tüp bebek ile hamile kalacaklara belirli sınırlamalar getirilmiştir. Bu sınırlamalara bakıldığında en çok kullanılan yöntem olarak embriyo azaltması uygulaması dikkat çeker. Anne adaylarını yaşları 35 den küçük ise genel olarak embriyo sayısı az tutulur.

Bunun sebebi 35 yaş üstündekilere göre yumurtalık üretimlerinde genç yaştaki kadınların rahimlerinin daha aktif olmasıdır.

Çoğul Gebelik Fark Edildikten Sonra Neler Yapıılır

Çoğul gebeliğin fark edildiği durumdan sonraki sürece bakıldığında 10-11. haftalar girildiğinde genelde bebeklerden biri ölür ve  anne vücudu tarafından emilerek yok olur. Bu durumun oranının çok olması tüp bebekte çoğul gebelik sonlandırma fikrini düşünenlerin biraz daha beklemeleri gerektiği tavsiye ediliyor. Yinede sonlandırma da kaçınılmaz olmuş ve  anne adayları çoğul gebelik durumu yaşayamaya devam ederlerse. Çiftlerin uzmanları dâhilinde anneye ve bebeğe zarar gelmemesi için yapılacak önleme amaçlı tavsiyeleri eksiksiz gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 5,00
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle