Akupuntur – Tüp Bebek Tedavisinde Etkileri, Faydaları ve Uygulaması

Tüp bebek tedavi süreci içerisinde annenin stresinin azaltılması için akupuntur uygulanabilir. Bu sayede süreç daha rahat atlatılabilir. Ayrıca akupunturun herhangi bir yan etkisi de bulunmamaktadır. Tüp bebek tedavisine başlamadan 3 ay önce akupuntur yaptırmaya başlayabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisinde Akupunturun Önemi

Tüp bebek tedavisinde anne adaylarına akupuntur uygulaması yapılabilir. Yapılmasının amacı, endometrium denilen rahim zarının, istenilen büyüklüğe gelmesine yardımcı olmayı sağlamasıdır. Tüp bebek uygulaması anneler için oldukça stresli bir tedavi şeklidir. Annenin döllenmiş yumurtanın rahime aktarılmasından sonra rahime tutunması için, rahim zarının yeterli damarsal büyüklüğe ve kalınlığa sahip olması gerekmektedir. Annenin stresli olmasından dolayı bu amaca ulaşmak kimi zaman engelleniyor. Akupunktur sayesinde bu olayın gerçekleşmesi kolaylaşıyor. Geleneksel bir Çin tedavi şekli olarak bilinmektedir. Akupuntur tüp bebek tedavisinde destekleyici bir tedavidir. İnsan beyninde bulunan talamusun her iki tarafını da kuşatmış olan limbik sistemi beyne komşu bir sistem olmakla beraber, akupunturun bu sistem üzerinde strese karşı dayanıklılığını artırma gibi bir etkisi bulunmaktadır. Ayrıca rahim iç duvarının tutunması için gerekli olan gelişime yardımcı olmakta ve tüp bebek tedavisinde ki başarıyı artırmaktadır.

Birçok tüp bebek merkezi akupunkturu bu açıdan kullanmaya başlamıştır. Yapılan araştırmalar sonucu tüp bebek tedavisinde akupunktur yaptıranların %70 ile %80 civarında stresi azalttığı tespit edilmiştir. Tüp bebek tedavilerinde yaklaşık %90`ında en az bir embriyo transfer edilmesine karşın, %25`inde embriyo rahime gömülmekte ve canlı doğum gerçekleşememektedir. Akupunktur sayesinde embriyonun rahime gömülmesi engellenmektedir.

Akupuntur Tedavisi Ne Zaman Uygulanabilir?

  • Tüp bebek tedavisine başlanmadan 3-4 ay önce,
  • Tüp bebek tedavisinin başlamasından transfere kadar geçen zaman dilimi içerisinde haftada 1 kez,
  • Embriyo transferinin yapıldığı günün ertesi gününde,
  • Gebelik test sonucunun 2 haftalık bekleme süresinde 1 ya da 2 kere,
  • Düşük yapan annelerin tüp bebek hamilelikleri sürecinin ilk 12 haftası içerisinde yapılabilmektedir.

Genellikle önerilen; akupunktur ve tüp bebek uygulamaları için, embriyo transferi öncesinde 25 dakika akupunktur uygulaması ve transfer sonrası yine 25 dakika akupunktur uygulaması yapılmalıdır. Bu uygulama ağrısız olarak gerçekleştirilmektedir. Bu tedavi şekli özellikle panik atak olan tüp bebek tedavisi görecek kişiler için oldukça fazla önerilmektedir. Tüp bebek ve akupunktur sürecinde; akupunktur yaptıranların herhangi bir yan etki ile karşılaşmadıkları araştırmalar sonucu elde edilmiştir. Fakat embriyo transferinin ardından hamilelikte düşüğe sebep olabilecek noktaların kullanılmaması gerekmektedir. Bu noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Akupunktur tedavisinde, belli noktaların iğne uygulanmasının rahime gelen kan akımını artırdığı ve enerji verdiğine inanılmaktadır. Ayrıca Nörotransmitter (ß-endorfin, serotonin) salınımını düzenleyerek de tedaviye yardımcı olmayı sağlamaktadır.

Tüp Bebekte Akupuntur Nasıl Uygulanır?

Tüp bebek akupunktur; insanların kulak bölgesinde, her organının bir karşılığı vardır. Kulak akupunkturu vücut akupunktur ile birlikte yapılması halinde, tedaviden hızlı bir sonuç alınabilir. Bunun nedeni ise kulaktaki bu noktaların iç organlar ile direkt olarak bağlantılı olması ve bu noktaların yerinin ve derinliğinin doğru bir şekilde tespit edilmesinin önemi büyüktür. Akupunkturu yapacak olan doktorun, tüp bebek için uygun alanları bulması gerekmektedir. Uygun alanların bulunmasından sonra akupunktur o bölgeye yapılabilir.

Makale değerlendirme:
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (4 oy, ortalama: 5,00
Loading...
Paylaşalım:
Yorum ekle